Čo čítajú (najmenšie) Montessori deti

Pred rokom som napísala článok s tipmi na “Montessori friendly” knihy pre malých čitateľov približne od 2 do 6 rokov. Odvtedy dostávam priebežne dotazy, čo s čitateľmi od 0 do 2 rokov a či mám tipy aj pre nich. Jasné, že mám, len času je stále akosi málo! Tu sú teda (konečne) moje odporúčania na Montessori knižky pre najmenších. Vychádzajú jednak z teórie o tom, čo deti v tomto veku v knihách hľadajú, z našich domácich skúseností, aj z mojich kurzov Montessori ateliér, kde sa každý týždeň snažím vyberať do nášho čitateľského kútika tie najkrajšie knižky.

Trh s detskými knižkami sa neustále vyvíja, a ponuka nikdy nebola pestrejšia. O to ťažšie je však niekedy to rozhodovanie v kníhkupectve, kde na človeka pozerajú hory kníh všetkých farieb a tvarov. Snáď vám to tento náš výber trochu uľahčí.

Čo deti potrebujú

Pozrime sa teda najprv na to, ako deti v tomto veku knižky vnímajú a čo im čítanie dáva.

  • Deti do dvoch rokov nechápu, že knižky sa čítajú od začiatku do konca, a že majú nejaký súvislý dej. Predídete mnohým frustráciám, ak si to uvedomíte a nebudete im to vnucovať. Rovnako z tohto dôvodu nemá veľký význam čítať deťom knižky s príbehom. Radšej ich nechajte listovať (kľudne od stredu na začiatok), popisujte, čo vidíte, pýtajte sa.
  • V prvých troch rokov deti postupne spoznávajú svoj okolitý svet, snažia sa pochopiť, ako funguje, definovať ho. Knižky sú spôsob, ako im v tomto pomôcť. Mali by teda odrážať realitu, to, čo dieťa pozná. Tak, ako sa dieťaťu pomaly rozširuje obzor, rovnako aj témy knižiek sa rozširujú. Na začiatok majú najväčší význam knižky o domove a okolí, deťoch, domácich zvieratách, bežných dopravných prostriedkoch. Z tohto pohľadu nemá význam ročnému dieťaťu ukazovať knižky so zvieratami africkej savany či Arktídy, ak také nikdy nevidelo naživo. Jeho skúsenosti so svetom sú také malé, že si takéto zvieratá nedokáže v reálnej podobe predstaviť, a je to, akoby vám niekto čítal o nejakom africkom hudobnom nástroji, ktorý ste vživote nevideli, alebo o operácii pečene. Bude to pre vás španielska dedina a nebude vám to dávať veľký zmysel.
  • Knihy pre deti predstavujú prvé zoznámenie sa s konceptom abstrakcie. Uvedomujú si postupne, že obrázok psíka vlastne predstavuje to chlpaté štekajúce stvorenie, ktoré vrtí chvostom. Aj z tohto dôvodu je fajn, ak im ponúkame literatúru s obrázkami, ktoré poznajú v živej podobe. Obrázok jednorožca či vesmírnej rakety si totiž s ničím reálnym nevedia spojiť, a tak sa stráca táto vzácna príležitosť.
  • V prvom roku sú knihy skvelý prostriedok na rozvoj hrubej motoriky. Napríkad tieto knižky vám poslúžia od momentu, kedy bábo dáte na bruško. Neskôr sa za knihami bude dočahovať, plaziť, prevaľovať aj liezť. Sú skvelým motivátorom!
  • Úlohou kníh v tomto veku je aj pomáhať pri rozvoji zraku. Malé bábo prvé mesiace rozoznáva kontrastné farby, preto sú dobré knižky, kde dominujú jednoduché bielo-čierne obrázky (alebo bielo-čierno-červené). Postupne začína vnímať aj ďalšie farby, zvlášť keď sú jednotlivé obrázky dobre izolované na bielom pozadí. Postupne dokáže vnímať predmety aj na pestrejšom pozadí. Okolo 18 mesiacov sa potom začína zrak zameriavať na vyhľadávanie detailov a drobných prvkov.
  • No a samozrejme knihy v tomto veku musia dobre zamestnať nielen oči, ale aj malé rúčky. Najskôr sú fajn látkové knižky, či gumenné do vane, približne od 8 mesiacov sa u nás začalo listovať v knižkách z hrubého kartónu, ktoré mali rôzne hmatové a dotykové prvky.
  • Knihy sú samozrejme aj jedným z najlepších pomocníkov pri rozvoji jazyka, pasívnej aj aktívnej slovnej zásoby. Každý rodič si prejde obdobím, kedy dieťa nosí knihu za knihou, ukazuje na obrázky a po osemstý krát chce počuť zreteľne, jasne vyslovené “PES”, “TRAKTOR”, “SUKŇA”… Pozerá pritom sústredene na ústa a jeho pery sa snažia imitovať tie rodičove. Aj tak sa prejavuje senzitívne obdobie na rozvoj jazyka.
  • Čítanie by si deti mali spájať s blízkou osobou. V našom čitateľskom kútiku máme perfektné malé kresielko, ale deti často aj tak preferujú ako kreslo využiť náruč rodičov 🙂 Deti potrebujú vnímať hlas rodiča (starého rodiča, súrodenca…), pozorovať mu ústa, počúvať melódiu hlasu a intonáciu…

