Detské tvorenie: bublinková veľryba Gréta

Od našej dovolenky pri mori ubehlo už pár týždňov, ale morskou témou to u nás ešte stále žije. Hráme sa s mušľami, robíme rôzne morské pokusy, čítame si o mori. Medzi obľúbené knižky u nás patrí tá o svetoznámej veľrybej speváčke Gréte ?

O tomto skvelom slovenskom diele som písala v našom výbere detských knižiek o životnom prostredí. Jej čaro spočíva mimo iné v nesmierne sympatických zvieracích hrdinoch, či už je to samotná Gréta, šarmantný šušľavý žralok Žermén či roztomilé korytnačie mláďatká s boľavými bruškami.

Na internete som kedysi videla námet na vytvorenie rybky z kartónu, ktorá pomocou slamky namáčanej v bublifuku fúkala bubliny. Pri čítaní Gréty som si na tento nápad spomenula a tak som deťom navrhla, aby si skúsili vyrobiť bublifukovú Grétu, s čím hneď súhlasili.

Pripravili sme si:

– bielu penovú gumu, my sme použili samolepiacu,

– permanentné fixky, ktoré nepúšťajú farbu pri kontakte s vodou,

– slamku,

– chlpatý drôtik.

Ako na to:

Urobila som im akú-takú šablónu Gréty podľa prednej strany knižky. (Pôvodne to bol len obrys, ale dcéra sa nevedela dočkať vlastnej veľryby a tak ju hneď dotvorila ☺️)

Tú som deťom prekreslila na samolepiacu penovú gumu, prehnutú na polovicu tak, aby bola výsledná veľryba obojstranná a na vrchu spojená.

Veľryba Gréta tvorenie s deťmi

Deti si veľrybky vystrihli a pomaľovali podľa vlastnej fantázie. Použili sme permanentné fixky, ktoré v kontakte s vodou (bublifukom) nepúšťajú.

Veľryba Gréta tvorenie s deťmi

Keď boli veľrybky obojstranne domaľované, urobili sme im na temene malý otvor, cez ktorý sme prepchali slamku. Takisto sme im urobili fontánku z chlpatého drôtiku nastrihaného na kratšie kúsky.

Potom sme jednoducho zlepili obe strany veľryby a bolo hotovo ?

Veľryba Gréta tvorenie s deťmi

Keď vrchnú časť slamky namočíte do bublifuku a (cez spodnú časť) fúkate, vyletujú malé bublinky ?

Pridaj komentár