CESTA DO DIVOČINY (Za zvieratami národných parkov sveta)

Poďte si s nami prelistovať novú knižku od poľských autorov povestných Máp či obojstrannej knihy Pod vodou/Pod zemou. Cesta do divočiny vás zoberie na návštevu ôsmich národných parkov sveta.

Aj táto je veľkoformátová, nádherne farebná a aj celkom riadne hrubá.

Na rozdiel od dvoch vyššie spomenutých však nie je čisto faktografická, ale obsahuje príbeh. Veveričky Uly a zubra Kuba. Kubo dostane list od sesternice Dakoty z Ameriky, kde žijú nie zubry, ale bizóny. A Ula ho ukecá, nech sa za sesternicou vyberú na výlet.

Cesta do divočiny

A tak začína ich putovanie, ku ktorému sa pridá ešte ich kamoš, holub Emil.

Cesta do divočiny

Na prvej dvojstrane je mapa sveta s vyznačenými národnými parkmi. Je ich spolu osem. Ula, Kubo a Emil sú z Bielovežského národného parku na severovýchode Poľska, kde aj začína ich príbeh. Postupne cestujú do najstaršieho národného parku na svete – Yellowstone v USA, do pestrofarebného Manu v amazonskom dažďovom pralese, čínskeho Ťiou-Čaj-Kou plného pánd a bambusu, rozpáleného Namib-Naukluft v Namíbii, obrovského ľadového Národného parku Severovýchodné Grónsko, maličkého ostrovného NP Komodo a nakoniec navštívia NP Fiordland na Novom Zélande.

Podtitulok knihy nie je úplne presný. Kniha totiž hovorí nielen o zvieratách národných parkov, ale aj o ich vegetácii.

Cesta do divočiny

Je písaná formou komiksu, čo nás doma úplne nadchlo. Zároveň však obsahuje množstvo informácií. O zvieratách, o tom, ako sa historicky vyvíjali. O rastlinách, ich častiach, využití. O rôznych prírodných javoch. V Afrike sa učia, ako prežiť v púšti, v Grónsku ich zastihne polárna noc.

Cesta do divočiny

Viaceré pasáže odkazujú na dôležitosť ochrany prírody a obmedzovania ľudských zásahov do nej. S veľkým záujmom sme s deťmi napríklad skúmali, aké ďalekosiahle následky malo vyhubenie vlkov v Yellowstone v 20.rokoch minulého storočia.

Cesta do divočiny

Knihu Cesta do divočiny v češtine prinieslo vydavateľstvo Host Brno, kúpiť si ju môžete priamo v ich eshope.

V slovenčine vyšla vo vydavateľstve Slovart a kúpite ju tu.

Odporúčame ju všetkým milovníkom zvierat a prírody ako takej. Navyše v komiksovej forme, so zvieratami v hlavnej úlohe, bola pre naše deti okamžitým lákadlom. Jediná jej nevýhoda je, že sa nedá nosiť do školy na samostatné čítanie, a tak deti po príchode zo školy odhodili tašky a bežali si čítať, lebo dej je maximálne napínavý!

Deti ju zhltli za pár dní a niektoré faktografické časti sme si potom čítali spolu, aby som sa aj ja dozvedela niečo nové.

Po knihách Mapy a Pod vodou/Pod zemou máme novú stálicu v našej knižnici, o to atraktívnejšiu, že poznatky schováva do zaujímavého príbehu.

Cesta do divočiny

 

Cesta do divočiny

 

Cesta do divočiny

One Reply to “CESTA DO DIVOČINY (Za zvieratami národných parkov sveta)”

  1. […] Nový počin od známych poľských autorov nás berie na návštevu ôsmich národných parkov sveta. Kniha je obrovská a je písaná formou komiksu. Hlavnými aktérmi sú zvieratá a obsahuje mmnožstvo zaujímavostí o faune a flóre na rôznych kontinentoch a o prírodných javoch, ktoré sú pre niektoré oblasti špecifické. Naše deti si na nej trénujú znalosti češtiny. Viac sa dozviete v tomto článku. […]

Pridaj komentár