Dinosaury – knižky a aktivity pre malých expertov

Dinosaury u nás nikdy neboli veľkou témou. Mali sme jeden atlas, zopár aktivít, občas sme si ich pozreli v Dinoparku v našej ZOO, a tým to vždy zhaslo. Márne som čakala, či sa niekedy u detí objaví tá fascinácia, kedy budú vedieť naspamäť všetky tie krkolomné niekoľkoslabičné naýzvy a budú debatovať o tom, či argentinosaurus bol väčší ako diplodokus alebo naopak. Zatiaľ neprišla. Synovec ale práve oslávil šesť rokov a jeho najväčšou témou posledných týždňov sú… DINOSAURY! A tak mám konečne príležitosť trochu preskúmať, aké knižky, hračky, mu pomôžu spoznať tieto fascinujúce tvory.

Knihy

Pre najmenších: Obrovské dinosaury (2+ ?)

Toto leporelo s pohyblivými prvkami a odklápacími okienkami je vhodné už pre celkom malých bádateľov. Obsahuje stručné a jednoducho podané informácie o živote pred miliónmi rokov, ktoré sa skrývajú za okienkami. Oficiálne sa uvádza, že knižka je od veku 2 rokov, no trochu mám problém si predstaviť, že by dvojročné deti takéto informácie zaujímali. Takže podľa mňa skôr 3+.

Dinosaury

V aktuálnej akcii s yvdavateľstvom Svojtka si môžete kúpiť leporelo Obrovské dinosaury tu so zľavou 25% z bežnej ceny. Stačí v objednávke zadať promokód MONTESSORIKIDS.

Veľká knižka Dinosaury pre malých rozprávačov (3+)

Ak hľadáte knihu skôr príbehovú, odporúčam túto veľkoformátovú hľadaciu. Každá dvojstrana predstavuje nejaký výjav z prehistorického života, a môžete tu sledovať doslova desiatky rôznych dinosaurov a vymýšlať si s deťmi ich príbehy. Tento typ kníh deti zbožňujú, pretože im dáva priestor skúmať drobné detaily, navyše si rozširujú slovnú zásobu, učia sa tvoriť súvislé vety a príbehy, a logicky premýšlať.

Knihy o dinosauroch

Knihy o dinosauroch

Na poslednej dvojstrane sú dinosaury z jednotlivých strán aj predstavené, takže máte možnosť naučiť sa názvy všetkých.

Malý prieskumník: Dinosaury (4+)

Pre deti, ktoré už potrebujú informácií viac, je tu séria Malý prieskumník. Obsahuje desiatky okienok, pod ktorými deti odhaľujú zaujímavosti o živote dinosaurov, o tom, ako vychovávali mláďatá, o tom, ktorý z dinosaurov bol najväčší či najrýchlejší, dokonca aj o tom, že dinosaury v tom čase neboli jediné tvory na Zemi.

Malý prieskumník - Dinosaury

V aktuálnej akcii s yvdavateľstvom Svojtka si môžete kúpiť okienkový prieskumník Dinosaury tu so zľavou 25% z bežnej ceny. Stačí v objednávke zadať promokód MONTESSORIKIDS.

Život na Zemi: Dinosaury (5+)

A ešte jedna okienkovka, pre trochu starších. Na tejto sa mi páči, že ponúka premostenie z prítomnosti do minulosti – knih začína v múzeu pri dinosaurích kostrách.

V aktuálnej akcii s yvdavateľstvom Svojtka si môžete kúpiť túto knižku tu, aktuálne za polovičnú cenu. Stačí v objednávke zadať promokód MONTESSORIKIDS.

Vymodeluj si dinosaura (5+)

Tento typ kníh môj syn miluje a máme ich doma niekoľko, preto myslím, že malý milovník dinosaurov ich ocení. Kniha spája množstvo zaujímavých faktov s modelmi z tvrdého kartónu, ktoré si deti môžu poskladať. Modely sú z našej skúsenosti naozaj pevné a trvácne, stavajú sa bez lepidla a samé ich zvládnu postaviť deti približne od 6 rokov, s pomocou rodičov samozrejme skôr.

Vymodeluj si dinosaura

Tieto knihy existujú dve – jedna verzia so štyrmi modelmi rôznych dinosaurov a jedna špeciálne o tyranosaurovi rex.

V aktuálnej akcii s yvdavateľstvom Svojtka si môžete kúpiť knihu Poskladaj si tyranosaura tu so zľavou 25% z bežnej ceny a knihu Vymodeluj si dinosaura dokonca za polovičnú cenu. Stačí v objednávke zadať promokód MONTESSORIKIDS.

Hovoriaca kniha Dinosaury (5+)

Tipy na hovoriace knihy u mňa často nenájdete, som skôr za tie mlčiace knihy, ktoré si človek musí čítať 🙂 Hovoriace knihy mi ale prídu ako fajn zdroj informácií, ak sa dieťa zaujíma hlbšie o nejakú tému. A dinosaury sú presne taká téma.

