Aktivity zbalené na cesty

aktivity na cesty

Ak sa chystáte s deťmi na nejakú dlhšiu cestu autom, vlakom alebo lietadlom, možno riešite, čo pribaliť, aby ste im dlhú cestu trochu skrátili. Od istého veku sú už naše deti v tomto smere samostatné. Nabalia si svoje ruksaky a potom z nich postupne vyťahujú a hrajú sa. Keď však boli menšie, na cesty som sa poctivo pripravovala, najmä na tie dlhšie. Tu je zopár našich osvedčených vychytávok na cestovanie bez tabletov a mobilov. Nájdete tu tipy na hry, hlavolamy, aktivity, ktoré nám spestrujú cestovanie.

Knihy

Tie fungujú dodnes a vždy na najdlhší čas, pokiaľ nemáme pred sebou nejakú extra kľukatú cestičku cez horské priesmyky. Vždy pribalím tri nejaké nové, neokukané knihy (tri lebo tri deti…) a kým si ich prelistujú a povymieňajú navzájom, máme v aute ticho.

Hry na cesty

Z hier u nás bodujú najmä rôzne hlavolamy a hádanky.

Napríklad toto leto cestujeme s týmto vejárom. Existujú tri verzie, ktoré sú farebne odlíšené. Tá naša je od 7 rokov, potom je žltá pre deti 5+ a fialová pre deti 3+. Vejár je robený tak, že jednotlivé kartičky sa nerozsypú, a navyše vždy na ďalšej kartičke dieťa nájde správnu odpoveď. Otázky sú úplne rôzne, logické aj vedomostné.

Dobré sú aj tieto karty s aktivitami na logické myslenie. Úlohy sú rôznorodé (počítanie, slovné hádanky, rébusy, priestorová orientácia…), niektoré pre mladších, väčšina potrápi (teda zabaví) aj dospelých. Je k nim stierateľná fixka, čo je pre naše deti veľký bonus. Odporúčame ale až tak od školského veku, pre mladšie deti sú lepšie skôr tieto zábavné úlohy pre malé deti.

aktivity na cesty

Ďalej máme magnetický cestovný hlavolam Noemova archa. Pozostáva z malého (magnetického) obalu, v ktorom sa skrýva na pravej strane podložka (v podobe Noemovej archy) a na ľavej knižka so zadaniami a riešeniami. Úlohou je naskladať do lode 5 párov zvierat tak, aby sa všetky pomestili a zároveň, aby boli páry vždy vedľa seba (napríklad lev a levica sa musia dotýkať aspoň na jednej strane). Týchto magnetických cestovných hier je niekoľko. Odporúčam ich naozaj až od tých 5 rokov, nakoľko nie je úplne najjednoduchšia manipulácia s nimi tak, aby dieliky nepovypadávali. U nás sa párkrát dostali do rúk malkáčom a vždy sme potom lovili nejaké to zvieratko z hlbín autosedačky (čo je pri troch sedačkách natlačených na sebe dosť fuška!).

Toto leto deti baví IQ PUZZLE PRO. Malá plastová krabička, ktorú si zbalíte hocikam. Obsahuje dve podložky, na ktoré sa podľa predlohy ukladajú malé farebné dieliky buď vo forme 2D (na plocho) alebo, pre profíkov, 3D (do pyramídy). V priloženej knižke je až 120 zadaní v 4 úrovniach obtiažnosti. Tiež sme už jeden dielik hľadali po celom aute, takže odporúčam veľkú opatrnosť.

aktivity na cesty

Audioknihy

O tých som písala nedávno, pri každej dlhšej ceste mám v zásobe aspoň jednu novú, neopočúvanú. Všetky naše najobľúbenejšie audioknihy na cesty nájdete v tomto článku.

audioknihy

Aktivity na cesty autom, vlakom, lietadlom

Telocvik pre prsty

Už pár rokov máme v aute túto našu Abecedu pre šikovné ruky. Hrávame ju spolu, hláskujeme napríklad naše mená a postupne plníme pokyny. Daj si frčku do ľavého líca, päťkrát pokrč malíček na pravej ruke, urob Varila myšička kašičku… (Stiahnuť sa dá priamo v tomto článku. Je tam aj verzia na precvičenie celého tela počas zastávok na ceste.)

jemna motorika

Bingo

Často zábavou je aj BINGO. To najjednoduchšie deťom kreslím, keď zabudnem nejaké vytlačiť. Napríklad nakreslím bodky rôznych farieb a deti hľadajú autá v týchto farbách. Keď sa pripravím dopredu, vytlačím im BINGO so značkami áut.

