Ako sme chovali vodné dráčiky

Pred Vianocami som objavila v eshope Montemama sadu na vypestovanie vlastných morských živočíchov a bolo mi jasné, že to je darček ako vyšitý pre môjho malého biológa. Jeho reakcia pod vianočným stromčekom bola podľa očakávania, a v úžase zostali aj jeho sestry.

Čo sú vodné dráčiky?

Vodné dráčiky, alebo žiabronôžky soľné, sú drobné kôrovce, ktoré dorastajú do dĺžky približne 2 cm. Majú 3 oči, dlhý chvost a telo s mnohými končatinami. (Mimochodom nájdete ich hlavne v akvaristike ako krmivo pre ryby.)

Vodné dráčiky, žiabronôžky

Sú to naozaj staré živočíchy, boli na Zemi dávno pred dinosaurami!

Čo je však na nich vskutku zaujímavé, ich vajíčka dokážu hibernovať na suchu doslova roky, a následne, po ponorení do vody opäť ožiť.

Vďaka tomu si viete kúpiť komplet sadu na vypestovanie vlastných domácich zvieratiek zo sáčku.

Je to skvelý experiment pre deti, ktoré majú rady zaujímavé zvieratá, zaujímajú ich životné cykly a prírodu. Takisto je to pekný tréning vytrvalosti a trpezlivosti, je to vlastne malé (aj keď veľmi nenáročné) domáce zvieratko, ktorému musí dieťa pravidelne venovať svoj čas.

Vek na krabici je uvedený 6+, čo u nás aj presne korešpondovalo, ale myslím, že chovať žiabronôžky dokážu aj deti v predškolskom veku.

Vodné dráčiky, žiabronôžky

Poďme na to

V krabici sme našli:

  • akvárium
  • vrecko s vajíčkami
  • vrecko s kŕmením
  • lyžičku na kŕmenie
  • pipetu.

Navyše sme potrebovali len fľaškovú vodu, nakoľko by do akvárka nemala ísť obyčajná (chlórovaná) voda z vodovodu.

Stačilo naliať vodu do akvária po rysku, nasypať tam sáčok s vajíčkami, a čakať. To bolo napätia!

V návode bolo, že žiabronôžky sa liahnu dva-tri dni po vhodení vajíčok do vody a viditeľné sú cca od tretieho dňa. Deti lietali k akváriu každú chvíľu, vytiahli aj lupy, a skúmali, či sa zjaví prvý dráčik.

Máme domáce zvieratká!

Už na druhý deň sme pozorovali na miestach také vlnenie vo vode, na tretí sa objavili prvé bodky a potom nám už naše vodné dráčiky rástli pred očami.

Žiabronôžky pokus pre deti

O pár dní sme ich mali plné akvárko a mohli sme sledovať, ako sa preháňajú vo vode a robia rôzne akrobatické kúsky.

Čo žiabronôžky potrebujú

Deti sa o ne na začiatku vzorne starali. V podstate stačí raz za pár dní vysypať do vody za štipku krmiva a približne raz za deň pipetou trochu prevzdušniť vodu. Sáčok s krmivom, ktorý je súčasťou balenia, vydrží vraj rok.

Prvé týždne sa deti pretekali, kto žiabronôžky nakŕmi, a aj párkrát za deň im pipetou robili vo vode bublinky. Postupne nadšenie opadlo a stala sa z toho skôr povinnosť, čo sme samozrejme predpokladali.

Životný cyklus žiabronôžok

Životný cyklus sa dá priamo pozorovať v akváriu. Tu je pekná schéma zo stránky aquadragons.net

Vodné dráčiky životný cyklus

Žiabronôžky sa dožívajú niekoľko týždňov. Počet našich dráčikov od decembra postupne klesal, a dnes už v akvárku pláva iba zopár. Záujem však u detí značne poklesol, takže myslím, že experiment sme úspešne absolvovali. A deti začínajú spomínať nejaké “naozajstné” domáce zvieratko 😀

***

Akvárium na chov žiabronôžok sme kúpili v Montemama. Naša sada sa trochu vzhľadom líši od tej, ktorá je aktuálne v ponuke, ale obsah je rovnaký.

One Reply to “Ako sme chovali vodné dráčiky”

  1. […] Túto novinku dostal pod stromček syn a bol z nej nadšený. O našich skúsenostiach som bližšie písala tu. […]

Pridaj komentár