Spoznávame Bratislavu – aktivity na stiahnutie a tipy na knižky

Bratislava s deťmi

Tento týždeň máme krásnu tému v tom našom Prečítanom lete. O mestách. My z neho paradoxne väčšinu trávime v prírode, v dome na kolesách, a mesto žiadne nemáme v pláne navštíviť. Nevadí, môžeme si o mestách aspoň čítať. A keďže to naše rodné mesto milujeme, sústredíme sa práve naň.

Máme pre vás dve hry na stiahnutie, ak sa budete s deťmi túlať po našom hlavnom meste, zopár knižných tipov o mestách všeobecne a o Bratislave konkrétne, a ešte aj tipy na spoločenské hry!

Bratislava v detskych knihach

Knihy o mestách

Knihy, ktoré majú priamo v názve “mesto” sme u nás doma našli tri, a všetky patria k obľúbeným.

Naj… MESTO v pohybe je obrovská trojdimenzionálna kniha, s množstvom otočných a posuvných prvkov a okienok. Na poslednej strane je krásna pop-up maketa mesta, z ktorej sme paf vždy, keď sa pred nami otvorí.

Je tu naozaj všetko, čo vám pri slove MESTO môže napadnúť.

Rôzne formy dopravy na zemi aj pod zemou, parky, obchodné centrá, byty, kancelárie… Jedna dvojstrana je venovaná záchranným zložkám… jedna kolobehu vody a výrobe energií… je tu proces výroby rôznych tovarov, od papiera cez knihu, sveter, tričko, až po plastové hračky…

Nemenej fascinujúce pre deti bolo skúmať, ako sa recyklujú rôzne odpady… Ale aj skúmať ten milión malých detailov, ako čo sa deje na plavárni či v technickom múzeu, komu patrí psík pod lampou, či kto má akú masku v detskom sprievode.

Naj... mesto v pohybe

Naj... mesto v pohybe

Malých aj trochu väčších zaručene zaujmú Obrázky z mesta. Sú dávno vypredané, tie naše sme pred pár rokmi našli úplnou náhodou, ale určite vám stoja za návštevu knižnice.

Obrázky z mesta

Kniha je rozdelená na tri časti. V prvej sledujete, ako sa vyvíjali mestá od praveku po súčasnosť. Jednoducho, názorne, s humorom.

Obrázky z mesta

Ďalšia vám predstaví rôzne svetoznáme metropoly aj menšie mestá. Posledná časť sa volá Prechádzka mestom a sú v nej popísané veci, ktoré robia moderné mesto mestom. Letiská, prístavy, metro či autobus, dopravné značky, ktoré musíte v meste ovládať, alebo veľké nemocnice, kde sú lekári stále pripravení ošetriť chorých a zranených.

Obrázky z mesta

No a samostatní čitatelia približne od sedem rokov sa zase určite pobavia na vtipnej, krátkej a tak trochu absurdnej knihe Prečo bývame za mestom. Už som o nej kedysi písala, veľmi radi ju totiž s deťmi čítame. Je o veľkej rodine, ktorá hľadá vhodný domov. Vyskúšajú bývať v autobuse, v lese, na Mesiaci, na streche kostola, dokonca v husliach jedného príbuzného… Všade sa im niečo páči, no niečo im vadí, a tak sa posúvajú ďalej, až kým nenájdu svoj dokonalý domov.

Prečo bývame za mestom

Túto knižku využívame aj ako námet na skvelú hru do auta na dlhšie cesty. Na striedačku vymýšlame, kam sme sa presťahovali, čo tam bolo fajn, a čo sa nám nepáčilo, takže sme sa museli presťahovať inam. Napríklad niekto začne: “Bývali sme na lúke pri diaľnici. Bolo nám tam fajn. Ocko rád chodil behať, brat sa naučil všetky značky áut a babka nám z lúčnych kvetov robila skvelé limonády. Ale bol tam veľký hluk a dedo sa sťažoval, že nemôže spať, a tak sme sa presťahovali do…” Pokračuje niekto ďalší. Presne takto je totiž písaná aj knižka, a tak deti často citujú priamo z nej.

Bratislava v detských knihách

Existuje aj zopár veľmi kvalitných detských knižiek, v ktorých priamo figuruje Bratislava.

Pre malkáčov jednoznačne odporúčame veľkoformátovú knihu Bratislava Hľadaj a nájdi. Písala som o nej tu.

Bratislava

Pre trošku väčších je krásne farebná Bratislava – Čarovná metropola. Predstavuje deťom rôzne zákutia nášho hlavného mesta pomocou zastávok čarovného (fiktívneho) metra. Knihu napísal Michal Hvorecký a ilustrovala Simona Čechová (túto tvorivú dvojicu poznáme vďaka ďalšej ich čarovnej knihe Maliar a chlapec, o ktorej som písala tu.) A ako Michal Hvorecký zvykne, aj tu vsúva do textu pekné, jemné “ponaučenia” (ktoré ale vôbec ako ponaučenia nevyzerajú!).

