Ako tečie rieka Dunaj

Prázdniny sme tento rok opäť začali krátkym výletom na východ Francúzska a naša cesta viedla aj cez Čierny les. Ten, v ktorom pramení Dunaj. Predstavte si, že tá rieka, ktorá preteká naším mestom, pramení o stovky kilometrov skôr, a kým prejde celú svojú púť až do Čierneho mora, pretečie desiatimi krajinami! O tom sme si skrátka museli niečo porozprávať.

Rieka v knihách

V knižnici sme naďabili na úžasnú veľkoformátovú knihu Řeky od belgického autora Petera Goesa. Veľké farebné strany, znázorňujúce dôležité rieky sveta, sú pastvou pre oči. Každá dvojstrana je plná detailov a pikošiek. O štátoch, cez ktoré rieka preteká, o zvieratách, ktoré v nej a pri nej žijú, o legendách, ktoré sa s ňou spájajú… Ale aj o veciach, ktoré zdanlivo so samotnou riekou nesúvisia.

Táto kniha je perfektný učebný materiál na prvouku, prírodovedu, vlastivedu… (Tak ako jej “sestra” Cesta časom, ktorá u nás doma ale ešte len čaká na svoju príležitosť.)

Rieka

Rieka

Řeky

Takisto sa nám zišla malá praktická príručka Hor sa do divočiny! Pri rieke. Na rozdiel od tej prvej spomínanej, túto si ľahko zbalíte do ruksaku, keď sa k nejakej tej rieke vyberiete. Nájdete v nej faktické informácie o tom, čo je rieka, aké sú “naj” rieky sveta, aké zvieratá môžete stretnúť pri rieke a v rieke.

Sú tam pokusy, ktorými deti môžu skúmať rieku – aká je hlboká, aký rýchly je prúd, aká je kvalita vody v rieke. Okrem toho je tam kapitola, ktorá deti naučí, čo všetko sa dá pri rieke robiť – postaviť si plť, urobiť si rybársky prút, hádzať žabky… No a nakoniec aj pár strán o tom, aké problémy vás môžu pri rieke stretnúť (víry, choroby, pád do rieky) a ako si s nimi poradiť.

Hor sa do divočiny! Pri rieke

Hor sa do divočiny! Pri rieke

Hor sa do divočiny! Pri rieke

Hor sa do divočiny! Pri rieke

Rieka a jej časti

Kniha Řeky nádherne zobrazuje celý tok rieky Dunaj. Od jej prameňa až po ústie. Pripravila som si pre deti kartičky so základnými časťami rieky, nové pojmy sme si vysvetlili a názorne ukázali práve v knihe.

Rieka Dunaj, definičné kartičky

Karty s 8 časťami rieky som si kúpila na internete a prerobila do slovenčiny.

Rieka a jej časti, trojzložkové karty

Prirobila som si k nim definičné kartičky, ktoré tieto pojmy vysvetľujú. S deťmi sme potom postupne hľadali dané časti na konkrétnych riekach, priraďovali k obrázkom kartičky s pojmami aj definíciami.

Rieka a jej časti

Keď sme si pojmy vysvetlili a ukázali, bol čas uviesť ich do praxe. Každý dostal veľký papier A3 a úlohu nakresliť svoju vlastnú rieku s rôznymi časťami. Veľkáčke s bujnou fantáziou zasvietili oči. A to si môžeme aj vymyslieť názov rieky a legendu, ako vznikol? Jasné!

S vervou sa každý zašil do jedného kúta a chodili si len kontrolovať kartičky s pojmami, ktoré som im nechala vyložené. Mamí, čo je to ten sútok? Pozri si definičnú kartičku 😉

Rieka a jej časti

Opäť ma nadchlo, aké odlišné a dokonalé diela sa im podarilo vyčarovať. Mladý muž zužitkoval aj vedomosti o rozmnožovaní lososov, a zakomponoval ich s medveďmi do svojej rieky. Jeho dvojička ma prekvapila tragicky dojemným príbehom o dievčatku, ktoré sa utopilo v rieke, a hrdinskom chlapcovi Jonatánovi, ktorý našiel prameň a sám splavil rieku až po ústie do jazera. Ich veľká sestra vyrozprávala príbeh o zlej čarodejnici a ružovej veľrybe, v ktorom vystupovali ako súčasť deja aj mŕtve rameno a prítok malej riečky.

K týmto pojmom sme sa potom priebežne pár dní vracali, aby si ich deti mali príležitosť dobre zapamätať.

Rieka v diktáte

S druháčkou sme si napríklad napísali diktát. Veľmi rada píše diktáty, ktoré sú napínavé a spojené s nejakým tvorením. Tentokrát som jej vymyslela príbeh o chlapcovi a jeho dobrodružstve pri rieke. Nové pojmy častí rieky musela ona doplniť sama, a k nim si nalepiť príslušné obrázky.