Náš výber: Montessori knižky pre najmenších

Aké sú teda naše konkrétne tipy?

Aha, mami!

Na úplný začiatok odporúčam tieto (už spomínané) super kontrastné leporelá. Písala som o nich viac tu, poslúžia vám od momentu, kedy bábätko začne zdvíhať hlavičku na brušku.

Tipy na knižky

Zamatové knižočky

Na rozvoj hmatu sú ako úplne prvé knižky ideálne látkové. My sme ich mali niekoľko, boli to verní spoločníci na prechádzkach, na cestách aj doma. Všetky sme už úspešne posunuli ďalej, ale našla som tieto pekné zamatové knižky od vydavateľstva Yoyo Books. Sú krásne hebké na dotyk, majú tie preveľmi obľúbené štítky, ktoré deti tak rady skúmajú a ťahajú, a posledná strana šuští.

knižky pre bábätká, látkové knižky

Zdroj: Yoyo Books SK

knižky pre bábätká, látkové knižky

Zdroj: Yoyo Books SK

Minipédie

Ako sme si už povedali, dieťa musí pochopiť, že tie ploché, dvojrozmerné obrázky v knihách reprezentujú skutočné trojdimenzionálne osoby, zvieratá, predmety. Táto séria jednotlivé obrázky krásne izoluje na bielom pozadí, čím toto detské vnímanie veľmi uľahčuje. Obsahuje aj rôzne ťahacie/točiace prvky na posilňovanie prstíkov, je z extrémne odolného tvrdého kartónu a ponúka – s podtitulom “Objavujeme svet” – obrovský výber tém. Na úvod sú fajn každodenné témy ako jedlo, ľudské telo, rodina, záhradka, potom les, lúka, hory, dopravné prostriedky… podľa toho, čo dieťa zaujíma a v akom prostredí žije.

Svojtka minipedia

Svojtka minipédia

Nina ide spinkať

Toto je nový počin vydavateľstva Martinus, a veľmi sa im vydaril! Je o večernej rutine malého dievčatka, a asi sa v nej nájdu mnohí malkáči (a ich rodičia). Autorka Svetlana Kapalková je logopédka, a text je teda starostlivo poskladaný tak, aby malému čitateľovi dal čo najviac.

Nina ide spinkať

Vety sú krátke a výstižné, a opakuje sa tu sloveso Daj! Je vraj medzi prvými, ktoré sa deti učia povedať 🙂

Nina ide spinkať

Páči sa mi aj kompaktná veľkosť, tak akurát do detských rúčok a do kabelky na cesty.

Kubko sa učí rozprávať a hovorí prvé slová

Séria o Kubkovi je zameraná na rozvoj reči. Sprevádza deti od vydávania prvých zvukov po krátke vety. Písala som o nej zvlášť článok tu, sú to veľmi vydarené knihy.

Kubko hovorí prvé slová
V oboch je ústrednou postavou Kubko spolu so svojou rodinou.
Prvá je zameraná na rôzne citoslovcia. Druhá na slová, s ktorými sa malé deti najčastejšie stretávajú. Každá kniha obsahuje aj úvodnú časť pre rodičov, kde sa dozvedia, ako knihu používať a ako najlepšie podporiť rozvoj reči u svojho dieťaťa.
Kubko sa učí rozprávať
O rozvoji reči som bližšie písala tu.
Kubko hovorí prvé slová

Pozri, kto sa skrýva

Tieto miniknižočky sú náš top tip, všetky tri deti ich ako bábätká milovali a nikdy sme aspoň bez jednej neodišli z domu. Padnú tak akurát do detskej rúčky a na každej dvojstrane sa schováva za vyklápacím okienkom jedno zvieratko. Už som ich odporúčala viackrát, takže sa asi opakujem 🙂

Prvú dostala dcéra, keď mala okolo 10 mesiacov a tak sme ju čítali stále a stále dokola, až som radšej nakúpila celú sériu, lebo som už nevládala omielať sále to isté dokola. Uznajte, keď sa po asi miliónty krát musíte tváriť, že neviete, čo sa skrýva na strome/za kríkom/v stodole/pod vodou, a potom (presvedčivo) zahrať maximálne prekvapenie, keď vám tam dieťa odhalí nejaké to zviera, je to heroický výkon! Inak všimli ste si to množstvo predložiek v predošlej vete? Áno, tieto knižky sú skvelé na trénovanie orientácie v priestore.

