Spoznávame prírodu s DAPHNE

Daphne

Deti sú prirodzení bádatelia a príroda im ponúka nekonečné príležitosti na skúmanie a učenie sa. Každý chrobáčik, každý malý kvietok, je u nás dôvodom na spomalenie, pozorovanie, a nekonečné otázky.

Už keď mala dcéra tri roky, kláda občas otázky, na ktoré som nemala odpoveď. Nie som žiadny prírodovedec, dokonca som si uvedomila, že som až hrozivo nevzdelaná, čo sa prírody týka. V živote “pred deťmi” by som vám vymenovala zopár základných stromov, rastlín, taký ten základný hmyz typu lienka, motýľ, električka. “Vďaka” tejto mojej nevedomosti som spoznala Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie. Venujú sa environmentálnemu vzdelávaniu a tvorbe materiálov na spoznávanie a ochranu prírody. Majú pracovné listy pre deti, príručky pre učiteľov materských a základných škôl, plagáty, buď zdarma na stiahnutie, alebo na predaj v tlačenej verzii.

Najlepšie je, že všetky ich materiály sú šité na slovenské pomery a teda naozaj obsahujú tie rastliny a zvieratá, ktoré máte šancu reálne vidieť v našich lesoch a na našich lúkach.

Ak ich sledujete na sociálnych sieťach, z času na čas tam dávajú aktuálne aktivity priamo na stiahnutie, naposledy pred pár dňami ku Svetovému dňu vody. Okrem toho zaujímavé videá, novinky zo sveta rastlín a živočíchov. Určite im dajte follow, na IG alebo FB, a máte s deťmi pravidelné námety na debatu.

Daphne - Inštitút aplikovanej ekológie

Tu je zopár našich odskúšaných materiálov od Daphne.

-> Bádanie ročnými obdobiami

Toto je nová sada aktivít, ktorá vás bude sprevádzať celý rok. Obsahuje 13 rôznorodých pracovných listov, ktoré sú zoradené približne od jari do zimy. Nájdete tam životný cyklus ropuchy, liečivé bylinky a ich účinok, puzzle rýb, pexeso s hubami, stopy zvierat… a jednu krásnu lúčnu mandalu.

Daphne Bádanie ročnými obdobiami

Okrem samotných aktivít je tu aj teoretická časť, kde máte všetky tie odpovede na zvedavé otázky. Pracovné listy sú vytlačené na tvrdom papieri a ja som viaceré zalaminovala, aby sme ich mohli použiť viackrát a nielen jednorazovo.

Daphne Bádanie ročnými obdobiami

 

-> Identifikačné kruhy

Super pomôcka na prechádzky prírodou. My ich máme doma niekoľko – lesné a vodné bezstavovce a obojživelníky. Najbližšie chcem kúpiť liečivé rastliny. Ľahko sa zbalia do ruksaku a krásne podľa nich rozoznáte napríklad typy žiab, ktoré stretnete pri jazere, alebo hmyz na lúke či v lese.

Daphne identifikačné kruhy

 

-> Napínavé dobrodružstvá Toly, Poly a Emila

Minulý rok si deti obľúbili peknú knižku so šiestimi príbehmi o troch zvieracích kamarátoch, ktorí sa snažia riešiť eko problémy našej planéty. Príbehy sa dajú zadarmo v písanej forme stiahnuť, alebo si ich môžete vypočuť v audionahrávke. V písanej forme sú dokonca preložené do češtiny, poľštiny a angličtiny.

Ak chcete klasickú knižku, tá sa dá kúpiť v eshope.

Daphne spoznavame prirodu

K príbehom je aj pekne vypracovaná metodika, s aktivitami vhodnými najmä v kolektíve, my sme sa s nimi zahrali aj doma. Odporúčame pre škôlky a mladších školákov.

