Arktída

Pred tromi rokmi som deťom naplnila adventný kalendár miniatúrami zo Safari tuby Arktída. Vytvorili sme si vtedy arktický minisvet, ktorý deti tak zaujal, že ho odvtedy robíme každý rok.

Arktída v krabici

Arktída nie je – na rozdiel od Antarktídy – samostatný kontinent, ale len oblasť ohraničená severným polárnym kruhom. V oblasti Severného pólu toho veľa nie je – iba ľad a voda, takže vytvoriť arktický minisvet nám veľa práce nezabralo.

Arktída

Ako vodu sme použili modré gélové guličky, alebo vodné perly, ktoré absorbujú vodu a sú určené na dekoračné účely do váz alebo kvetináčov. Sú skvelým senzorickým materiálom, ktorý deti veľmi priťahuje. Využívame ich aj v rôznych zmyslových krabiciach a na jemnomotorické aktivity, deti ich radi chytajú, stláčajú, preberajú, presýpajú. Kúpiť sa dajú za pár eur v rôznych farbách v záhradníctve či kvetinárstve, alebo v Číne. Malé varovanie – nie sú jedlé, takže zvážte ich použitie, ak vaše deti ešte majú tendenciu veci ochutnávať.

Zvieratá v zime

Ako pevninu (ľad) používame buď polystyrén, alebo si priamo vyrobíme ľad, hlavne ak vonku mrzne.

Arktída

Do nádoby nalejem vodu, postavím do nej pohár alebo misku, ktorú tiež naplním vodou. Keď voda zmrzne a pohár vyberiem, vznikne v ľadovci diera, do ktorej môžu skákať tulene alebo mrože. Zmrznutá voda z pohára či misky naopak slúži ako malý ostrov, kde napríklad izolujeme ľadového medveďa, aby nikoho nezjedol.

Arktída

Bieluha, Inuit, zajac belák

K minisvetu som deťom vyrobila aj trojzložkové karty, aby sa naučili názvy zvierat, ľudí a objektov, ktoré môžeme nájsť v Arktíde. Keďže samotné karty u nás nikdy neboli príliš populárne, nalepila som ich na veľkú podložku s fotkou ľadovca.

Arktída

V takejto forme je to pre deti akosi atraktívnejšie. Ak máte záujem o karty, stiahnuť si ich môžete na konci článku.

Stavebnica z kukuričných chrumiek

Inuiti si kedysi stavali príbytky z ľadových kvádrov, aby ich ochránili pred mrazom, snehom a vetrom. Takéto iglu sa robili v rôznych veľkostiach – od cestovných mini verzií až po veľké viacgeneračné “domy”, kde jednotlivé miestnosti boli prepájané tunelmi. Na ich stavbu sa používal výlučne ľad a žiadny spojovací materiál. Ľad v iglu neustále pracoval – zvnútra sa zohrieval, keď v iglu horel oheň, a vzápätí chladol a tvrdol, vonku naň zase padal sneh. Tým steny iglu hrubli a tvrdli, takže perfektne izolovali Inuitov vnútri.

V komore som pred pár dňami našla otvorené balenie starých kukuričných chrumiek a spomenula som si, že chrumky s vodou tvoria takmer rovnako skvelý stavebný materiál ako kvádre ľadu.

Arktída stavanie iglu

A tak si deti z nich postavili do nášho arktického sveta iglu a ohradu pre zvieratá.

Arktída iglu z chrumiek

Chrumky stačí navlhčovať v miske s vodou alebo na mokrej špongii, a ukladať na seba. Krásne sa lepia.

Arktída minisvet

Ako vidíte, tento rok máme v arktickom minisvete poriadne rušno.