Kniha je fajn na spoločné skúmanie a čítanie, ale aj pre začínajúcich čitateľov.

Bratislava čarovná metropola

Bratislava čarovná metropola

Bratislava čarovná metropola

Bratislava čarovná metropola

Čitateľom približne od 5 rokov odporúčame náš najnovší knižný prírastok – Maľované dejiny Bratislavy. V krátkych príbehoch tu deti spoznávajú históriu Bratislavy od čias mamutov až po dvadsiate storočie. Text je dopĺňaný detskými ilustráciami, a naše deti nesmierne rady skúmajú detské kresby, takže si v knihe rady listujú. K tejto knižke som napísala samostatnú recenziu, veľmi nás baví.

Maľované deniny Bratislavy

Maľované dejiny Bratislavy

Ak máte chuť na beletriu, odporúčame napínavý príbeh o Jakubovi a jeho čarovnej kolobežke. Je to myslím jeden z tipov Prečítaného leta do týždňa o ďalekej krajine, nám sa však hodí do týždňa o Bratislave, lebo veď pozrite na ten krásny bratislavský hrad na obale!

Bratislava v detských knihách

Jakub býva v Bratislave a z nej aj vyráža na svoje nočné dobrodružstvá. Knižka je naozaj pútavá, zhltli sme ju na pár ponocovaní. Nemá totiž kapitoly a tak bolo ťažké prestať čítať.

Ďalším z našich tipov je knižka Kľúče od mesta od Márie Ďuríčkovej, ktorá pôvodne vyšla už v roku 1981 (a dokonca bola o dva roky neskôr sfilmovaná). My máme krásne ilustrovanú verziu z roku 2009. Podľa mňa by si ju mal aspoň raz prečítať každý (malý aj veľký) bratislavčan.

Kľúče od mesta

Je to príbeh dvoch súrodencov, ktorí sa pri návšteve múzea stratia a cestujú naprieč dejinami Bratislavy. Hlavní hrdinovia sú školáčka a škôlkar, odporúčam ju pre deti približne od 6 rokov, možno aj neskôr, pretože pochopiť samotný koncept cestovania v čase dá deťom riadne zabrať.

Opisuje mnohé historické udalosti, ktoré sa v Bratislave stali, ako korunovácia Marie Terézie, ukazuje deťom, ako ľudia žili, obliekali sa, ako rozprávali…

(Pri čítaní knihy som ja osobne bola stále v strese, lebo som si predstavovala, čo keby sa tak moje deti podobným spôsobom stratili niekde v období Veľkomoravskej ríše.)

Mária Ďuríčková inak o našom hlavnom meste písala rada a zozbierala aj veľa povestí o Bratislave, ktoré vydala knižne najprv v zbierke Dunajská kráľovná a potom v druhej zbierke Prešporský zvon. Iba tá druhá sa dá v súčasnosti kúpiť, inak sa občas vyskytnú v antikvariáte pod spoločným názvom Bratislavské povesti.

Nemôžem ešte nespomenúť krásny pracovný zošit Huncút, ktorý vydal pre rôzne regióny ÚĽUV.

Je pre predškolákov a malých školákov a približuje deťom pomocou rôznych úloh a tvorivých zadaní tradície, kroje, predmety, povolania, ktoré sú alebo boli špecifické pre daný región.

Pátranie po bratislavských zaujímavostiach

Radi sa s deťmi prechádzame po centre Bratislavy. V lete väčšinou so zmrzlinou v ruke (máme tu fakt skvelú zmrzlinu! naše top tri tipy sú i Nonni, Luculus a Arthur).

Minulé leto som urobila deťom takú jednoduchú hľadaciu hru. Dostali kartu s obrázkami rôznych bratislavských zaujímavostí. Ich úlohou bolo nájsť postupne všetky. Na označenie nájdených sme použili dierovacie kliešte a ozdobné dierovače (pretože deti baví vyštikávať diery), ale rovnako by poslúžilo obyčajné pero.

Karty som pripravila dve rôzne. Jedna sa sústreďuje na užšie centrum (a teda deti našlapú nenej kilometrov), jedna má trochu širší záber. Ak sa chcete aj vy zahrať, nech sa páči, stiahnete si ich tu:

Pátranie v Bratislave

Keďže deti Bratislavu poznajú, a obrázky im boli známe alebo aspoň povedomé, začali sme tým, že sme si všetko pomenovali a skúsili si spomenúť, kde ich nájdeme. Potom sme blúdili po Bratislave a hľadali.

Pre lepšiu orientáciu sa dá použiť aj mapa. Ak sa vám nechce zakresľovať si do mapy, tu sú mapy k obom kartám na stiahnutie. Len kliknite na obrázok, mapu si zväčšte a vytlačte.