Diktát o rieke

Diktát sme úplne prehnali čo do dĺžky, ale vzorne písala, pomáhala občas posúvať dej správnym smerom, a potom celý príbeh prečítala súrodencom na dobrú noc 🙂

10 štátov

Že ten náš Dunaj k nám prichádza z Viedne a pokračuje do Budapešti, to už vieme. Dokonca aj to, kde pramení. Ale že preteká cez 10 štátov? Fantázia. V knihe Řeky je priamo mapa, kde sú štáty vyznačené. Vytlačila som teda 10 vlajok a išli sme priraďovať.

Kadiaľ tečie rieka Dunaj

Najprv v knihe, kde sú jednotlivé štáty načrtnuté, a potom si ich deti v správnom poradí nalepili aj do prázdninových denníkov.

Kadiaľ tečie rieka Dunaj

Pri prameni

Potom nastala tá chvíľa a my sme mali možnosť prameň Dunaja vidieť na vlastné oči. Teda takto. Dunaj ako taký prameň nemá.

V mestečku Donaueschingen v Čiernom lese je symbolický prameň Dunaja.

Prameň Dunaja

Nájdete tu aj veľkú reliéfnu mapu celého toku Dunaja, s vyznačením významných miest, ktoré na ňom ležia.

Kúsok za mestečkom je sútok dvoch malých, nenápadných riek – Brigachu a Bregu. Ten je oficiálne považovaný za miesto, kde vzniká Dunaj.

Prameň Dunaja
Toto nenápadné miesto!

Na krásnom modrom Dunaji

Kniha Řeky spomína aj tento slávny valčík. Ocko nám ho pustil na youtube a vyzvali sme deti do tanca. S nadšením súhlasili a tak sme sa vykrúcali v našom malom prenajatom podkrovnom byte, až sme lapali po dychu a mali modriny od nábytku 🙂

Keď sme už nevládali, vypočuli sme si skladbu v tichosti ešte raz a predstavovali si, ako tečie rieka. Žasli sme, ako skladateľ dokázal dokonale rieku vystihnúť hudbou. Od tichého, maličkého potôčika až po hučiacu masu vody.

Potom mi ešte napadlo rýchle tvorenie. Vytlačila som časť notového zápisu Na krásnom modrom Dunaji a obrázok tancujújeho páru. Deti mali voľnú ruku a tak si vymaľovali, postrihali a polepili podľa chuti. Prekvapivo sa pridal aj mladý muž, pre ktorého som takmer ani nemala pripravený materiál – bola som si istá, že kresleniu tanca sa vyhne oblúkom. Omyl.

Na krásnom modrom Dunaji

Ako fungujú priehrady?

Mali sme možnosť navštíviť aj vedecké centrum pre deti, kde sme si pozreli, ako fungujú priehrady, ktoré vytvára človek. Sú užitočné? Majú aj nejaké negatíva?

Na jednoduchom modeli si deti simulovali vytvorenie takej priehrady a pozorovali, ako sa mení okolitá krajina.

Život pri rieke

V rieke a jej okolí žije množstvo rýb, obojživelníkov, plazov, vodných vtákov aj cicavcov. Len treba byť pozorný a trpezlivý.

Rieka

Už dlhšie mám tieto miniatúry Safari “Život pri rieke”. Lebo zvieratká nikdy neomrzia a nikdy ich nie je dosť!

Teraz nastal čas ich vytiahnuť. Vyrobila som k nim trojzložkové karty. Vlastne obrázky som si stiahla tu a prepísala ich do slovenčiny.

No a keďže priraďovanie názvov k obrázkom už našim deťom dávno nestačí, opäť som urobila aj definičné karty so stručným textom. Takto sme nielen precvičili čítanie, ale sa aj čo-to nové o týchto zvieratách dozvedeli.

Keďže sú v angličtine voľne dostupné, rada vám ich poskytnem v slovenčine. Stiahnuť si ich môžete tu:

Zvieratá pri rieke – definičné karty

4 Replies to “Ako tečie rieka Dunaj”

  1. […] V tomto článku si zase stiahnete karty zvierat, žijúcich v okolí riek. […]

  2. Katarína Danišková says: Odpovedať

    Dobry den, mala by som zaujem o Vase karty casti rieky. V eshope sa ale nedaju kupit.

    1. montessorikids says: Odpovedať

      Dobry den, tie karty som kupila na internete a len prelozila do slovenciny, nemam pravo ich dalej sirit. V texte je link na anglicky original, mozete si kupit ten 🙂

  3. Katarína Danišková says: Odpovedať

    Jasne chapem. Paci sa mi, ale Vas popis, aspon ten by sa nedal kupit?

Pridaj komentár