Ariadnina niť

Zase raz sa na knižnom trhu objavila veľkoformátová kniha, z ktorej sme paf. Má názov Ariadnina niť a ponúka mýty a legendy zo starovekého Grécka formou obrovských, rozmanitých bludísk. Poďte do nej s nami nakuknúť, určite neoľutujete.

Mýty zo starovekého Grécka

Kniha deti oboznámi s najznámejšími gréckymi mýtami, teda tradičnými príbehmi, pomocou ktorých starovekí Gréci vysvetľovali okolitý svet. Hovoria o tom, ako podľa nich vznikol svet, človek a zvieratá, vysvetľujú rôzne prírodné úkazy a javy. Postavy, ktoré v nich vystupujú, fascinujú ľudí dodnes. Na každej dvojstrane je nakreslený jeden príbeh so stručnými popiskami. Zároveň je tam odkaz na stranu, v zadnej časti knihy, kde si príbeh môžete prečítať.

Ariadnina niť

Bludiská na sto spôsobov

Každá dvojstrana – každý príbeh – je nakreslená ako obrovské bludisko. Vľavo šípka naznačuje vchod do bludiska, vpravo zase východ, pričom existuje vždy len jedna správna cesta. A každé bludisko je úplne iné ako to predchádzajúce. Raz je to veľká hora, na ktorej je pripútaný Prometeus, raz obrovský labyrint tanečníkov.

Niektoré bludiská sú ľahšie, väčšina je však dosť komplikovaná a deti nad nimi sedia dlhé minúty a skúšajú prstom prechádzať po cestičkách, kým nájdu tú správnu. Takéto bludiská sú inak skvelým tréningom koordinácie oko-ruka, pozornosti, sústredenia.

Ariadnina niť

Ariadnina niť, Pandorina skrinka, sizyfovská práca

V knihe sú krásne vysvetlené rôzne pojmy, ktoré sa v prenesenom význame vyskytujú v našom slovníku aj dnes. Koho dnes nazvete titánom? Čo znamená slovo odysea? Čo nazývame Achillovou pätou?

Ariadnina niť
Ariadna venovala svojmu milému klbko nití pri vstupe do Minotaurovho bludiska, aby vedel nájsť cestu späť.

Deti tieto slovné spojenia a frázy fascinujú, a dlho sa o každej rozprávame. Predstavujú samozrejme skvelú príležitosť na rozvoj slovnej zásoby, aj keď v tomto veku skôr pasívnej.

Ariadnina niť

Ariadnina niť

Staroveké Grécko

Na posledných pár dvojstranách je znázornený život v starovekom Grécku. Ako ľudia bývali, ako prebiehali Olympijské hry, ako to vyzeralo na aténskej Akropole. Viete o tom, že sa dodnes zachovali zoznamy víťazov staré 2,5 tisíc rokov? Že Hier sa mohli zúčastniť iba muži a závodili úplne nahí? Že na Akropolu mohli ísť iba rodení Aténčania?

My máme túto knižku v češtine od vydavateľstva Host. Existuje aj slovenská verzia.

Odporúčame pre deti približne od 5 rokov, ale priaznivcov si nájde určite aj medzi oveľa staršími. Dospelých nevynímajúc 🙂

Ariadnina niť

Pridaj komentár