Tim Seldin: Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

V slovenčine konečne vyšla kniha, ktorá mi pred pár rokmi pomáhala prenikať do tajov Montessori. Hľadala som vtedy niečo, čo mi priblíži, ako by malo vyzerať Montessori doma (nie v predškolskom alebo školskom zariadení). Na viacerých zahraničných fórach mi bola odporučená práve kniha Tima Seldina, Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori (How to raise an amazing child the Montessori way).

Montessori doma pre začiatočníkov

Ak s Montessori iba začínate a snažíte sa zorientovať v tom, ako by mala taká Montessori výchova doma vyzerať, a ako zariadiť detskú izbu a zvyšok domu tak, aby to vyhovovalo meniacim sa potrebám vášho dieťaťa, v knihách od Marie Montessori toho veľa nenájdete. Internet je zase – najmä pre niekoho, kto sa ešte v Montessori moc neorientuje – plný úskalí. Môžete z neho získať (úplne mylnú) predstavu, že deti spia v posteli v tvare domčeka a dni trávia hrou s rôznymi zalaminovanými kartičkami.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Táto kniha vám jednoducho, zrozumiteľne, vysvetlí, čo je Montessori metóda a ako ju môžete aplikovať doma.

V úvodnej kapitole autor vysvetľuje, v čom je Montessori prístup výnimočný, ozrejmí základné pojmy ako senzitívne obdobia, a ukáže, ako by mala vyzerať detská izba a ako urobiť z vašej domácnosti bezpečné pripravené prostredie, v ktorom si bude dieťa budovať svoju samostatnosť a nezávislosť.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Kniha sa ďalej venuje tomu, aké rôzne akvitity sa dajú v domácnosti deťom ponúkať na rozvoj zmyslov, a ako podporiť detskú nezávislosť pri každodenných činnostiach.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Niekoľko kapitol je venovaných rešpektujúcej výchove, detskému vzdoru a riešeniu konfliktov. Tipov na zvládanie takýchto situácií myslím nikdy nie je dosť.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

V piatej časti – o skúmaní sveta – sa dočítate aj o výnimočnom spôsobe, akým deti v Montessori prostredí oslavujú narodeniny. Je to krásny rituál, ktorý by podľa mňa malo aspoň raz zažiť každé dieťa (a možno aj dospelý).

Na záver kniha ponúka malú úvahu, či Montessori je vhodné práve pre vás a vaše dieťa.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Bonusy

V knihe nájdete dve užitočné zhrnutia.

To prvé je zoznamom senzitívnych období, spolu s uvedením veku, v  ktorom sú najsilnejšie, a stručným popisom, čo ich charakterizuje.

Montessori senzitívne obdobia

To druhé zase ponúka súhrn aktivít, ktoré môžete deťom doma ponúkať, od narodenia približne do 6 rokov.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

Chybička krásy

Slabým článkom knihy je podľa mňa jej obal. Pôsobí na mňa preplácane, farebne, chaoticky, a popravde som knihu prvýkrát v kníhkupectve obišla bez povšimnutia. Určite by som – najmä pri knihe o Montessori – volila niečo decentnejšie, čistejšie. Anglická verzia sa mi napríklad pozdáva oveľa viac. Veď posúďte sami.

Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori

O autorovi

Len ťažko nájdete človeka povolanejšieho na napísanie knihy o Montessori výchove, ako je Tim Seldin. Sám totiž absolvoval Montessori škôlku, základnú aj strednú školu, a vyše 40 rokov je Montessori pedagógom. Navyše má tri deti, ktoré majú Montessori vzdelanie, a dve vnúčatá, ktoré v súčasnosti sú v Montessori škole. Ako sám hovorí, už si ani nepamätá život BEZ Montessori!

Jeho životné skúsenosti slúžia ako fajn pripomienka, že Montessori metóda nie je módny výstrelok posledných pár rokov, ale vyše storočia fungujúca pedagogika, s ktorou vyrástli už generácie ľudí na celom svete.

 

Knihu si môžete kúpiť napríklad tu.

Ak vás zaujímajú aj iné podobné knihy, článok o knihách Marie Montessori nájdete tu, a zoznam ďalších Montessori kníh pre rodičov zase tu.

One Reply to “Tim Seldin: Ako vychovať úžasné dieťa metódou Montessori”

  1. […] O knihe som podrobne písala v tomto článku. […]

Pridaj komentár