Darujeme si SPOLOČNÝ ČAS

Silvester sme strávili vyrábaním čarovnej krabice, vďaka ktorej teraz každý mesiac v novom roku dostaneme darček. Teda DAR. Spolu strávený čas. Ak máte viac detí, tento nápad vás možno osloví rovnako ako mňa, keď som ho pár dní pred Silvestrom na internete objavila.

spoločný čas

Myslím, že s deťmi trávime spolu veľa času. Varíme, pečieme, športujeme, čítame si, hráme hry… Ale väčšinu tohto času trávime všetci SPOLU. Málokedy máme príležitosť venovať sa výlučne jednému z detí. Jednak z praktických dôvodov (ak chcem tráviť čas iba s jedným, kam by som “odložila” jeho súrodencov? ☺️) a jednak preto, že nám je spolu dobre a všetko je akosi pre naše deti väčšia zábava, keď sú spolu. Chceli by sme však každému dopriať viac príležitostí mať rodiča iba pre seba, a tých príležitostí je málo. Alebo akosi na ne zabúdame. A tak sme si včera urobili pomôcku, ktorá nám bude pripomínať.

Spoločný čas pre teba a mňa

Pôvodný nápad som našla tu. Je to krabica s názvom Gift of Time (dar času), v ktorej je 12 lístkov – jeden pre každý mesiac v roku. A na každom lístku rodič “dáva” dieťaťu svoj čas na nejakú konkrétnu spoločnú činnosť. Trochu som to ale prispôsobila.

Spoločný čas s deťmi

➡️ Chcela som do výroby zapojiť deti. Nie len im dať hotovú krabicu, s “mojím darom času”. Veď to nedarujeme len my rodičia čas deťom, aj ony ho darujú nám!

Spoločný čas s deťmi

➡️ V origináli je na každý mesiac naplánovaná jedna spoločná aktivita pre jedného rodiča a dieťa, s tým, že súrodenci sa vždy dohodnú, kto je na rade. Už vidím u nás to dohadovanie! A tak v každom mesiaci máme my naplánované aktivity tri – pre každého súrodenca jednu.

➡️ Samozrejme výber spoločných aktivít sme si ušili na mieru. Pôvodný nápad evidentne funguje pre rodinu, ktorá žije niekde pri mori, takže nás moc neinšpiroval 🙂 Navyše som chcela, aby to boli veci, ktoré naše deti robia naozaj rady.

Silvestrovská výroba

Dlho som premýšlala, ako to urobiť. Nakoniec sme mali losovanie. Ale pekne po poriadku.

1. Vyrobili sme si krabicu s nápisom.

2. Z rôznych farebných papierov sme vytvorili 12 kariet, napísali na ne názvy mesiacov a deti sa vyšantili pri ich zdobení. Dopísali na ne aj ročné obdobia a dovnútra takisto pokreslili symboly, ktoré mesiace v roku charakterizujú.

Spoločný čas s deťmi

3. Na malé papieriky sme vymysleli činnosti, ktoré deti rady robia (prechádzka, bicyklovanie, pečené gaštany alebo zmrzlina), alebo také, ktoré sú pre ne výnimočné (návšteva kina, čajík v cukrárni…). Museli to byť činnosti, ktoré majú význam vo dvoch, keďže celá pointa je, aby mali čas dieťa s rodičom sami pre seba.

4. Na ďalšie papieriky som napísala “mama”, “ocko” a “žolík”.

Spoločný čas s deťmi

5. Každé z detí si potom na každý mesiac v roku vylosovalo čo bude robiť a s ktorým rodičom.

Spoločný čas s deťmi

Už sa nevieme dočkať

Výroba nám zabrala peknú časť silvestrovského večera. A z hotového diela sa veľmi tešíme.

Spoločný čas s deťmi

Nevieme sa dočkať, kedy začneme “plniť úlohy”. Krabicu si vyložíme niekde v obývačke, aby sme ju mali na očiach.

Želáme vám šťastný nový rok!

Spoločný čas s deťmi

One Reply to “Darujeme si SPOLOČNÝ ČAS”

  1. […] že si opäť pripravíme na nadchádzajúci rok náš “dar spoločného času“, ktorý sme si naposledy robili na rok […]

Pridaj komentár