Čo si myslí náš tínedžer?

Kým rodičovských kníh sú v slovenčine už desiatky, ak nie stovky, tých, ktoré sa venujú konkrétne obdobiu dospievania je minimum a vlastne som si nemala moc z čoho vyberať. Po krátkom listovaní v kníhkupectve som si vybrala ČO SI MYSLÍ NÁŠ TÍNEDŽER, lebo mi prišla najbližšie nášmu štýlu rodičovstva.

Preferujem rodičovské knihy, ktoré neradia, ako s dieťaťom manipulovať (“ako naučiť svoje dieťa prespať celú noc”), ale snažia sa pomôcť pochopiť dieťa a jeho správanie (“čo sa deje s detským mozgom počas spánku? aké sú detské potreby v tomto vývinovom období?”). Toto je presne jedna z tých kníh. Vysvetľuje, akými zmenami prechádza dospievajúci mozog, a stavia sa k tomuto obdobiu láskavo a pozitívne. Žiaľ, nie je to norma. V drvivej väčšine prípadov je reč o tom, ako “prežiť” pubertu dieťaťa, tu sa naopak píše:

“VÁŠ PRÍSTUP K ŽIVOTU MÔŽE ZMENIŤ PRÁVE ENERGIA VÁŠHO DOSPIEVAJÚCEHO DIEŤAŤA A JEHO ODVAHA HĽADIEŤ DO BUDÚCNA. … Či už ide o zdravie planéty, práva zvierat alebo rodovú rovnosť, možno v niečom zmení i váš názor – a požiada vás o pomoc v snahe niečo zmeniť.”

Kniha delí dospievanie na tri fázy – ranú (13-14 rokov), strednú (15-16) a neskorú (17-18). Na úvod stručne vysvetľuje, čo sa deje v každom z týchto období, akými zmenami dieťa prechádza.

Následne obsahuje stovku najtypickejších situácií (rozdelených do kapitol práve podľa veku), ktoré rodičia s dospievajúcimi deťmi zažívajú – od komunikácie, cez rôzne otázky fyzického vzhľadu, drogy, sexualitu až po úzkosti a depresie. Každej situácii je venovaná dvojstrana a má rovnakú štruktúru. Text ke rozdelený do 4 častí:

1. Popis situácie,

2. “Čo si asi myslíte vy”,

3. “Čo si asi myslí on/ona”

4. Návrhy, ako by ste mohli zareagovať, jednak bezprostredne a jedna z dlhodobého hľadiska.

Okrem toho je tu zopár dvojstrán zvaných “Návod na prežitie pre rodičov”, kde sú rozobraté trochu hlbšie niektoré kľúčové náročné témy – sociálne siete, FOMO, sebapoškodzovanie, antikoncepcia, problémy so stravovaním…

Kniha je písaná absolútne inkluzívne, a ako som písala, rešpektujúco a láskavo, s dôrazom na potreby dieťaťa.

Mne osobne prišla trochu príliš stručná a povrchná, tým, že sa zameriava skôr na konkrétne situácie (ktoré ale samozrejme predstavujú každá nejaký typ situácie/problému a viete ju prispôsobiť tomu, čo zažívate doma). Rada by som si prečítala viac a do hĺbky o zmenách v mozgu, o vonkajšom aj vnútornom vývine. To som ale možno ja, väčšine rodičov možno skôr vyhovuje táto stručná a maximálne praktická príručka.

(Nemýľte si ale stručnosť s rozsahom, kniha má pomerne veľký formát a cez 200 strán!)

O mozgu v období dospievania som čítala veľmi dobrú (aj keď dosť odbornú) knihu Inventing ourselves, píšem o nej v tomto článku. V angličtine mám rozčítanú ešte knihu The Incredible Teenage Brain, ktorá ide zatiaľ celkom do hĺby a páči sa mi, akým štýlom je napísaná, ale mám ju len ako ebook.

A výborná kniha (aj keď nie iba o dospievaní) je Ja v tvojom veku…, o ktorej píšem podrobnejšie tu. Hovorí o tom, ako sa s deťmi rozprávať o sexualite a zdravých vzťahoch.

Ak máte tipy na dobré rodičovské knihy o dospievaní, sem s nimi!

Pridaj komentár