Pri zmienke o druhej svetovej vojne si ako prvú vec mnoho ľudí vybaví Annu Frankovú a jej ikonický denník. Je dokonalou pripomienkou nespravodlivosti a hrôz, ktorých bolo ľudstvo raz schopné, zároveň však aj príbehom obyčajného trinásťročného dievčaťa, ktoré rieši tie najobyčajnejšie problémy dospievania. V slovenčine teraz vyšiel Denník Anny Frankovej v novom komiksovom vydaní. Pekná snaha dostať do širokého povedomia dnešnej mládeže príbeh židovského dievčaťa z čias, kedy bola Európa zmietaná nacizmom.
Denník Anny Frankovej je vo svete jedným z najznámejších literárnych diel. Nie som si istá, či u nás je to rovnako. Ja som sa s ním stretla až ako dospelá, pri príležitosti návštevy Múzea Anny Frankovej v Amsterdame. Jej životný príbeh ma samozrejme mimoriadne oslovil (koho by aj nie?). A tak som si priam v múzejnom obchode kúpila knihu o jej živote aj samotný denník.
Ak ešte nepoznáte jej osud, Anna Franková s rodinou žila počas druhej svetovej vojny vyše dvoch rokov v tajnom byte v Amsterdame, schovaná pred nacistami. Počas celého tohto obdobia si písala denník. Posledný záznam v ňom je napísaný tri dni predtým, ako ich našli a všetkých 8 obyvateľov tajného bytu poslali do koncentračných táborov. Konca vojny sa nedožil nik okrem otca Anny. Ten po návrate domov jej denníky našiel a neskôr vydal.
Verzia komiks
Vyšlo doteraz niekoľko verzií. Tie prvé boli do značnej miery cenzurované otcom. Annin denník totiž obsahoval niektoré nelichotivé pasáže kritizujúce jej mamu a ostatných členov ich tajnej domácnosti, a takisto myšlienky dospievajúceho dievčaťa o sexualite či menštruácii, ktoré sa vydavateľom zdali príliš odvážne.
Sama Anna mala dve verzie denníka. V roku 44 (teda zhruba dva roky, odkedy napísala prve vety) sa totiž v rádiu dozvedela, že po vojne budú akékoľvek záznamy vo forme listov či denníkov, mimoriadne žiadané, aby podali svedectvo o hrôzach, ktorým ľudia v tej dobe čelili. Rozhodla sa teda prepracovať svoj denník tak, aby bol hodný “budúcich čitateľov”. Kým prvé zápisky boli naozaj začiatočnícke, o dva roky neskôr bola Anna už značne skúsenejšia spisovateľka, čo je badať aj na zmenách, ktoré v denníku porobila.
V roku 2001 vyšlo doteraz najkompletnejšie vydanie, ktoré kombinuje Annine dve verzie, a obsahuje aj časti dovtedy cenzurované.
No a teraz tu máme komiksovú verziu, ktorá vyšla pod záštitou Nadácie Anny Frankovej. Jej autorom je izraelský režisér s scénarista Ari Folman. Aby dokázal dva roky vtesnať do komiksu, niektoré zápisky v denníku musel pospájať, iné – s rovnakou témou – zhustiť alebo vyjadriť nejak symbolicky, prostredníctvom fantázií alebo snov.
Niektoré zápisky sa zdali také významné, že ich ponechali celé a nepremieňali ich na komiks. Toto striedanie komiksových strán so súvislým textom je myslím veľmi dobrý nápad. Navyše som nadšená z ilustrácií, ktoré dokonale zachytávajú Annu a jej rodinu, pochmúrne vojnové časy, ale aj Annin humor a zmysel pre iróniu.
Výsledkom je krásne a dojímavé dielo, ktoré myslím zaujme každého tínedžera. Naša takmer desaťročná knihu chytila do rúk hneď, ako som ju priniesla, a na posedenie prečítala takmer 50 strán. Annou Frankovou je fascinovaná už nejaký čas, odkedy sme sa o nej rozprávali v súvislosti s druhou svetovou vojnou a fašizmom.
The Diary of a Young Girl
Vo svojej podstate je to naozaj obyčajný “denník mladého dievčaťa”. Anna Franková mala trinásť rokov, keď sa rozhodla založiť si ho, aby sa mu mohla zdôverovať tak, ako nikomu zo svojich blízkych. A myslím, že s jej myšlienkami o chlapcoch, rodičoch či staršej sestre by sa aj dnes dokázala stotožniť nejedna -násťročná slečna.
V tom spočíva sčasti jeho sila. Je to autentická, úprimná výpoveď. Pôsobí chvíľami malicherne, márnivo, neláskavo k autorkiným rodičom či staršej sestre, a obsahuje myšlienky a pocity, ktoré by sme možno nemali silu vysloviť nahlas, no ktoré práve dodávajú dielu stopercentnú ľudskosť.
Na pozadí toho všetkého však môžeme pozorovať strašidelné udalosti druhej svetovej vojny, nekonečného utrpenia a poníženia, ktoré prežívali niektoré skupiny ľudí. Dcére sa zdalo napríklad úplne absurdné, že by niektorí ľudia mali zakázané chodiť električkou alebo na bicykli.
Je takisto zaujímavé porovnať si Annine skúsenosti zo života v uzavretom priestore, s našimi čerstvými spomienkami na izoláciu, v ktorej sme sa na jar ocitli vďaka pandémii. Aj keď to nebola pre mnohých ľahká situácia, predsa len, o čo sme sa mali lepšie, keď sme mali prístup k dennému svetlu, keď sme neboli nútení jesť celé týždne len kapustu, či špenát, keď sme sa nemuseli báť odhalenia… Dodá to človeku riadnu perspektívu!
Povinná literatúra pre dnešnú mládež
V dnešnej dobe je toto dielo viac ako inokedy varovným prstom pre nás, ľudí ďalšieho storočia, aby sme nezabúdali na starú pravdu, že tí, čo sa nepamätajú na minulosť, sú odsúdení na to, aby ju znova prežili.
Denník Anny Frankovej v komiksovej podobe vydalo vydavateľstvo Slovart. Kúpite ho tu.
Je pre čitateľov približne od 10 rokov a vychádza z tej poslednej, necenzurovanej verzie denníka, čiže obsahuje aj Annine rozumy o láske, sexualite, prvých bozkoch, aj napríklad popis pohlavných orgánov. To len ako malé varovanie 😉
Ak máte skôr záujem prečítať si pôvodný denník, ten nájdete v slovenčine tu.