Audiorozprávky, pesničky, audioknihy pre deti… alebo čo počúvame na cestách

audioknihy

Top zábavou na dlhých cestách autom je pre naše deti počúvanie rozprávok a pesničiek. Začínali sme detskými ľudovými pesničkami, ktoré sme si spolu spievali, pokračovali krátkymi rozprávkami a približne od päť rokov prešli na dlhšie audioknihy pre deti.

Často počujem, že (iné) deti počúvajú audiorozprávky aj doma, pri hraní. Naše deti počúvanie rozprávok rozptyluje, sú zvyknuté sa na hru, tvorenie, písanie atď sústrediť. Podľa mňa je to fajn, koniec koncov, od malička im hovorím, aby robili naraz vždy jednu vec a poriadne 🙂 Počúvaniu rozprávok potrebujú venovať plnú pozornosť a tak je na ne ideálna príležitosť práve pri cestách v aute. Rovnako to funguje aj večer pred zaspávaním, ale to si vždy čítame spolu. Ale možno u vás to je úplne inak 🙂

Tu sú naše tipy na audiorozprávky, pesničky a audioknihy pre deti malé aj trochu väčšie.

Názvy obsahujú priamo linky, kde sa dajú kúpiť. Ak existuje možnosť kúpiť si audioknihu priamo na stiahnutie vo formáte mp3, je link na túto verziu (ktorá je lacnejšia aj ekologickejšia). Ak existuje iba možnosť kúpiť si CD, link je na túto variantu.

Pesničky pre najmenších

Keď boli deti malé, úplne najradšej sme v aute počúvali pesničky a spievali si. Najviac nám vyhovovali pesničky od dua Podhradská/Čanaky. Osvedčili sa nám najmä Pesničky pre detičky. Je to zbierka “ľudových a zľudovelých piesní”, ktoré pozná takmer každý, ako Ani-ani-anička alebo Fašiangy Turíce. Spievajú tu okrem Podhradskej a Čanakyho aj deti, čo sa našim deťom veľmi rátalo. Mne sa zase páčilo, že CD akoby ide od jari do zimy a sú tu pesničky na každé ročné obdobie.

Potom sme dokúpili od tej istej dvojice aj CD Deťom 5. Obe sme počúvali do omrzenia.

Audiorozprávky pre malé deti

Keď boli deti už ochotné počúvať príbehy (okolo 2,5 rokov), dlho som hľadala pre ne vhodné audiorozprávky. Pre mňa ideálne by boli nejaké obyčajné príbehy, kde nikto nikoho nezabíja, nikomu sa nerozpára brucho, kde sa ľudia k sebe správajú s rešpektom a úctou 🙂 Také som úplne nenašla.

Vyskúšali sme, na viaceré odporúčania, Pozitívne rozprávky a popravde som bola po prvom vypočutí sklamaná. Očakávala som niečo iné. Sú tam klasické rozprávky ako Červená čiapočka alebo Perníková chalúpka, aj nejaké originálne. Rozprávky síce majú nejaké pozitívne, motivačné posolstvo, ale aj tak sú o vlkoch so zlými úmyslami, ježibabách a zlých macochách.

Deti ich mali vcelku rady, aj napriek tomu, že k tým klasickým rozprávkam nemali nikdy moc vrelý vzťah. Nahovorili ich rôzni slovenskí herci a dobre sa počúvajú, navyše sú prekladané veselými pesničkami. Okrem toho sa mi páči, že skončia vždy nejak pozitívne a tak trochu nečakane.

Niečo ako voľné pokračovanie sú Bájky spod baobabu. Sú to vymyslené príbehy o zvieratách a celé ich nahovoril Roman Pomajbo. Tieto naše deti zaujali viac, sú to originálne príbehy vždy s nejakým poučením.

Pozitívne rozprávky, Bájky spod baobabu

Poučne a nenásilne sú spracované aj rozprávky od (už spomínaných) Márie Podhradskej a Rocharda Čanakyho. My máme napríklad toto CD. Rozprávky sú pretkávané pesničkami a v texte sa nemusíte báť príliš expresívnych výrazov.

Nedávno som dostala tip na láskavé rozprávky o deťoch a tom, čo prežívajú, zvané Detským srdiečkam. Nahovorili ich rôzni slovenskí herci, napríklad Boris Farkaš či Zuzana Kronerová. Ešte sme ich všetky nepočuli (je ich okolo 120!), ale zatiaľ môžeme odporúčať.

