Cestujeme s kalendárom Notabene – Austrália

S naším Notabene kalendárom sme si v januári pozreli Chicago, rôzne vynálezy, ktoré v ňom vznikli, upiekli sme si “hlbokú pizzu” aj skúmali silu vetra. Február patrí v kalendári mestu Sydney a tak sme sa vybrali do Austrálie.

Štát aj kontinent

Austrália je rozlohou šiesty najväčší štát na svete a zároveň jediný štát, ktorý zaberá celý kontinent. Fíha! Navyše tým, že sa dlho vyvíjala oddelene od zvyšku sveta, až 90% všetkých živočíchov a rastlín sú endemity, teda nenájdete ich nikde inde. Najskôr sme sa teda pustili do zoznamovania so zvieratami.

Dala som deťom trojzložkové karty, ktoré som už dávnejšie vyrobila k sade miniatúr Austrália. Ich úlohou bolo priradiť názvy k fotkám. Niektoré sú známe, ako kengura či koala, a nerobili im problém. Pri niektorých veru riadne váhali, taký tasmánsky diabol napríklad vyzerá ako milý plyšák a zato sa vie poriadne naštvať!

Austrália trojzložkové karty

Ako kontrolu správnosti použili mapu s obrázkami, ktorú používam na kurzoch.

Austrália karty

Potom samozrejme nasledovala voľná hra s miniatúrami, lebo miniatúry sú u nás stále “in” 😉

Austrálske endemity

V našom Mapovníku sme našli krásnu úlohu – nakresliť na mapu Austrálie čo najviac endemitov, ktoré nenájdeme nikde inde na svete.

Spoznávame Austráliu

Deti si opäť pomáhali miniatúrami Safari, a boli prekvapené, koľko tých endemitov Austrália má, tie naše sa skoro sa nezmestili na mapu a to je len zlomok skutočného počtu.

Austrália mapovník

No a keďže deti hra so zvieratami tak bavila, navrhla som im, aby pripravili s nimi nejaký divadelný príbeh. K tomu si dorobili zopár vystrihovačiek, ktoré som stiahla tu.

Austrália deti

Austrália v tvorení

Pozreli sme si krásne aborigínske diela známych aj menej známych austrálskych umelcov. Potom sme vytiahli tampóny do uší, temperové farby a kontúry austrálskych zvierat, a deti sa pokúšali podobné “bodkované” diela vytvoriť.

Austrália tvorenie s deťmi

Pôvodne som myslela, že si každý urobí jeden obraz, ale nesmierne ich to chytilo. Bodkovali do večera a potom zase od rána!

Austrália - tvorenie s deťmi

Na druhý deň, keď chuť tvoriť neprechádzala, sme robili záložky do kníh s motívmi austrálskych zvierat. Zvieratá som stiahla niekde na internete (už si nepamätám, kde) a vytlačila ich v maličkom formáte. Deti ich vyfarbovali gélovými perami, a potom sme hotové obrázky zalaminovali.

Deti záložiek opäť narobili celú fúru, a porozdávali kamarátom a rodinným príslušníkom. A keďže tvorivá nálada neprechádzala, pripravila som aj rýchle tvorenie agamy golierovej z roliek od toaletného papiera. Návod som našla tu.

Agama golierová je fascinujúci malý živočích, a tak sme si k tvoreniu pustili o nej aj krátke video National Geographic. (Našla som na youtube pod názvom frilled neck lizzard.)

Tvorenie s deťmi Austrália

Austrália v kuchyni

Samozrejme najzaujímavejšie spoznávanie je to, ktoré sa týka jedla 😉

Prvý deň som deťom sľúbila Fairy Bread (Chlieb víl), ktorý vraj nemôže chýbať na žiadnej detskej austrálskej oslave. Na stôl som postavila sendvičový chlieb (väčšinou takýto biely nekupujeme, tak som sa musela pripraviť) a maslo. Povedala som im, že na Fairy Bread už chýba iba jedna tajná ingrediencia.

Ich úlohou bolo natrieť si maslo na jeden krajec a hádať tú tajnú “víliu” ingredienciu. Neveriacky na mňa pozerali. Kečup? Syr? Šunka?

Malá “montessori vsuvka”. Natieranie chleba je úžasná aktivita na trénovanie jemnej motoriky, ktorú určite odporúčam zaradiť deťom do života čo najskôr. Krásne trénuje flexibilitu zápästia, spoluprácu oboch rúk, koordináciu oko ruka… Dieťa si musí natrénovať silu tlaku, aký musí vyvinúť, aby na jednej strane maslo zostalo na chlebe, na strane druhej, aby z chlebu nezostala len kopa omrviniek. S maslom je to trochu ťažké, keďže by malo mať izbovú teplotu, aby sa dobre natieralo, u nás lepšie funguje nátierkové maslo typu Lučina alebo rôzne nátierky.

No ale poďme späť k Fairy Bread. Tajná ingrediencia je…. tadaaaa….

Austrália

Farebné guličky na zdobenie koláčov! Keď som pôvodne o fairy bread čítala, nevedela som, či ho deti neodmietnu ochutnať, pre mňa osobne je to divoká kombinácia. Nemali s tým najmenší problém, chrúmali až do posledného sústa a boli týmto nápadom nadšené.

Na druhý deň sme s austrálskymi výzvami v kuchyni pokračovali trochu zdravšie. Ukázali sme si zástavu Austrálie. Deti dostali za úlohu ju vytvoriť z vecí, ktoré som im dala: čučoriedky, maliny, jahody a biely melón.

Austrália zástava

“Mami, je ti dúfam jasné, že to hneď celé zjeme?!?” Uistila som ich, že môžu, ale keď bolo dielo hotové, boli z neho takí nadšení, že si ho najprv museli zvečniť na sto spôsobov 😉 Čo vy na to, podarilo sa?

Austrália zástava


Toľko o našom spoznávaní Austrálie. Marec je venovaný mestu Cardiff, som zvedavá, čo nové sa dozvieme.

Ak by ste chceli trojzložkové karty Austrálie, stiahnete si ich zadarmo tu.

4 Replies to “Cestujeme s kalendárom Notabene – Austrália”

  1. Mozem sa spytat na miniaturu aborigena a spol.? Skusam daco podobne hladat, ale bez uspechu. Kde ste kupili, znacka? A este by ma zaujimala mapa Australie na kontrolu spravnosti, ktoru pouzivate na kurzoch? Je k dispozicii na zakupenie vo Vasom e-shope aktivit a podkladov. Na zaver Vas musim znovu pochvalit za krasne spracovanu temu tohto svetadielu. Tolko inspiracii a napadov, klobuk dolu. Dakujem velmi pekne

    1. Dobry den, tie miniatury mam v texte prelinkovane, je to sada Safari. Mapu Australie som si vyrobila tak, ze som na A3 vytlacila obrys mapy Australie a nan dolepila tie trojzlozkove karty, ktore su na stiahnutie zadarmo v eshope. Cize nemam tu mapu v digitalnej forme, len takto urobenu. Dakujem za mile slova 🙂

  2. Miniatury som nasla, ale ani v jednom z dvoch linkov nie je ta postava muza, bumerang, … Asi som slepa. Ale dakujem velmi pekne za rychlu odpoved.

    1. Ten muz tam je, resp mal by byt, mame ho zo sady, snad zlozenie sady nemenili ? bumerang som dala len na karty, miniaturu nemame…

Pridaj komentár