Montessori knižky pre najmenších

Montessori knižky pre najmenších

Séria Čo sa deje

Tieto knižky sú pokračovaním bielych minipédií. U nás dlho bodovali a aj teraz si ich deti rady z času na čas “prelistujú”. Sú opäť z tvrdého odolného kartónu, majú tiež rôzne ťahacie a otáčacie prvky a pokrývajú fascinujúce témy ako autoservis, vlaková stanica, priateľstvo či recyklovanie. Opäť pri výbere treba dbať na to, kde dieťa vyrastá, s čím sa stretáva, čo je mu blízke.

Montessori knižky pre najmenších

Na každej dvojstrane je krátky veršovaný text, a pomenovanie kľúčových slov. To je fajn zvlášť na to, aby dieťa počulo tie isté slová, nech číta knihu s kýmkoľvek. (Aby napríklad mama nepomenovávala jeden obrázok AUTO a ocko SEDAN – dieťa je potom totiž mierne zmätené, kto má vlastne pravdu, a v tomto veku sa na to ešte nevie opýtať.)

Svojtka, Recyklujeme

U nás na statku / Moje vozidlá

Tieto dve knižočky pre malkáčov sa mi páčia, pretože obsahujú reálne fotografie zvierat a dopravných prostriedkov, čo sú dve témy, ktoré deti zaujímajú.

Montessori knižky pre najmenších

Svojtka U nás na statku

Vieš to povedať aj ty?

Na rozviazanie jazýčka sa mi veľmi páči táto novinka. Na každej dvojstránke je jedno schované zvieratko, ktoré po odklopení okienka vykukne. A spolu s ním aj krátky text, ktorý nám povie, ako sa zvieratko volá a aký zvuk vydáva.

Deti rady napodobňujú zvuky zvierat, a je to pre ne aj veľmi prospešné. Posilňujú si tým svaly úst a postupne zlepšujú oromotoriku. Zvieratá často vydávajú zvuky, ktoré my bežne v reči nevydávame, no deťom veľmi pomáhajú “rozkecať sa”. Včela robí BZZZZZZZZ, myška PIIIIIIISK, húsenica obžiera list CHRAMST CHRAMST… toto všetko je parádna gymnastika pre detské ústočká.

Vieš to povedať aj ty?

Svojtka: Vieš to povedať aj ty?

Svojtka: Vieš to povedať aj ty?

Kto som? Dotkni sa, ohmataj a uhádni!

Táto séria je zameraná na rozvoj hmatu. Na každej dvojstrane je veršovaná hádanka, obrys zvieraťa a prierez, v ktorom môže ohmatať jeho kožu. Po otvorení okienka nájde krásne reálne fotky hádaného zvieraťa.

Existuje viac knižiek v tejto vydarenej sérii, ale niektoré sú vypredané. My máme Zvieratká v divej prírode.

Dotykové knižky pre deti

Dotykové knižky pre deti

Dotykové knižky pre deti

Prvých sto slov // Prvých 100 zvierat

Túto knihu sme u nás čítali až do úplného zničenia, a to s knihami zaobchádzame veľmi opatrne! Donekonečna sme odklápali okienka, opakovali slovíčka… Raz deti ukazovali a ja som hovorila, inokedy som ja dávala úlohy a deti hľadali, potom sme si opakovali, aké vydávajú ktoré zvieratá zvuky… A tak stále dokola. Obe knihy majú reálne fotografie, čo je u malých detí veľké plus, a sú pekne farebné.

Svojtka montessori knihy pre najmenších

Svojtka montessori knihy pre najmenších

Ťap, ťap, ťapušky

Okrem rôznych obrázkových knižiek u nás boli denne čítané aj leporelá s básničkami a ľudovými riekankami. Deti milujú rytmus, ktorý ponúka veršovaný text. Ľudová tvorba je súčasťou našej kultúrytomto staršom leporele nájdete tie najznámejšie riekanky, ktoré si deti vyžadujú čítať stále dokola, doplnené peknými, jemnými ilustráciami, o ktorých sa môžete s deťmi veľa rozprávať.

Montessori knihy pre najmenších, Ťap ťap ťapušky

Montessori knihy pre najmenších, Ťap ťap ťapušky

O hovienkach, plienkach a nočníkoch

Táto kategória knižiek si zaslúži vlastný článok, je pre deti nevyčerparteľným zdrojom fascinácie. Zvlášť v období odúčania od plienok je dobré mať naporúdzi tematickú literatúru. A aj tu je už z čoho si vyberať.