Audioknihy pre deti, Detským srdiečkam

No a takisto sme počúvali rôzne rozprávky z edície Z rozprávky do rozprávky, ktoré sme kupovali prevažne na čerpacích staniciach, viacmenej metódou pokus-omyl. Sú tiež nahovorené známymi hercami, a sice nie sú zďaleka podľa mojich predstáv, mnohé boli u detí veľmi obľúbené a veľmi rady ich počúvali. Napríklad Perinbaba alebo O dvanástich mesiačikoch. Každé CD obsahuje 3-4 kratšie príbehy, a deti nemali problém sledovať dej.

Zvlášť ich potom bavili – a dodnes bavia – rozprávky z tejto edície, ktoré sú označené “Z ďalekých krajín“. Sú to ľudové rozprávky z iných kútov sveta a preto boli pre nás neopočúvané a pomohli nám spoznať iné kultúry, reči, zvyky. Napríklad O prvom rozprávkarovi z Číny a Japonska, Vták Ohnivák a Líška Ryška zo susedných Čiech alebo Mrázik z Ruska.

Audiorozprávky

Audioknihy pre deti

Posledné dva-tri roky už deťom nestačia krátke rozprávky a tak sme začali počúvať audioknihy. Tie trvajú pokojne dve-tri hodiny, príbeh je dlhý, má viacero dejových línií, a teda odporúčam ich približne od päť rokov, niektoré aj neskôr. Väčšina má aj vekové odporúčanie na obale.

Taká dobrá audiokniha na začiatok je napríklad Marína a povaľači. Odporúčaný vek je 5+. Hlavné postavy sú sice nevšedné – komár, pavúk a netopier, ale deti si ich obľúbili. Chichúňajú sa najmä na netopierovi s francúzskym prízvukom, a často ho aj napodobňujeme.

Audioknihy, Marína a povaľači

Traja obyvatelia povaly (preto povaľači) sa rozhodnú adoptovať si dievčatko, ktoré sa na povalu občas chodí hrávať. Nie je to jednoduchá záležitosť, a na konci preto spíšu aj knihu so svojimi poznatkami pre ďalších, ktorí by radi nasledovali ich príklad.

Milá a vtipná knižka je aj Ema a barón v meste (vek tiež 5+). Rovnako ako Marínu, aj túto nahovoril Ľuboš Kostelný. Je to príbeh o dievčatku Eme a jej novom mopslíkovi Barónovi, ktorého získala šťastnou náhodou na trhu a s ktorým zažívajú samé smiešne dobrodružstvá. Jednotlivé kapitoly na seba pomerne voľne nadväzujú a tak je veľkou výhodou, že deťom nerobí problém, ak napríklad jedno uprostred kapitoly zaspí 🙂

Ďalší milý príbeh, ktorý určite odporúčame, je Marínka Somarinka (vek nie je odporúčaný, ale podľa mňa 5+). Sama autorka knihu zároveň aj číta, a má podľa mňa veľmi sympatický dievčenský hlas, ktorý sa úplne hodí pre sedemročné dievčatko ašpirujúce na produkciu filmov o námorníkoch.

Audioknihy pre deti, Marínka Somarinka

Radi počúvame aj Babku na rebríku (vek 5+) od Dušana Dušeka, ktorú nahovoril František Kovár. Je to vtipné rozprávanie o jednej rodinke, hlavne o babke a jej vnúčikovi Ferkovi.

Audiokniha Babka na rebríku

Najväčšou lahôdkou pre deti aj dospelých je u nás bez konkurencie Doktor Proktor a jeho prdiprášok. (Odporúčaný vek je 8+, naše deti počúvali od 5 rokov.) Možno je to vtipným príbehom, ktorý napísal Jo Nesbo. Možno nonšalantným podaním Petra Sklára, ktorý vie dokonale požičať hlas ráčkujúcemu vynálezcovi aj malej školáčke. Možno tou prdi-témou. Alebo kombináciou všetkého spomenutého.

Doktor Proktor audioknihy

Toto cédéčko u nás išlo non-stop celé minulé prázdniny, a tieto prázdniny opäť najčastejšie vyhráva v hlasovaní.

Kníh o neslávnom doktorovi a jeho šialených vynálezoch je už v slovenčine niekoľko, ale tie čítať deti zatiaľ moc nebaví. (Asi Peter Sklár nastavil príliš vysoko latku!) A veľmi dúfam, že budú aj ďalšie časti nahovorené do audiokníh. Už teraz si ich všetky predobjednávame!

Všetky audiorozprávky aj audioknihy deti počúvajú po slovensky. Jediná výnimka bola Děti z Bullerbynu. Knihu od Astrid Lindgrenovej mám po česky ešte z môjho detstva, bola to moja srdcovka, a tá čeština mi k nej skrátka ide viac ako slovenčina. A krásne ju číta v audioverzii Libuše Šafránková. Potom ale prišla slovenská verzia s Táňou Pauhofovou, a tú sme si zamilovali asi ešte viac.