Na stiahnutie

To si stiahnete tu:

AUTO BINGO_public

Alebo bingo s dopravnými značkami, ktoré si stiahnete zase tu:

BINGO dopravné značky

(To však neodporúčam na cestu po diaľnici, kde väčšinu týchto značiek budete len ťažko hľadať.)

S rôznymi aktivitami do auta to bolo u nás o niečo komplikovanejšie. Deti sú tri a cestujú vzadu spolu, kým my rodičia sme na predných sedadlách. Musela som teda vymýšlať také aktivity, ktoré zvládali samé, bez pomoci. Veľmi sa nám osvedčili krabičky na voľnú hru.

Krabička s minisvetom

Do malej krabičky od krému som dala hnedú a zelenú plastelínu, zopár figuriek z tuby Safari, a deti si vytvárali krajinky a hrali sa s figurkami. Témy som menila podľa aktuálneho záujmu, táto je o Austrálii.

aktivity na cesty

Magnetická krabička

Kovová krabička s magnetmi rôznych tvarov a veľkostí, vrátane zopár dielikov stavebnice GEOMAG.

aktivity na cesty

Lego krabička

Do tejto krabičky som na dno nalepila obojstrannou páskou malú lego podložku, pridala zopár kociek, nejaké figurky, tiež podľa aktuálneho záujmu.

aktivity na cesty

Minikufrík malého umelca

Táto malá krabička naše tvorivé deti mimoriadne potešila. Každý mal jednu a každý v nej mal niečo o trochu iné ako druhí dvaja, takže si mohli vymieňať nálepky a požičiavať pečiatky. Na jednej strane je nalepený blok s bielymi papiermi, na druhej sú minifarbičky, guma, nálepky, minipečiatky. Maľovali, kým nepomaľovali všetok papier.

aktivity na cesty

Krabička s plastelínou

Do väčšej krabičky som dala dve farby plastelíny, nožík, nejaké vykrajovačky, ozdôbky. A deti vyrábali koláčiky.

aktivity na cesty

Inteligentná plastelína

Keď sme pri plastelínach, tá inteligentná je ešte väčšia zábava. Pokusy o prepašovanie slizu som prekazila, ale inteligentná plastelína nám zatiaľ funguje. Kúpite napríklad tu.

aktivity na cesty

Lupa a miniatúry

Tento nápad som našla tu a zdá sa mi skvelý, aj keď ho nemáme odskúšaný. Malý obal s lupou a miniatúrami zvierat.

aktivity na cesty

Bludiská v obaloch od CD

Tieto bludiská máme z výmeny a úprimne, nechcelo by sa mi veru ich vyrábať, ale sú skvelé! Máme tri rôzne a keď ich rozdám, na polhodinu zavládne ticho.

aktivity na cesty

Indiánske tváre na rakete

Aj toto máme z výmeny a osvedčilo sa. Pingpongová raketa, magnetická páska, a rôzne oči, nosy, ústa. Fajn na rozvoj slovnej zásoby a spoznávanie emócií. My máme na jednej strane tvár chlapca, na druhej dievča, aby bola rovnoprávnosť.

aktivity na cesty

Knižka na kreslenie

Túto knižku som našla na internete, tu si ju môžete stiahnuť zadarmo. Obsahuje kopu zábavných úloh, deti najviac bavila okolo 3 – 5 rokov. Inštrukcie sú po anglicky, pretože deti ešte nevedeli čítať, pokyny som im čítala ja.

aktivity na cesty

Farebné paličky a predlohy

No a ešte jedna fajn aktivita prispôsobená na cesty, ktorú máme tiež z výmeny. Je to zopár farebných lekárskych paličiek a k nim predlohy, podľa ktorých sa skladajú. Paličky sa pritom zasúvajú do otvorov na filcovom obale, rovnako aj predlohy, takže nič sa nestratí a nerozsype po aute.

s detmi v aute, vlaku, lietadle

4 Replies to “Aktivity zbalené na cesty”

  1. […] Prečítajte si aj: Aktivity zbalené na cestu […]

  2. […] Prečítajte si tiež: Aktivity zbalené na dlhé cesty […]

  3. […] s čím sa zabavia aj v aute. (Keď boli deti menšie, na dlhšie cesty autom, vlakom či lietadlom som sa pripravovala dôkladnejšie. Teraz už si to manažujú […]

  4. […] Prečítajte si aj: Ako sa zabávame na cestách  […]

Pridaj komentár