Daphne

 


Prečítajte si aj: Knihy o životnom prostredí pre deti


-> Praktická ekovýchova do škôlky

Toto je úplne povinná výbava, ak pracujete s deťmi v predškolskom veku. Je to veľká príručka, rozdelená do piatich tematických kapitol: geológia, voda, les, lúka a sídla. Každá téma obsahuje súbor aktivít, ktoré môžete využiť pri hre s deťmi v malom aj väčšom kolektíve.

Príručka má teoretickú časť, kde má dospelý k téme podstatné informácie a tipy na aktivity, a praktickú vo forme pracovných listov a obrázkov, s ktorými deti pracujú. Ekovýchova je tu naozaj podchytená komplexne – príručku mám už asi 5 rokov, ale stále som všetky aktivity neprešla.

Daphne ekovýchova pre škôlky

Daphne ekovýchova pre škôlky

-> Príroda Devínskej Kobyly

Napriek pomerne malej rozlohe patrí Devínska Kobyla k lokalitám, ktoré sú významné pre mimoriadne bohatý výskyt rastlín a živočíchov, pričom ich počet sa tu pohybuje v tisíckach. Rastliny tu spoznávame pomocou tohto prekrásneho leporela.

Daphne leporelo rastliny

Jednu stranu tvoria lesné rastliny – kvety aj stromy, jednu stranu kvety nelesných biotypov.

Daphne leporelo rastliny

Každá rastlina je tu verne nakreslená a ilustráciu dopĺňajú informácie o jej špecifikách, praktickom využit a mesiacoch, kedy ju môžeme pozorovať.

Daphne leporelo rastliny

Deti veľmi zaujala aj publikácia Maľovaná Kobyla. Je to taký pracovný zošit, rozpráva neuveriteľnú históriu Devínskej Kobyly a ponúka množstvo zaujímavých informácií. My už sme vedeli, z tejto knižky, že na Devínskej Kobyle sa našla kostra veľryby, pretože kedysi toto územie bolo skoro celé pod morom. Z vody trčal len malý ostrov, a všade sa šírila vôňa škorice, ktorá tu rástla. Predstavte si to! O dávnych časoch, kedy tu žili praveké tvory a prví ľudia, vieme vďaka skamenelinám, ktoré sa tu našli.

Ak ste z Bratislavy alebo okolia a Devínsku Kobylu navštevujete, určite tento zošit odporúčame. Samostatne je nepredajný, ale dá sa kúpiť v tejto sade spolu so spomínaným leporelom.

Daphne Maľovaná Kobyla

Daphne Maľovaná Kobyla

-> Voda

Keď bola staršia dcéra škôlkarka, istý čas ju veľmi zaujímala voda. Kolobeh vody v prírode, ako voda putuje v potrubí, všetko, čo s vodou súvisí. Vtedy som našla na stránkach Daphne mnoho užitočných tipov na aktivity, ako s ňou vodu spoznávať. Viac si prečítate v tomto článku.

K téme vody nájdete v eshope zadarmo príručky pre prvý aj druhý stupeň ZŠ, a dokonca aj pre stredné školy!

Daphne

-> Lúčne mandaly

Na záver ešte jeden tip na materiál, ktorý je čisto pre potešenie ducha. Sada troch lúčnych mandál.

Daphne lúčne mandaly

Samozrejme aj tu sú mandaly doplnené o edukačný rozmer a obal tvorí plagát s obrázkami rastlín a zvierat, ktoré na mandalách nájdete.

Daphne lúčne mandaly

Toto sa o lúčnych mandalách dočítate priamo na stránkach Daphne, lepšie sa to ani nedá popísať!

Mandala má silný vplyv na človeka na nevedomej úrovni. Nielen pri jej tvorbe, ale i pri pozorovaní mandaly dochádza k upokojeniu duše a získaniu vnútornej rovnováhy. Ten istý proces u nás nastáva, ak sme uprostred rozkvitnutej lúky a vnímame všetkými zmyslami pestrú paletu farieb, vôní a života ako takého.

Pridaj komentár