Deň Zeme: odstraňujeme naftovú škvrnu v mori

Deň Zeme

Každoročne 22.apríla oslavujeme Deň Zeme. Rozprávame sa s deťmi, čo našej planéte prospieva, čo škodí a ako môžeme my prispievať k tomu, aby sa nám všetkým na Zemi žilo čo najlepšie.

O našich minuloročných aktivitách som písala tu.

Tento rok sme mimo iné riešili ekologickú katastrofu ☺️

Naftová škvrna v tanieri

Jeden večer, keď sa deti hrali s pipetami a vodou, sa debata zvrhla na otázku, čo sa asi stane, keď na mori havaruje loď. Samozrejme decká začali hneď rozvíjať množstvo teórií a scenárov, a postupne sme sa dopracovali k otázke, čo sa stane s naftou, ktorá z lode unikne. A rovno sme si to názorne ukázali.

Deň Zeme

Do taniera sme naliali modrú vodu a pridali morské zvieratá, aby to bolo autentické more. Pridali sme loď – vraj remorkér – a tá sa zrazu potopila. Pipetami sme dodali olej. Deti už z pokusov vedia, že olej sa s vodou “nemá rád” a teda že keď pridáme olej do vody, nezmieša sa s ňou. Pozorovali sme, ako vyplával na jej povrch (pretože má menšiu hustotu) a vytvoril krásnu škvrnu.

Naftová škvrna morskému prostrediu neprospieva

Škvrna si začala putovať po našom tanierovom mori a deti začali híkať od strachu, keď sa blížila k zvieratám. Veď nafta je pre ne nebezpečná!

Deň Zeme

Situáciu pre istotu prišiel monitorovať policajný vrtuľník, aby mohol hlásiť, aké má škvrna rozmery a kam sa pohybuje.

Čo teda s ňou?

Deti ma opäť prekvapili svojou logikou. Rozhodli, že škvrnu treba odstrániť hadicou. Ako hadicu sme použili slamku, škvrna však s ňou nešla naberať. V istom momente niekomu dokonca napadlo dať zvieratám slamky ako šnorchle.

Nakoniec veľkáčka prišla s tým, že by sa dala tá škvrna slamkou vycucnúť, ale kto by pil ten hnusný olej? A tak nejak sme sa zhodli, že by to “cucanie” mohli robiť za nás pipety.


Prečítajte si aj: Detské knihy o životnom prostredí


Jemná motorika pre pokročilých

Zobrali sme pipety a horsa do toho. Nebolo to však vôbec také jednoduché. Olejová škvrna bola pomerne tenká a tak bolo potrebné držať pipetu na hladine vody a zároveň ňou odsávať.

Ak sa pipeta ponorila hlbšie, sala už vodu a olej zostával na mieste. A keby aspoň stál na mieste, ale on ešte k tomu putoval po mori hore-dole! Bola to teda riadna fuška, a aj som čakala, že to niektorí vzdajú. Nebolo k tomu ďaleko najmä u mladého muža, ktorý má prstíky ešte najmenej vytrénované.

Deň Zeme, jemná motorika

Ale túžba zachrániť morské živočíchy bola silná a tak sme úspešne nakoniec všetok olej (teda naftu) z mora vytiahli. Len vrak remorkéra tam zostal. Vraj atrakcia pre potápačov.

Pipety a zemegule

No a keďže pipetovania nikdy nie je dosť, vyskúšali sme ešte tento rýchly nápad z internetu a vytvárali malé zemegule.

Deň Zeme

Deti by sa s pipetami a farebnou vodou hrali kľudne hodiny, a tak zrazu bol čas ísť do postele. Aj vám to všetko nejak príliš rýchlo beží?

4 Replies to “Deň Zeme: odstraňujeme naftovú škvrnu v mori”

  1. […] vás Deň Zeme, a téma životného prostredia zaujíma, prečítajte si aj, ako sme odstraňovali naftovú škvrnu v mori (na tanieri […]

  2. […] na čas pripomenúť. Už som písala o tom, ako sa učíme triediť odpad, alebo o tom, ako sme odstraňovali naftovú škvrnu z mora (v tanieri). Tento rok prinášam pár slov o tom, aké knihy o životnom prostredí si môžete s deťmi […]

  3. […] Ako sme si s ňou poradili, a či sa nám podarilo zachrániť zvieratá, sa dočítate tu. […]

  4. […] Jeden rok sme s deťmi riešili, čo sa stane, ak na mori havaruje loď. (Deti asi inšpirovala nejaká aktuálna udalosť zo sveta.) A tak sme odstraňovali naftovú škvrnu z vody. Viac nájdete tu. […]

Pridaj komentár