Letná vs zimná Arktída

Vedeli ste, že zvieratá v Arktíde majú bielu srsť iba v zime, keď je tam kopa snehu? V lete im srsť tmavne, prispôsobuje sa farbe okolia. Na našom minuloročnom výlete do Dánska sme navštívili jeden park, kde chovali ľadové medvede. A na moje veľké počudovanie tieto medvede neboli snehobiele, ale skôr tmavosivé, až hnedé. Vraj preto, lebo tam nie je dosť snehu a oni čím dlhšie trávia v “ne-bielom” prostredí, tým viac tmavnú.

Na internete som stiahla rýchlu aktivitu, ktorá rieši presne toto.

Arktída v lese a zime

Rovnaké zvieratá sú tam v rôznych farbách a deti majú určiť, či patria svojím sfarbením do leta či do zimy.

Tvoríme na arktickú tému

Arktída a jej obyvatelia sú veľkou inšpiráciou aj na detské tvorenie.

Tvorenie s deťmi Arktída

Napríklad takí Inuiti – alebo eskimáci, ako ich my skôr poznáme – a ich čarovné ľadové príbytky.

Toto sme robili, keď mali deti 4 a 2 roky. V Ševte som nakúpila biele samolepky v tvare obdĺžnikov a malých krúžkov. Biele obdĺžniky presne znázorňujú kvádre ľadu, ktoré sa používajú pri stavbe iglu. Biele bodky zase vločky snehu.

Tvorenie s deťmi - Arktída

K iglu sme postavili z farebných papierov eskimáka, zababušeného do kožušín z vaty.

Tvorenie s deťmi ľadový medveď

Chlpaté ľadové medvede radi maľujeme s “puffy paint”, penovou farbou, ktorá po zaschnutí vytvára 3D efekt. Vyrobíte ju zmiešaním bieleho lepidla a peny na holenie (v pomere cca 1:1).

Tvorenie s deťmi ľadové medvede

Soby s 3D efektom sme zase robili s šablónou, ktorú sme si stiahli na stránke Krokotak.

Knihy o Arktíde

O polárnych oblastiach si radi čítame vo Veľkej knihe snehu a ľadu. Jedna rozkladacia dvojstrana je venovaná Arktíde a Antarktíde, a dozviete sa na nej napríklad, čo tam vedci chodia skúmať, že tam polárna noc trvá pol roka, a dokonca aj to, aký spacák a oblečenie si zbaliť, ak sa chcete vybrať na polárnu výpravu.

Veľká kniha snehu a ľadu

Ďalšia dvojstrana obsahuje zase spústu informácií o iglu a iných stavbách z ľadu, napríklad ľadových hoteloch, ktoré sa vždy približne v novembri postavia a na jar roztopia.

Veľká kniha snehu a ľadu

 

 

 

 

 

 

 

Takisto máme peknú anglickú knižku o ľadových medveďoch zo série My first discoveries. Využíva priesvitné fólie na odhaľovanie rôznych zaujímavostí.

Knihy o Arktide

Táto séria je veľmi vydarená, je určená pre deti približne od 4 do 8 rokov a obsahuje knihy o rastlinách, zvieratách, ľuďoch či dopravných prostriedkoch. Má tvrdé stránky, prekladané fóliami, informácie sú zaujímavé, ale dosť stručné, aby prílišnými detailmi neodradili malých čitateľov.

 

Toľko na arktickú tému, ktorá nás každú zimu na pár týždňov uchváti. Naše trojzložkové karty k Arktíde si môžete stiahnuť v našom eshope zadarmo tu.

4 Replies to “Arktída”

  1. Naďka skvelá inšpirácia ako vždy, ďakujeme ❤️

  2. super článok, ďakujeme za inšpirácie 😉

  3. […] ich postupne nachádzali vo vreckách a na Vianoce sme mali komplet minisvet Arktídy. (Mimochodom k Arktíde sa pravidelne vraciame, k zime nám táto téma proste […]

  4. […] Ďalšia téma, ktorá u nás v zime nemôže chýbať! Viac v tomto článku. […]

Pridaj komentár