Detské tvorenie: veľkonočné vajíčka

Obľúbenou témou jarného tvorenia s deťmi sú veľkonočné vajíčka. O tom, ako aj s najmenšími deťmi maľovať kraslice tak, aby ich to bavilo, som písala pred pár rokmi v tomto článku. Nájdete tam 5 techník – od mramorovania až po servítkovanie. Dnes vám chcem dať pár tipov, ako maľujeme veľkonočné vajíčka na papieri. Väčšinu opäť zvládnu už úplní malkáči.

1. Veľkonočné vajíčka s vodovkami a bielou voskovkou

Najjednoduchší spôsob, ktorý sme tento týždeň skúšali aj s deťmi v našom Montessori ateliéri. Stačí nakresliť vajíčko na tvrdší výkres (ktorý znesie trochu vody), pokresliť ho bielou voskovkou a potom maľovať vodovými farbami. Odporúčam tieto veľké farby, pre malkáčov ako stvorené. Existujú aj v perleťovej verzii 🙂 A k tomu určite štetec pre najmenších.

Maľované veľkonočné vajíčka

Menším deťom môžete nejaké vzory bielou voskovkou urobiť vy, a ono ich bude odhaľovať pri ťahoch štetcom. Je to pre deti fascinujúce. (Dnes bolo toto odhaľovanie v našom ateliéri komentované aj takto: “Pozri, ja som asi urobila nejaký ZÁZRAK!”)

Maľované veľkonočné vajíčka

Väčšie deti to už zvládnu samé. Zhodou okolností úplne rovnaké vajíčka robili dnes aj naše deti v škôlke. Vítali ma s kopou pomaľovaných vajíčok a sprisahaneckým šepkaním: “Ak chceš, prezradím ti to tajomstvo. Pred maľovaním musíš PORIADNE SILNO nakresliť na vajíčko niečo bielou voskovkou.” 🙂

Veľkonočné vajíčka

2. Vyškrabávacie vajíčka

Rovnako jednoduché. Vystrihnete vyškrabávací papier do tvaru vajíčka a necháte dieťa voľne tvoriť. Každé jedno je originál!

Maľujeme vajíčka s deťmi

3. Mokré kriedy a maliarska páska

Túto techniku sme skúšali minulý rok a veľmi nás zaujala. Vajíčko z výkresu prelepíte krížom krážom maliarskou lepiacou páskou, potom namočíte kriedy do vody a vyfarbujete jednotlivé diely rôznymi farbami.

Maľujeme vajíčka s kriedou

4. Zafarbené škrupiny od vajíčok

Ak vaše deti rovnako rady šúpu vajíčka, ako tie naše, toto je pre vás ideálna príležitosť spojiť príjemné s užitočným. Navarte si kopu vajíčok natvrdo, nechajte deti vyšantiť sa so šúpaním, a potom škrupiny nafarbite potravinárskymi farbami.

Veľkonočné vajíčka - detské tvorenie

Škrupinky potom môžete lepiť na nakreslené vajíčka tekutým lepidlom, buď podľa ľubovôle, alebo podľa nejakých vzorov.

Maľovanie veľkonočných vajíčok s deťmi

5. Vodové farby a soľ

Toto je podobné ako v prvom prípade, ale po pomaľovaní vajíčka vodovkami, ich husto posypeme soľou. Ideálne malými krištálikmi, ale kľudne aj klasickou kuchynskou soľou. Nápad som našla tu, je tam aj pekných pár spôsobov, ako hotové vajíčko využiť ako dekoráciu – napríklad urobiť z neho 3D zápich do kvetináča.

Maľovanie veľkonočných vajíčok

6. Antistresové omaľovanky

Na internete som našla na stiahnutie takéto pekné omaľovanky. Kliknite na obrázok, vytlačte a vyfarbujte.

Veľkonočné vymaľovávanky

7. Veľkonočné vymaľovávanie po druhé

Aj tento typ vymaľovávaniek ma zaujal, niečo podobné sme s deťmi robili na Čínsky Nový Rok. Kliknite na obrázok, ak si chcete stiahnuť:

One Reply to “Detské tvorenie: veľkonočné vajíčka”

  1. […] Prečítajte si aj o veľkonočnom tvorení s papierom […]

Pridaj komentár