Na knižnom trhu sa objavila pred pár dňami novinka, ktorá veľmi poteší rodičov tvorivých detí. Alebo takých, ktorí sa snažia v deťoch tvorivosť rozvíjať. A úplne najviac takým, ktorí majú pocit, že kvalitne stráveného času s deťmi nikdy nie je dosť. Má názov Aktivity pre štyri ruky a je to v podstate zbierka aktivít, pri ktorých môžu rodič a dieťa spoločne rozvíjať svoj kreatívny potenciál a zmysluplne tráviť čas.
U nás doma sa stala okamžitým hitom a deti každý deň po príchode domov vyžadujú nejakú “tú tvorivú aktivitku” ☺ Ponúka totiž zmes relaxácie, zábavy a čisto kreatívneho tvorenia zameraného na proces, čo je pre nás neodolateľná kombinácia ? Najmä ak k tomu pridáme fakt, že sa všetci stretneme pri jednom papieri a užívame si spoločné chvíle.
“Keď tvorím srdcom, ide všetko, ak tvorím hlavou, nejde nič.” Marc Chagall
Čo sú Aktivity pre štyri ruky?
Ako už názov napovedá, denník ponúka 60 aktivít, pri ktorých rodič a dieťa tvoria spolu. Autorka je arteterapeutka, čo sa jasne odzrkadluje na obsahu knihy – ku každému tvoreniu sú ponúknuté tipy na relaxačné cvičenia a správne dýchanie, hudba, ktorá spríjemní atmosféru, spôsoby, ako pomenovávať svoje pocity a odbúravať stres.
Pri mnohých aktivitách autorka píše, že by nemali byť len jednorazové, ale mali by sme si s deťmi na ne nájsť čas pravidelne, aby si deti (a s nimi aj rodičia ;-)) osvojili niektoré relaxačné techniky, a vedeli ich využiť, kedykoľvek sa im zídu v každodennom živote.
Pri každej aktivite je uvedený odporúčaný vek. Väčšinou je to 3-12 rokov, niektoré sú pre starších, niektoré majú vrchnú hranicu nižšiu. S deťmi na spodnej hranici to bude skôr o kreslení, staršie deti už pochopia aj hlbší zámer a dokážu isté veci viac precítiť.
Zamerané na kreatívny priebeh
Neočakávajte, že Aktivity pre štyri ruky vám ponúknu výrobu snehuliaka z vatových tampónov či rybky z papierového taniera. Tvorenie v knihe je takmer výlučne tzv. open-ended art, čiže tvorenie bez presných návodov a postupov, zamerané na samotný proces a nie na výsledok. Toto je napríklad výsledok nášho včerajšieho tvorenia s názvom Emócie na povrázku.
Je takisto oveľa dôležitejšie rozhovory viesť o samotnom procese tvorby, ako o hotovom diele. Tým sa uistíte, že dieťa bude kresliť pre radosť z kreslenia, a do obrázku vkladať svoje myšlienky, pocity a nápady, a nebude tvoriť len preto, aby urobilo radosť vám hotovým dielom (ktoré mu vychválite).
Nakuknite dovnútra
Obal ukrýva dva zošity – jeden “teoretický” s návodmi a jeden “praktický” – denník, do ktorého sa tvorí.
Dôležitosť tvorenia do denníka a nie len na voľné papiere autorka na úvod vysvetľuje. Denník sa stáva akýmsi miestom spoločne stráveného času a zdrojom krásnych spomienok, má teda veľký význam. Aj keď sa používa iba pri 25 zo 60 aktivít – zvyšok vyžaduje väčší formát alebo je výsledkom výtvor, ktorý sa na papier nezmestí (napríklad nižšie spomínaná krajinka z filcu).
