Dážďovky

Minulý rok vyšla vcelku výnimočná knižka. Je čiernobiela, vhodná pre bábätká, škôlkarov, ale aj samostatných čitateľov. Okrem textu má zaujímavé senzomotorické prvky, ktoré slúžia na tréning grafomotoriky. Hovorí o nenápadných malých živočíchoch, ktoré sú veľmi užitočné, a ktoré deti rady pozorujú a skúmajú. Dážďovky.

Dážďovky

Príbeh je dokonalý vo svojej jednoduchosti a približuje deťom život dážďovky. Ako sa z vajíčka schovaného v kokóne dostane na svet maličká dážďovka. Ako rastie, čím sa živí, aj prečo sa jej vlastne hovorí dážďovka.

Dážďovky

Celé leporelo je čiernobiele, s jednoduchými kresbami, ktoré budú rady pozorovať aj malé bábätká na brušku. Text zaujme dvojročné deti, ktoré už dážďovky niekedy po daždi videli plaziť sa v hline, a zároveň je dobrý pre prvočitateľov, ktorí pocítia hrdosť z toho, že zvládnu prečítať celú knihu.

Obrázky su navyše reliéfne, jemne vrúbkované, a slúžia na tréning prstov. Nikdy som si neuvedomila, aké sú dážďovky prirodzenou grafomotorickou pomôckou, aha!

Dážďovky

Od vajíčka po dospelú dážďovku

Knižká nám dala impulz konečne sa pozrieť bližšie na životný cyklus dáždoviek. Tie boli u nás predmetom záujmu už viackrát, naposledy keď dcérina trieda kúpila vermikompostér a my sme ho potom cez prázdniny “strážili” a dávali dažďovkám jesť.

Dážďovky

Od tej doby som schovávala aj sadu miniatúr, s ktorými sa deti sice zoznámili, ale ku ktorým som nejak nestíhala vyrobiť kartičky. Teraz som to napravila!

Dážďovky

No a keďže deti sú už samostatní čitatelia, pripravila som aj krátke texty na priraďovanie k obrázkom.

Dážďovky

Miniatúry dážďoviek firma Safari už prestala vyrábať, takže už sa dajú zohnať len kde-tu v dopredaji, ale ak by ste si chceli s deťmi vývoj ukázať, miniatúry vôbec nepotrebujete.

Stačí vám žltá a ružová plastelína a vyrobíte si jednoducho vlastné. A čo je ešte lepšie, spojíte učenie s tréningom prstov! (Ak ste ešte nevyrábali doma plastelínu, s týmto receptom to zaručene zvládnete.)

My sme doma nenašli plastelínu vhodnej farby a nechcelo sa nám vyrábať ju, tak decká zmiešali červenú a bielu. Tadá! Ružová plastelína bola na svete.

Dážďovky

Potom deti modelovali kokóny a šúľali dážďovky. To posledné je mimochodom celkom náročná robota!

Životný cyklus dážďovky na stiahnutie

Naše kartičky si stiahnete tu:

ŽIVOTNÝ CYKLUS DÁŽĎOVKY

Ďalšie životné cykly nájdete tu, okrem dážďovky je tam včela, lienka, motýľ, mravec, roháč, žaba a sliepka.

Knihu Dážďovky vydalo malé slovenské vydavateľstvo E.J.Publishing.

Dážďovky

One Reply to “Dážďovky”

  1. […] Jednoduchá, krásna kniha o živote dážďovky, o tom, ako rastie, čím sa živí, prečo sa vlastne volá dážďovka. Obrázky sú zároveň grafomotorickým tréningom, pretože sú jemne vrúbkované a teda reliéfne. Viac o knižke aj o životnom cykle dážďovky píšem tu. […]

Pridaj komentár