Analýza slova a tvorenie prvých slov

Ako som už viackrát písala, je veľmi dôležité, aby deti prichádzali do kontaktu s písmenami aj v trojdimenzionálnej polohe, aby si ich mohli vziať do rúk, prehmatať, preskúmať rukami. Chcem vám predstaviť jednu pomôcku z dielne Šikulkovo, ktorá deťom v tomto pomáha – kreatívnu ABECEDU.

Je ideálna na prvé spoznávanie písmeniek, tvorenie jednoduchých slov a prvé pokusy čítať. Zamestná nielen hlavu, ale aj ruky. Na výber máte veľkú sadu, ktorá popri učení písmen potrénuje aj jemnú motoriku pri navliekaní, alebo ekonomickú verziu, ktorá obsahuje iba písmenká. Navyše si ju deti môžu pomaľovať a dozdobiť podľa vlastnej fantázie. Ja som k nej navyše vyrobila zopár doplnkových aktivít, ktoré pri kúpe dostanete v elektronickej podobe zadarmo.

My sme si písmenká zafarbili podľa Montessori farebného kódovania – samohlásky na modro a spoluhlásky na ružovo. Môžete však použiť farby podľa vašej alebo skôr detskej fantázie, postačia vám obyčajné fixky.

Kreatívna abeceda

Čo všetko sa dá s takouto abecedou robiť? Možností je neúrekom ? Tu je zopár z nich.

Priraďovanie písmeniek k ich obrysom

Veľká sada obsahuje okrem samotných písmen aj vláčik, šnúrku a drevené kolieska s obrysmi písmen. Všetko je to zabalené v pevnej kartónovej krabičke.

Prvá zmyslová aktivita, ktorá sa ponúka, je priraďovanie písmeniek k ich obrysom na krúžkoch. Samozrejme nie všetkých naraz. Začnite tromi-štyrmi písmenami, ktoré sú tvarovo veľmi odlišné a postupne pridávajte.

Kreatívna abeceda

Zvuková analýza – na akú hlásku začína toto slovo?

Keď deti poznajú hlásky a im prislúchajúce písmená, môžete začať trénovať uvedomovanie si hlások v slovách. Začiatočnú hlásku si deti začínajú uvedomovať okolo troch rokov.

Podporiť to môžete jednoduchými hrami – my sme ich hrali najčastejšie pri cestách autom. Jedna je: “Vidím niečo, čo začína na S.” A deti hádajú… Strom? Druhá je opačná – hovoríte slová a deti v nich izolujú prvú hlásku. Pes – P. Chce to samozrejme tréning, nepôjde to hneď. Ale týmto spôsobom sa môžete hrať dávno pred tým, ako poznajú písmená.

Keď už poznajú písmená, môžete na určovanie prvej hlásky v slove použiť túto aktivitu, ktorú som vytvorila. Dostanete ju v elektronickej podobe, ak si objednáte písmenká zo Šikulkova. Obsahuje niekoľko strán s obrázkami. Na každý obrázok dieťa musí položiť písmeno, ktoré zodpovedá prvej hláske v danom slove.

Navliekanie slov do vláčika

Naše deti si rovno po otvorení krabice začali navliekať na šnúrku za lokomotívu svoje mená a neskôr rôzne krátke slová. Je to zaujímavá práca pre deti, ktoré sa učia písať svoje meno alebo už riešia analýzu celého slova, nielen počiatočnej hlásky.

Zapája okrem hlavy aj ruky, čo je často dobrá cesta najmä u detí, ktoré neobsedia a majú problém sústrediť sa. Práca rukami ich uzemňuje a skľudňuje.

Ďalším krokom môže byť navliekanie písmen v správnom poradí tak, ako idú po sebe v abecede.

Kreatívna abeceda navliekanie slov

Tvorba krátkych slov podľa predlohy alebo bez nej

Na analýzu slov som vytvorila aj ďalšie karty. Obsahujú obrázky rôznych predmetov. Sú obojstranné – na jednej strane je kresba a pod ňou obrysy písmen, ktoré tvoria názov, na druhej strane je kresba už bez písmen. Slová sa stupňujú od jednoduchých trojhláskových jednoslabičných až po päťhláskové trojslabičné.

Dieťa vyskladáva slová z písmen najprv pomocou obrysov, neskôr bez nápovedy.

Kreatívna abeceda, tvorenie slov

K tejto abecede mám ešte niečo pre menšie deti, o tom v ďalšom článku ?

Prvých šesť rokov prežívajú deti niekoľko veľmi silných senzitívnych období na jazyk – najmä hovorenú reč, písanie a čítanie. Ak vidíte, že vaše dieťa lákajú písmenká a pýta sa stále na ne, rado vyťahuje knižky a počúva, ako mu z nich čítate, alebo sa snaží opisovať písmená, ktoré niekde vidí, pomôžte mu a podporte ho vhodnými pomôckami a aktivitami. Deti do šesť rokov nasávajú jazyk ako špongie, a prirodzene, bez úsilia, sa naučia omnoho viac, ako keď to do nich budeme v škole neskôr tlačiť ?

Drevené písmenká na tvorbu prvých slov kúpite v základnej verzii tu alebo v rozšírenej (s krúžkami na prevliekanie) tu. K obidvom dostanete zadarmo moje dva súbory elektronicky – karty na určovanie prvej hlásky v slove a karty na skladanie slov. Mimochodom, použité obrázky sú všetko autorské kresby Zuzky zo Šikulkova ?

4 Replies to “Analýza slova a tvorenie prvých slov”

  1. dobry den,chcem sa opytat od akeho veku je vhodne zacat s poznavanim pismen?nasa 3rocna slecna uz zacala pocut prvu hlasku:)dakujen

  2. […] a karty dostanete odo mňa zadarmo mailom. K týmto písmenám dostanete aj ďalšie dva súbory na určovanie prvej hlásky v slove. Viac o tom píšem tu. […]

  3. […] z praxe. Vážim  si spoluprácu priamo s montessori lektorkou Naďou Novákovou – montessorikids.sk a špeciálnou pedagogičkou Mgr. Katkou Kubasovou – spolupredieta.sk , ktorá sa  […]

  4. […] spolupráci s MontessoriKids.sk pre Vás pripravujeme zaujímavé edukačné pomôcky. O abecede, jej využití a spôsoboch práce […]

Pridaj komentár