Denník je určený pre jedného rodiča a jedno dieťa, pričom autorka navrhuje, aby dieťa malo rôzne denníky napríklad s obomi rodičmi, prípadne so starými rodičmi. U nás sú deti tri, rodičia dvaja, matematika nepustí, boli by sme predenníkovaní ☺ Navyše formát denníku – zhruba A5 – sa mi zdá na také kvalitné relaxujúce tvorenie príliš malý. A tak som denník prefotila na papier veľkosti A3 a kúpila jedny dosky, do ktorých budeme ukladať výtvory.
Máme teda denník spoločný, s tým, že pri niektorých aktivitách nám stačí jedna spoločná strana a niekde pracuje každý na svojom vlastnom papieri.
Kreativita, príroda, príbehy
Aktivity sú rozdelené do troch kategórií a farebne odlíšené. Prvá – najväčšia časť – je venovaná rôznym tvorivým aktivitám, ktoré môžete robiť prevažne na papieri. Znázorňovanie emócií, kreslenie podľa hudby, vzájomné portréty….
Druhý typ aktivít je venovaný prírode. Objímanie stromov, chodenie naboso po zemi, sledovanie oblakov… a zaznamenávanie týchto zážitkov v tvorivej forme do denníka.
Tretia časť je zase o vymýšľaní príbehov. Vytvoríte si krajinku z filcu, tvoríte príbeh z náhodných slov, alebo svoje vlastné strašidlá.
Väčšina aktivít je nenáročná na prípravu a dáte ju dokopy za pár minút. Takisto sa nemusíte báť, že budete musieť zháňať rôzny kreatívny materiál, vystačíte si zväčša s úplným základom – voskovkami, farbičkami, vodovkami, lepidlom a nožnicami.
Najprv treba spečatiť dohovor
Aktivita, ktorá denník otvára, je uzavretie “dohovoru” o spoločnom tvorení. Napíšete si na papier vaše mená, vyzdobíte ich, pomaľujete. Do stredu medzi ne potom napíšete slovo, ktoré vás a vaše tvorenie spája. Kniha ponúka napríklad “Radosť”. Nám deti vybrali ❤ “Srdiečkoví supertvorivci” ?
Napísaním tohto vášho spoločného slova – hesla – denník odomknete a môžete začať tvoriť. Zvyšné aktivity potom už robíte v ľubovoľnom poradí.
My zatial ideme viacmenej po poradí, všetky aktivity sa nám zdajú zaujímavé a chceme ich rovno po prečítaní vyskúšať ?
Jednou z výnimiek – z konca knihy – do ktorej sme sa hneď museli pustiť, je výroba nevarenej plastelíny podľa priloženého receptu. Vyskúšali sme a konštatovali, že nie je zlá, aj keď sa skôr podobá na slané cesto a náš overený recept na varenú plastelínu asi zostane naším favoritom.
Veľmi sa nám ale páčil nápad na výrobu pečiatok z plastelíny, ktoré sa natierajú temperkami a odtláčajú na papier. Na knižke fakt oceňujem originalitu väčšiny ponúkaných aktivít.
Ak radi s deťmi tvoríte a stále hľadáte nové nápady a podnety, alebo naopak ak máte pocit, že tvoríte málo a radi by ste sa naštartovali, Aktivity pre štyri ruky určite oceníte. Želám vám veľa krásnych spoločne strávených chvíľ a mnoho inšpirácií pri tvorení ☺
[…] z mála aktivít v našom spoločnom kreatívnom denníku, ktorú sme už poznali a mali odskúšanú, je maľovanie s odstredivkou na šalát. Robili sme s […]
[…] spoločných chvíľ s deťmi, odporúčam tento kreatívny denník. Písala som o ňom podrobne tu, strávili sme pri ňom s deťmi od leta už veľa krásnych tvorivých […]
[…] Prečítajte si tiež: Aktivity pre štyri ruky – podporte detskú kreativitu […]
[…] denníku som bližšie písala tu, my pri ňom vždy strávime krásne spoločné chvíle. Aktuálne ho nájdete tiež v akcii s […]