Na úvod napríklad jednoduchá interaktívna knižka Malý nočník, malé hovienka. Malý chlapček na každej dvojstrane zisťuje, kde kaká psík, mačka či starší brat.

Malý nočník, malé hovienka

Odúčanie od plienok môže uľahčiť táto interaktívna knižka Už žiadne plienky. Na každej strane je “pod čiarou” aj nejaký tip pre rodičov. V tejto sérii “Veľké pokroky” je podobne spracovaných viacero dôležitých vývinových tém.

Pre trošku väčších je zase táto okienková zo série Úplne prvé otázky a odpovede (link na eshop Svojtka). Pre deti nesmierne zaujímavé je napríklad zistenie, kam putuje hovienko po spláchnutí

Čo je to hovienko?

Svojtka Čo je to hovienko?

Svojtka Čo je to hovienko?

Čo sa deje v noci

Fascinujúca téma, ku ktorej existuje parádna knižka pre malkáčov. Je tiež okienková a deti v nej môžu odhaliť, kto v noci pracuje, ktoré zvieratá v noci nespia, aj ako to vyzerá pod pouličnou lampou.

Čo sa deje v noci, Montessori knihy pre najmenších

Svojtka: čo sa deje v noci

Svojtka: Čo sa deje v noci

Moja prvá knižnička

Tento typ miniknižiek sa u nás doma veľmi osvedčil, a to nielen na čítanie. Deti veľmi rady trénovali jemnú motoriku vkladaním a vyberaním knižiek a nekonečným stavaním veží z knižiek (a ich búraním). V tejto sade zvanej Slovíčka nájdete knižky o farbách, tvaroch, číslach, ročných obdobiach, protikladoch a slovách.

Svojtka Montessori knihy pre najmenších

Svojtka Montessori knihy pre najmenších

Svojtka Montessori knihy pre najmenších

Mali sme veľmi obľúbenú aj túto sadu, ktorá dokonca obsahuje reálne fotky a väčšie množstvo tém. Existuje aj verzia Autá, lode, lietadlá a Zvieratá.

Nenásytná húsenička a Od hlavy po päty

Ak by ste radi okrem “literatúry faktu” aj nejaký ten príbeh, dobré je nájsť knihu, kde bude ten príben natoľko jednoduchý, že bude dávať zmysel aj pri preskakovaní strán a čítaní zozadu dopredu 🙂 Ideálnym autorom je Eric Carle, od ktorého v slovenčine máme vďaka vydavateľstvu Zelený kocúr dve knihy, a obe som ich už mnohokrát spomínala.

Od hlavy po päty je taká knižná rozcvička, viac som písala v tomto článku.

Nenásytná húsenička je zase príbeh životného cyklu motýľa a písala som o nej tu.

Obe knižky sú krásne, kvalitné, a využijete ich dlho predlho.

Knižky typu Hľadaj a nájdi

Niekedy po roku až roku a pol dieťa začne vnímať detaily. Vtedy vám prídu vhod tieto knižky. Obsahujú obrázky plné drobných postavičiek, zvierat, predmetov, a vy môžete tráviť hodiny nad jednou stranou. opisovať všeeeeetko čo dieťa zaujme.

Známa je séria štyroch Potulkov ročnými obdobiami, s piatou knihou Potulky nocou.

Okrem toho my doma milujeme aj knižky vydavateľstva Ella & Max. Máme z výletu do Prahy knihu o Prahe, knihu o letisku, ktorá sa vyťahuje vždy pri cestovaní lietadlom. Na úvodnej dvojstrane sa zoznámite s asi dvadsiatimi skupinkami cestujúcich, a sledujete ich príbehy na letisku, v odletovej hale, pri nástupe do lietadla, počas letu a potom v destinácii. Okrem toho vyšla ešte kniha o stavbe, autách, zvieratách a farme. Po česky ich je ešte viac.

Hľadacie knižky pre deti

(No a úplnou lahôdkou sú Veselé nezmysly. Je to kniha plná všakovakých nezmyslov, a deti milujú ich hľadať a zabávať sa na nich. Niektoré sú úplne absurdné, niektoré menej, každopádne všetky potrénujú dobre postreh a logické myslenie. U nás deti rady čítajú túto knihu samé, a mrmlú si pri tom: “Toto je nezmysel, toto je nezmysel, toto je zmysel…”)

Hľadacie knihy pre deti

 

One Reply to “Čo čítajú (najmenšie) Montessori deti”

  1. […] hovorím o knižkách pre najmenších, nikdy nezabudnem spomenúť, že tie najlepšie sú také, ktoré im ušijeme na mieru. Knižka […]

Pridaj komentár