Deň Zeme

Dnes sme oslavovali Deň Zeme. Pre trojročných malkáčov je téma životného prostredia a ekológie ešte príliš abstraktná. A tak sme sa rozprávali o triedení odpadu, ktoré je im blízke, a ktoré riešia v podstate každý deň.

Plasty, papier, sklo

Doma máme smetné koše farebne označené podľa typu odpadu, a deti vedieme k tomu, že odpad sa triedi, aby sme niektoré veci mohli recyklovať.  Ešte sa pri väčšine odpadu pýtajú, či to je plast alebo papier, ale verím, že časom a opakovaním si to zapamätajú. Koše máme doma farebne označené podľa farieb zberných kontajnerov, čo im tiež pomáha sa orientovať.

Na triedenie odpadu máme aj túto jednoduchú aktivitku. Stiahla som zopár obrázkov rôznych typov “odpadu” a k nim obrázky smetiakov v pre nás aktuálnych farbách. Deti triedia obrázky do správnych “kontajnerov”. Otváracia triediaca doska je kúpená tu, a deti veľmi baví na nej práve to otváranie a zatváranie.

Deň azeme


Prečítajte si aj: Detské knihy o životnom prostredí


Recyklovaný dažďový prales

Keďže u nás nemôže prejsť deň bez tvorenia, museli sme aj tvoriť. Tentokrát dažďový prales z rôznych recyklovaných materiálov.

Deň Zeme

Aktivity na stiahnutie na tému “Deň Zeme”

Objavila som tento fajn “printable pack“. Nájdete tam takúto prevliekaciu zemeguľu.

Deň zeme

Alebo takéto pracovné listy, ktoré synovi zatiaľ nič nehovoria, zato dcéry by strihali a lepili každú voľnú minútku.

Deň Zeme


Mohlo by vás zaujímať: 5 tipov na ekovýchovu pre škôlkarov a malých školákov


Zemegule maľované prstami

Nakoniec si deti ešte vytvorili každý vlastnú zemeguľu – s temperkami, ale bez zašpinenia si čo len malíčka 🙂

Deň Zeme

Ak ešte túto metódu nepoznáte, určite vyskúšajte. Stačí na papier (v tomto prípade okrúhly papierový tanier) nakvapkať farby, dať do sáčku, sáčok dobre uzavrieť a prstíkom rozotierať.

Toto sú hotové diela.

Deň Zeme

Ak vás Deň Zeme, a téma životného prostredia zaujíma, prečítajte si aj, ako sme odstraňovali naftovú škvrnu v mori (na tanieri).

 

2 Replies to “Deň Zeme”

  1. […] O našich minuloročných aktivitách som písala tu. […]

  2. […] nielen raz za rok. Ale je fajn si to z času na čas pripomenúť. Už som písala o tom, ako sa učíme triediť odpad, alebo o tom, ako sme odstraňovali naftovú škvrnu z mora (v tanieri). Tento rok prinášam pár […]

Pridaj komentár