Hovoriaca kniha Dinosaury

Kúzelné čítanie Dinosaury

Kúzelné čítanie Dinosaury

To kura je T-Rex!

Táto kniha nie je vyslovene o dinosauroch, ale úzko s nimi súvisí. Vysvetľuje evolúciu na našej planéte a ukazuje, čo “zdedili” dnešné zvieratá po svojich dávnych predkoch.

Dinosaury

Aktivity

Miniatúry dinosaurov v tube

S miniatúrnymi replikami dinosaurov sa dá robiť mnoho vecí. Napríklad vytvoriť si prehistorický minisvet z plastelíny, vody či iných materiálov, ktorému budú vládnuť figúrky dinosaurov. Alebo si ich priraďovať ku kartičkám a spoznávať ich názvy. Neskôr k nim prikladať písmenká pohyblivej abecedy a učiť sa ich názvy písať.

Miniatúry dinosaury

Miniatúry dinosaury

Táto tuba sa mi pozdáva zo všetkých najviac, pretože je dobre prenosná, majú v nej dinosaury zároveň svoje miesto a tak sa nepostrácajú kade-tade. Je to pre mňa nová značka Collecta, a veľmi sa mi pozdáva. Miniatúry mi prídu pekne vypracované do detailov. Tu ich je na výber niekoľko.

Dinosaury z odtlačkov prstov

Poznáte tento typ kníh? Naše deti sa s nimi vedia riadne zabaviť, a verzia s dinosaurami mi príde naozaj originálna. Pomocou odtlačkov prstov si tu viete vytvoriť oblohu plnú lietajúcich pteranodonov alebo les plný velociraptorov.

Fingerprint activities Dinosaurs

Na každej dvojstránke je pekne znázornený postup, takže kniha je aj pre menšie deti úplne samoobslužná. U nás je jedine problém, že v zápale tvorenia si zabúdajú utierať prsty pred nanesením druhej farby 🙂

Fingerprint activities Dinosaurs

Puzzle Fascinujúce dinosaury

Puzzle Larssen spájajú v sebe tréning jemnej motoriky, logického myslenia a získavanie nových vedomostí.

Puzzle dinosaury

Toto puzzle potrápi deti približne od 4 rokov a môže byť aj pomôckou k prvému samostatnému čítaniu. Obsahuje totiž po okrajoch názvy častí tela dinosaurov, ku ktorým dieťa skladá príslušné dieliky. Názvy sú písané veľkými tlačenými písmenami. Okrem nich puzzle obsahuje aj rôzne fakty a zaujímavosti.

Puzzle dinosaury

Hra v krabičke T-Rex

Jednoduchá spoločenská hra vhodná približne od 4 rokov, zameraná na sústredenie a rýchlosť. Hráči hádžu kockou a snažia sa rýchlo nájsť správnych dinosaurov, a následne si ich ochrániť.

Hra v krabičke dinosaury

Hlavolam Dinosaury: Tajomné ostrovy

Hlavolamov značky Mindok máme u nás niekoľko, písala som o nich v tomto článku. Sú veľmi zábavné a deti si s nimi krásne trénujú logické myslenie, priestorovú orientáciu aj sústredenie. V tomto ukladáte podľa predlôh na plochu dinosaury na ostrovoch tak, aby ste oddelili červené mäsožravé od zelených bylinožravých. Odporúčaný vek je od 6 rokov, ako to však s týmtito hrami býva, zapotí sa pri nich aj dospelý, keďže zadania sú v rôznych úrovniach od začiatočníckych až po tie naozaj náročné.

Sada pokusov Sopky a dinosaury

Na to, aby deti ocenili túto sadu, myslím vôbec nemusia byť milovníci dinosaurov 🙂 Lebo ktoré dieťa by povedalo nie experimentovaniu? Nájdete tu maketu sopky, s ktorou zinscenujete sopečný výbuch, a vyše desiatky ďalších pokusov, ktoré deťom priblížia život na našej planéte v čase dinosaurov.

Knihy o dinosauroch

Oficiálne uvádzaný vek je 8+, experimentovanie si ale určite užijú už predškoláci. Šesťročný synovec sadu dostane na Vianoce a syn k ôsmym narodeninám, aby mu to nebolo ľúto 🙂

Zošit s aktivitami Dinosaury a iné prehistorické tvory

Pre školákov dávam do pozornosti aj tento pekný zošit. Obsahuje nálepky, hádanky, kvízy, kadejaké dokresľovacie úlohy a takisto plno zaujímavostí. Je veľmi vkusne spracovaný, s realistickými kresbami.

Knihy o dinosauroch

Knihy o dinosauroch

Pridaj komentár