Od našej dovolenky pri mori ubehlo už pár týždňov, ale morskou témou to u nás ešte stále žije. Hráme sa s mušľami, robíme rôzne morské pokusy, čítame si o mori. Medzi obľúbené knižky u nás patrí tá o svetoznámej veľrybej speváčke Gréte ?
O tomto skvelom slovenskom diele som písala v našom výbere detských knižiek o životnom prostredí. Jej čaro spočíva mimo iné v nesmierne sympatických zvieracích hrdinoch, či už je to samotná Gréta, šarmantný šušľavý žralok Žermén či roztomilé korytnačie mláďatká s boľavými bruškami.
Na internete som kedysi videla námet na vytvorenie rybky z kartónu, ktorá pomocou slamky namáčanej v bublifuku fúkala bubliny. Pri čítaní Gréty som si na tento nápad spomenula a tak som deťom navrhla, aby si skúsili vyrobiť bublifukovú Grétu, s čím hneď súhlasili.
Pripravili sme si:
– bielu penovú gumu, my sme použili samolepiacu,
– permanentné fixky, ktoré nepúšťajú farbu pri kontakte s vodou,
– slamku,
– chlpatý drôtik.
Ako na to:
Urobila som im akú-takú šablónu Gréty podľa prednej strany knižky. (Pôvodne to bol len obrys, ale dcéra sa nevedela dočkať vlastnej veľryby a tak ju hneď dotvorila ☺️)
Tú som deťom prekreslila na samolepiacu penovú gumu, prehnutú na polovicu tak, aby bola výsledná veľryba obojstranná a na vrchu spojená.
Deti si veľrybky vystrihli a pomaľovali podľa vlastnej fantázie. Použili sme permanentné fixky, ktoré v kontakte s vodou (bublifukom) nepúšťajú.
Keď boli veľrybky obojstranne domaľované, urobili sme im na temene malý otvor, cez ktorý sme prepchali slamku. Takisto sme im urobili fontánku z chlpatého drôtiku nastrihaného na kratšie kúsky.
Potom sme jednoducho zlepili obe strany veľryby a bolo hotovo ?
Keď vrchnú časť slamky namočíte do bublifuku a (cez spodnú časť) fúkate, vyletujú malé bublinky ?