Prečítané leto týždeň druhý: Čokoláda v detských knihách

Čokoláda je jednou z tém, ktorým sa naše deti ochotne venujú vždy, keď sa nájde príležitosť. A bolo mi jasné, že tento týždeň bude pre nás lahôdkou. Podarilo sa nám nájsť niekoľko dobrých čokoládových kníh, nakúpili sme kopu čokolády, pripravili recepty a samozrejme sme nevydržali čakať a tak čokoládujeme už od konca júna 🙂

Čokoláde sme sa venovali v lete pred dvomi rokmi. Ochutnávali sme, hrali sa na chocolatierov, robili pralinky z čokoládovej plastelíny, hľadali čokoládový poklad a ešte neviem, čo všetko. Písala som o tom tu a tu.

Tentokrát si o čokoláde hlavne čítame. Zatiaľ 🙂 Tu sú naše knižné tipy.

O maškrtení pre najmenších

Čokoláda v detských knihách

Pre malkáčov odporúčame u nás stokrát prečítaný Barborkin príbeh o tom, ako objavila v chladničke koláč a neodolala mu.

Čokoláda - knihy pre najmenších

Ďalšia kniha, ktorá u nás bola dlho v kurze, je okienková Pozri sa dovnútra potravín. Objasňuje deťom, ako vzniká jedlo, ktoré majú doma v chladničke či komore. Že potraviny sú buď rastlinného pôvodu alebo živočíšneho. Čo sú to sladkosti.

Pozri sa dovnútra potravín

Deti si môžu pozrieť, ako rastie pšenica či ryža, ako sa triedia vajíčka a lovia ryby v moriach. Okienka skrývajú množstvo zaujímavostí.

Pozri sa dovnútra potravín

Banán, alebo Podivuhodná cesta Bruna Banána z plantáže až do koša je vtipný krátky príbeh o tom, akú cestu musia prejsť niektoré potraviny, kým sa k nám dostanú, a ako niekedy neslávne skončia. Je síce iba po česky, ale text je krátky a ľahko ho preložíte pri čítaní.

Kniha má veľmi dôležité posolstvo (ba priam dve!), o ktorom sme s deťmi trochu podebatili. Banán Bruno k nám cestuje tisícky kilometrov, a nakoniec takmer skončí zhnednutý v koši. Otvára to tému plýtvania potravinami, a takisto pre staršie deti tému ekologickú. Z akej diaľky k nám prichádzajú potraviny? Koľko kilometrov cestujú na lodiach, kamiónoch? Je to pre našu planétu jedno, či si kúpime jahody zo Španielska alebo zo Slovenska?

Čokoláda v knihách pre trochu starších maškrtníkov

Slovo čokoláda v názve knihy funguje ako magnet. Našli sme tri knižky o tejto lahôdke, a všetky sme zhltli.

Knižku Totálne ohromujúca čokoláda som pôvodne požičala pre seba, s tým, že deťom pečítam niektoré zaujímavejšie state. No ale v momente, ako ju deti zbadali, ju rovno chceli čítať, a prečítali ju s ockom po večeroch komplet celú. Aj napriek tomu, že je podľa mňa určená pre staršie deti. Kniha je totiž písaná s humorom a nadsázkou, sú v nej rôzne kreslené vtipy a dvojzmysly… ale kto by odolal pikoškám o čokoláde, že áno?

Inšpirovala nás napríklad k ochutnávke rôzne kvalitných čokolád. Deti odvtedy bielej čokoláde už inak nepovedia, ako “vanilkový puding s kopou cukru” 🙂

Ide inak o celú sériu kníh, ktoré vlastne ponúkajú fakty, z ktorých mnohé sa deti učia v škole. Hrozný zemepis, príšerná matika, hrôzostrašný dejepis… Sú to podľa mňa veľmi vydarené knihy a už sa teším, ako ich začnem deťom zbierať.

Príbeh O chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády, nás zaujal na prvý pohľad originálnymi fotografiami, ktoré sprevádzajú príbeh. Postavičky a rekvizity z knihy sú totiž naozaj ušité/vyrobené, a autor z príbehu dokonca urobil divadielko, s ktorým vystupuje. Možno ste ho už na nejakej akcii stretli.

Čokoláda v detských knihách

Kniha je o zázračných bytostiach, ktoré pricestovali na Zem z ďalekého vesmíru s cieľom odovzdať tu svoju magickú silu. Jeden chlapec sa rozhodne túto svoju silu odovzdať vôni čokolády. Či sa mu to podarí a akú magickú silu tej vôni odovzdá, to vám nebudeme prezrádzať.

Ak máte radi detektívky, našli sme rovno dve s čokoládovou zápletkou. Lasse a Maja riešia čokoládovú záhadu u bohatého grófa v tohtoročnej novinke od vydavateľstva Verbarium. U nás sa príbehy o týchto dvoch mladých detektívoch tešia veľkej obľube, a čokozáhada nebola výnimkou. Zhltli sme ju asi na dve čítania. Táto séria je inak ako stvorená pre trošku zdatnejších začínajúcich čitateľov, ale to by u nás malkáči neprežili, keby si druháčka čítala LasseMaja a oni nič! Takže čítame všetci spolu.

Veľké čokoládové sprisahanie sme nepoznali, je to dobrodružný príbeh pre trochu väčšie deti. Začína sa poplašnou správou, že sa blíži čokopokalypsa a koniec všetkej čokolády na Zemi – vraj je to proroctvo starobylého kmeňa Čokoládov. Hlavná hrdinka Želinka tomu odmieta uveriť a rozhodne sa pátrať po pravde.


Viac tipov na čítanie a tieňové pexeso s koláčikmi na stiahnutie nájdete v tomto článku: O pečení.


Tieňové pexeso pečenie

2 Replies to “Prečítané leto týždeň druhý: Čokoláda v detských knihách”

  1. Tu seriu knih Priserny Zemepis/Dejepis/Matematika myslite tu ediciu od Slovartu? Dakujem

  2. montessorikids says: Odpovedať

    Ano, myslim, ze ano 🙂 dodala som do clanku linky.

Pridaj komentár