Ako si vyrobiť snehové vločky

Už sice pomaly prichádza jar, ale my sme si ešte doma pripomenuli sneh. Prišla nám totiž knižka o pánovi, ktorý celý život zasvätil štúdiu a fotografovaniu snehových vločiek, a tak sme si vyrobili doma malú zimu.

Knižka sa volá Snowflake Bentley a je to skutočný príbeh o americkom farmárovi, ktorého odmalička fascinoval sneh. Veľmi radi s deťmi čítame takéto príbehy o reálnych ľuďoch a tom, čo v živote dokázali. Deti fascinuje, keď si vyhľadáme fotky týchto hrdinov na internete, a môžu sa na vlastné oči predsvedčiť, že nie sú vymyslení. Knižka je veľmi pekne koncipovaná, popri hlavnom príbehu sú po  bokoch strán kde-tu ešte pridané nejaké fakty a zaujímavosti o Bentleym a jeho rodine.

Keď sme si prečítali knižku, pozreli sme si na internete fotografie skutočných snehových vločiek (medzi nimi aj také, ktoré vyfotil sám Bentley).

Takéto fotografie sa podarili pánovi Bentleymu už v 19.storočí pomocou fotoaparátu so zabudovaným mikroskopom. Vločky vonku chytal na čiernu tácku, a potom rýchlo bežal odfotiť ich do stodoly, kým sa neroztopia.

Potom sme sa pustili do výroby vlastných vločky. Potrebovali sme na to chlpaté drôtiky a borax.

Z chlpatých drôtikov sme najprv vyrobili kostru vločky. Každá vločka má 6 ramien. To jediné majú spoločné, inak ťažko nájdete dve rovnaké. Keď vločky boli hotové, priviazali sme na ne špagátiky, a na druhý koniec špagátiku drevenú  paličku. Vďaka tomuto mechanizmu sme mohli vločky zavesiť do pohára tak, aby sa nedotýkali stien pohára.

Potom sme v každom pohári rozpustili približne jednu kopcovitú polievkovú lyžicu boraxu vo vriacej (horúcej) vode.

Vločky sme ponorili do pohárov  a nechali do druhého dňa stáť. Deti priebežne chodili poháre kontrolovať a pozorovali, ako na sa vločkách postupne tvoria drobné kryštáliky. Na druhý deň (približne po 24h) boli už vločky obalené hrubou vrstvou kryštálov a tak sme ich vytiahli z pohárov a nechali uschnúť. Teraz nám zdobia okno 🙂

Ďalšou obľúbenou aktivitou túto zimu bolo skúmanie vločiek pomocou lupy a hľadanie rovnakých dvojíc.

Okrem toho sme vločky aj tvorili. Prečítať si o tom môžete tu.

4 Replies to “Ako si vyrobiť snehové vločky”

  1. […] sme borax, podobne ako keď sme robili kryštálové snehové vločky. Borax sme rozpustili vo vriacej vode, pridali sme tentokrát potravinárske farby, a v sklenených […]

  2. […] Ak vás zimná téma baví, kuknite aj náš článok o tom, ako sme vyrábali snehové vločky.  […]

  3. […] V zime skúmajte sneh, vločky, ľad. Na jar semienka rastlín a to, ako rastú. V lete si robte pokusy s […]

  4. […] Táto knižka je skutočný príbeh o americkom farmárovi, ktorý celý život zasvätil štúdiu a fotografovaniu snehových vločiek. Je veľmi pekne koncipovaná, popri hlavnom príbehu sú po bokoch strán kde-tu ešte pridané fakty a zaujímavosti o Bentleym a jeho rodine. My knižky o skutočných ľuďoch, ktorí robia zaujímavé veci, milujeme, a tak aj pán Bentley nás fascinoval natoľko, že sme sa vločkám venovali bližšie. […]

Pridaj komentár