Bratislava patracia hra pre deti Mapa 1

Bratislava patracia hra pre deti
Mapa 2

No a pár rokov dozadu som urobila podobnú pátraciu hru do Prírodovedného múzea SNM (na nábreží). Je to fajn spôsob, ako aj menšie deti vtiahnuť do prehliadky múzea, aby ste príliš často nemuseli opakovať “Tam sa nelozí..” či “To sa nechytá…” (prípadne moja obľúbená fráza: “Tu sa dotýkame iba pohľadom…”).

Hru si stiahnete tu:

Pátračka v prírodovednom múzeu

Inak hru sme naposledy hrali pred pár rokmi, mali by sme tuším ísť skontrolovať, či sú všetky obrázky ešte aktuálne. Prípadne ak sa vám bude zdať, že sa niektoré veci nedali nájsť, dajte mi vedieť.

Trojzložkové karty Bratislava

V tretej triede dcéra “preberala” na vlastivede Bratislavu. Každý v triede si vylosoval dve pamiatky, ktoré si naštudoval, a potom spolu chodili po meste a navzájom si robili “prednášky” o jednotlivých pamiatkach. Navštívili toho v priebehu roka naozaj veľa a aby si dcéra dobre pamätala, čo je čo, urobili sme spolu trojzložkové karty.

Bratislava trojzložkové karty

Prvákom potom pomohli učiť sa čítať. Ak máte doma malého bratislavčana a zídu sa aj vám, stiahnete si ich zadarmo v našom obchode.

Bratislava trojzložkové karty

Spoločenské hry o Bratislave

Ak chcete spoznávať naše hlavné mesto bez toho, aby ste vystrčili päty z domu, máme pre vás tip aj na tri spoločenské hry.

Bratislava deťom

Táto hra, určená pre škôlkárov a malých školákov, obsahuje 50-dielové puzzle s krásnym (a nie najľahším) obrázkom Bratislavy a pexeso s veľmi realistickými obrázkami bratislavských najznámejších budov a pamiatok.

Bratislava hra

Karty sú aj farebne odlíšené a popri obrázku je aj názov, inak boli pre naše deti celkom náročné na začiatku niektoré budovy odlíšiť.

Spoločenské hry Bratislava

Je ale fajn, keď potom deťom ukazujete v meste: “Toto je ten kostol, ktorý si si nevedel zapamätať naposledy keď sme hrali!”

Hlavné mestá Európy

Pre staršie deti je zase fajn toto vedomostné pexeso s európskymi hlavnými mestami. Každý pár kariet sa spojí tak, aby vznikol obrys štátu. V ňom je vyznačená poloha hlavného mesta. Na kartách je okrem toho názov mesta, štátu, vlajka aj umiestnenie štátu vrámci Európy.

Hra Bratislava

No a ešte jedna lahôdka, ktorú som objavila minulý rok pred Vianocami. Súčasťou sú rovno dve hry – rodinná hra o Bratislave v čase osvietencov a vedomostná hra Academia.

Hru Bratislava – alebo Prešporok, ako sa vtedy volala – môžu hrať najviac štyria hráči. Traja sú osvietenci, ktorí v Bratislave žili (panovníčka Mária Terézia, vedec Johann Wolfgang von Kempelen a sochár Franz Xaver Messerschmidt), jeden je kat. Cieľom osvietencov je zbierať svoje žetóny, cieľom kata je všemožne im v tom brániť.

Academiu sme ešte nehrali, obsahuje kartičky s rôznymi vedomostnými otázkami o Bratislave a jej histórii. Cieľom je správne odpovedať na čo najviac otázok.

Viac o tomto krásnom projekte sa dozviete na stránke bratislavahra.sk.

Prajeme pekné letné dni (so zmrzlinou či bez) a ak jednu z našich hier využijete, dajte vedieť, či mala úspech.

4 Replies to “Spoznávame Bratislavu – aktivity na stiahnutie a tipy na knižky”

  1. […] pripomeniem môj článok z Prečítaného leta, kde sme sa jeden týždeň venovali s deťmi práve Bratislave. Nájdete tam od nás na stiahnutie dve pátracie hry, a naše tipy na ďalšie knihy a […]

  2. […] ešte dávam do pozornosti článok z minulého leta o Bratislave, kde zase nájdete na stiahnutie pátraciu aktivitku na prechádzku po centre Bratislavy, a […]

  3. […] (lebo v Bratislave máme hneď niekoľko fantastických zmrzlín ;-)). Napísala som o tom všetkom tu, v článku si stiahnete aj nejaké aktivity na spoznávanie Bratislavy. Ak plánujete výlet do […]

  4. […] Ďalšie tipy na knihy o Bratislave, ako aj aktivity na stiahnutie k nášmu hlavnému mestu, nájdete v tomto článku. […]

Pridaj komentár