Bratislava má svoju obrázkovú knihu pre deti

Keď boli deti menšie, závidela som okolitým hlavným mestám, že existujú o nich krásne detské obrázkové knihy. My naše hlavné mesto milujeme a často sa túlame po jeho historickom centre. V lete so zmrzlinou, v zime s pečenými gaštanmi. Odmalička deťom pomenovávame budovy, námestia, rozprávame im o nich príbehy z bratislavskej histórie, a vždy mi bolo ľúto, že si o týchto miestach nemôžeme aj čítať.

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Našťastie existujú akční ľudia, ktorí vedia dobré nápady meniť na skutočnosť. A tak už dnes je na svete krásna obrázková kniha Bratislava s podtitulom Hľadaj a nájdi. Samozrejme sme si ju museli zadovážiť. Minulý týždeň sme si ju boli vyzdvihnúť a hneď sme ju preštudovali od prvej strany do poslednej.

Aká je? Poďte s nami do nej nakuknúť.

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Zábavná

Kniha Bratislava má veľký formát a 14 tvrdých strán. Patrí do kategórie search and find, a zaujme deti približne od jedného roka vyššie. Ako som už písala, vo veku približne od jedného do štyroch rokov deti prežívajú senzitívne obdobie na drobné predmety a detaily. Zaujímajú ich smietky na podlahe či kadejaké miniatúrne predmety – zámerom prírody je, aby dieťa vďaka tomuto záujmu intenzívne používalo jemnú motoriku, trénovalo si ruky a prstíky a koordináciu oko-ruka.

Kniha Bratislava lahodí presne tomuto záujmu a deti môžu dlho predlho skúmať, kto sedí v električke, čo to vykúka na streche hradu alebo kto vykúka z okna na námestí. Tie najmenšie deti budú teda knihu využívať hlavne na pozeranie obrázkov a učenie sa nových slovíčok.

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Ilustrovala ju skvelá Mária Neradová a v jej rozkošných kresbách deti objavia kopec vtipných zaujímavostí.

Na piatich dvojstranách je päť známych bratislavských lokalít, naše deti všetky hneď spoznali, takže asi sú zobrazené verne. Je tam nábrežie Dunaja, Hviezdoslavovo námestie so starým SND, Hlavné námestie, Bratislavský hrad a na poslednej dvojstrane je príroda (oblasť Železnej studničky, jazier až po lanovku na Kolibu).

Príbehová

Trošku väčším deťom kniha ponúka nielen obrázky, ale aj dej v podobe desiatky príbehov. Na prvej dvojstrane sa stretávame s rôznymi hrdinami, ktorých potom na ďalších stranách sledujeme, aby sme zistili, čo robia.

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Postavičky sú tu naozaj všakovaké a ich príbehy vtipné, napínavé aj úplne obyčajne každodenné. Deti najviac pobavil psík, ktorý hádajte čo robí na každej strane ? a policajti, ktorí naháňajú neprezradím vám koho ?

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Poučná

Okrem “obyčajných” ľudí sa v knihe vyskytujú aj rôzne známe osobnosti, ktoré v Bratislave v minulosti žili, alebo ju navštívili. Vedeli ste napríklad, že Bratislavu navštívil známy rozprávkar Hans Christian Andersen? Dokonca podľa legendy práve bratislavské ulice boli jeho inšpiráciou pre napísanie príbehu o dievčatku so zápalkami! Okrem neho tu má svoj príbeh napríklad Ondrej Nepela, Schöne Náci, mihne sa tu Mária Terézia aj Napoleon.

Koho z historických osobností spoznávate na tomto obrázku?

Obrázková kniha o Bratislave

Na každej dvojstrane sa hľadá aj lokálna špecialita, bratislavské rožky. My bratislavské rožky milujeme, a najväčšia dilema je vždy rozhodnúť sa, či si dať makový či orechový ? Ale poviem vám, pri ich hľadaní v knihe sme sa dobre zapotili!

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Pre domácich aj pre turistov

Kniha je viacmenej čisto obrázková. Písané slovo je iba na prvej dvojstrane – krátke texty predstavujú hrdinov knihy a ich príbehy. Sú v slovenčine aj angličtine, čo sa mi zdá veľmi múdre, pretože knižka je tak vynikajúcim suvenírom aj pre zahraničných turistov.

O tom, že je to povinná výbava každého malého bratislavčana, sa ani nemusíme baviť.

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Rodinné vydavateľstvo Minimalist

Ešte vám musím napísať trochu o tom, ako kniha Bratislava vznikla, pretože je to pre mňa veľmi inšpirujúci príbeh.

Za knihou stoja dve odvážne ženy, mama a dvéra, ktoré s vydávaním kníh nemali žiadnu skúsenosť. Mali len skvelý nápad, ku ktorému ich inšpirovali deti. (Pretože keď máte malé deti, logicky si musíte všimnúť, že hľadacie knihy majú u nich zaručený úspech.) A ten nápad premenili na projekt. A máme knihu. No je nie to úžasný príbeh pre deti o tom, ako sa nebáť výziev a ísť si za svojimi snami?

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Knihu kúpite v eshope BratislavaBook, už teraz je tam k dispozícii aj s milými doplnkami ako diár, grafika či pohľadnice. Dostanete ju už aj v dobrých kníhkupectvách, napríklad tu.


Prečítajte si aj: Nová hľadacia kniha o Slovensku


Bratislava pre deti

Ešte pripomeniem môj článok z Prečítaného leta, kde sme sa jeden týždeň venovali s deťmi práve Bratislave. Nájdete tam od nás na stiahnutie dve pátracie hry, a naše tipy na ďalšie knihy a spoločenské hry.

Želáme krásne zážitky pri spoznávaní nášho hlavného mesta ❤️

Pridaj komentár