Okrem toho nás v poslednej dobe bavia aj  Traja kamoši a fakticky fantastický bunker Je to už vcelku dlhý príbeh, oficiálne od 8 rokov, a číta ho perfektne Richard Stanke. Tešíme sa na pokračovanie Traja kamoši a fakticky fantastický poklad.

Pesničky pre veľkáčov

Deti už sú vo veku, kedy ochotne počúvajú a pospevujú si “dospelácke” pesničky. Veľkáčka má už aj svoj vlastný playlist na Spotify. Keď máme ale občas chuť na niečo detské, v poslednej dobe si deti vždy pýtajú Bublina hity. Toto CD obsahuje 7 pesničiek (plus 1 bonusovú) a k nim karaoke verzie. Priložený (fakt pekne ilustrovaný) booklet obsahuje všetky texty, aby si ich deti mohli spievať.

Audioknihy, Bublina

Iste ste zachytili, že pred pár týždňami vyšla knižka Toddler Punk, ku ktorej sú na stiahnutie pesničky cez QR kód. Ešte ju doma nemáme, ale podľa recenzií stojí za to. A nenechajte sa zmýliť názvom, je to pre staršie deti, nie “toddlerov” 🙂

Ako počúvať audioknihy pre deti

Ako som už písala na začiatku, v obchode sa dá u väčšiny audiokníh vybrať verzia na okamžité stiahnutie a (trochu drahšia) verzia na prenosnom nosiči (CD).

Čo-to nájdete aj na Spotify. Nie audioknihy, ale rozprávky pre deti.

Okrem toho existuje aplikácia Audiotéka, kde nájdete aj audioknihy pre deti. Väčšina kníh, ktoré tu spomínam, sa tam nachádzajú a dajú sa ihneď stiahnuť do mobilu. Ceny sú tam vyššie, ako keď kupujete v obchode (napríklad v porovnaní s Martinusom), ale výhodou je, že si môžete vypočuť pomerne dlhé ukážky zadarmo. Niekde je to 5 alebo 15 minút, niekde až hodina.

Viacerí ste mi odporúčali aj archív RTVS (Rádio Junior), kde je množstvo rozprávok zadarmo. Pre nás to žiaľ nie je moc použiteľné, pretože v aute nemáme wifi, ale ak počúvate doma, viete si tam vypočuť napríklad komplet Mimi a Lízu.

No a takisto od vás mám odporúčanie na audiolibrix.com, kde sú vraj dobré ceny a možnosť zbierať kredity za nákupy a recenzie. Nenašla som tam veľký výber slovenských audiokníh, ale ak radi počúvate aj české audioknihy pre deti, tam je výber bohatý.

Toľko zatiaľ naše skúsenosti s audioknihami. Keď pribudnú nové, pridám ich sem.

9 Replies to “Audiorozprávky, pesničky, audioknihy pre deti… alebo čo počúvame na cestách”

  1. Troch kamošov urcite odporucam…je to prva audio kniha ktoru sme si stiahli a musim povedat ze v tomto formate zaujala aj mna….konecne som mala cas lahnut si na gauc a pocuvat 🙂 kym dcera pocuvala a kreslila

    1. Viera Kolláriková says: Odpovedať

      U nas mala velky uspech audiokniha Hlbokomerske rozpravky, genialne narozpravana Robom Rothom a najnovsie vysla Pippi dlha pancucha, tiez sa nam paci.

      1. Hlbokomorske mame, ale popravde u deti nejak extra nie su popularne, nikdy si ich same dobrovolne nevyberu… tak som ich do vyberu nepals. O Pipi som pocula, ze je fajn 🙂

    2. Super, tak sa na ňu tešíme 🙂

  2. […] O tých som písala nedávno, pri každej dlhšej ceste mám v zásobe aspoň jednu novú, neopočúvanú. Všetky naše najobľúbenejšie audioknihy na cesty nájdete v tomto článku. […]

  3. […] O tých som písala nedávno, pri každej dlhšej ceste mám v zásobe aspoň jednu novú, neopočúvanú. Všetky naše najobľúbenejšie audioknihy na cesty nájdete v tomto článku. […]

  4. Alena Predáčová says: Odpovedať

    Z archívu Rádia Junior si viete stiahnuť na USB kľúč a pustiť bez ohľadu na pripojenie. My sme si tak stiahli Mimi a Lízu 🙂

    1. Kristýna Orinčáková says: Odpovedať

      nevím jak to stáhnout, poradíte prosím, děkuji

  5. @alena predacova poraďte sa prosím,ako stiahnuť. Ďakujem!

Pridaj komentár