Ako si doma vytvoriť montessori kútik na čítanie

citatelsky kutik

Všetci chceme, aby naše deti veľa čítali. Vieme, že knihy sú pre ne všeobecne prospešné od útleho veku až do dospelosti. Čítaním si rozvíjajú jazykové a kognitívne zručnosti, budujú slovnú zásobu, motiváciu, pamäť. Čítanie kníh vytvára silný základ pre ich úspech v škole, od prvého ročníka po univerzitu. Viac si o tom môžete prečítať napríklad tu.

Ak chceme, aby si deti čítali rady a často, musíme im na to vytvoriť aj vhodné prostredie. Ak vytvoríme deťom doma malý kútik špeciálne na čítanie, dávame čítaniu rovnakú dôležitosť ako hraniu, spaniu či jedeniu. Netreba pritom veľa. Stačí kút, v detskej izbe, na chodbe, v obyvačke. Pár poličiek, kresielko, vak, dobré osvetlenie.

Ako teda vytvoriť atraktívny čitateľský kútik v súlade s montessori?

  1. Nájdite vo vašom dome či byte miesto, ktoré je aspoň trošku opticky oddelené od ruchu domácnosti. Kútik musí byť útulný, lákavý, aby vytváral akúsi oázu pokoja, kam sa dieťa rado „zašije“. Malo by tam byť malé kresielko, tuli vak, matrac, alebo príjemný mäkký koberček, na ktorý sa dieťa môže pohodlne „zvaliť“ s knižkou a zabudnúť na všetko okolo.
  2. V kútiku nemôžu samozrejme chýbať knižky ? Tie by mali byť umiestnené v zornom uhle detí, nie príliš vysoko. A uložené tak, aby deti videli obálky kníh, nielen ich chrbty. Vtedy si vedia lepšie vybrať, viac ich knihy na prvý pohľad zaujmú. Keď deti vidia len chrbty kníh, často knihy len vyťahujú, aby sa na ne lepšie pozreli, a potom ich naopak nevedia spratať na pôvodné miesto a vzniká zbytočne neporiadok. Existujú špeciálne knižnice pre malé deti (nájdete ich na internete pod názvom toddler bookcase). Zaberajú však dosť veľa miesta a navyše stoja nemálo peňazí. Oveľa lacnejším riešením sú obyčajné poličky na korenie, napríklad tieto IKEA FLISAT alebo poličky na obrazy MOSSLANDA. Tie sa dajú kúpiť v dvoch veľkostiach a stoja doslova pár eur.
  3. Kníh by nemalo byť príliš veľa, postačí 10  – 15. Ak má dieťa na výber príliš mnoho, nevie si vybrať, knihy rozhádže a nechá tak. Čím menší výber, tým ľahšie rozhodovanie a tým väčšia šanca, že ho knihy budú lákať. Aj tu platí pravidlo, čím menšie dieťa, tým by mal byť výber užší.
  4. Knihy pravidelne rotujte. Podľa aktuálnych záujmov, ročných období, sviatkov. Ak deti chcú, do procesu výmeny kníh ich zapojte.

A to najdôležitejšie? Predsa my, rodičia. Čítajme si s deťmi aj pred deťmi, pri každej príležitosti, s radosťou, láskou a nadšením ?

One Reply to “Ako si doma vytvoriť montessori kútik na čítanie”

  1. […] BONUS: Polička na knižky Mosslanda alebo Stojan na knihy Flisat – No a na záver len pripomeniem známe poličky na knihy, na ktoré sa ma často pýtate. Je to séria Mosslanda a hľadať ich treba v oddelení obrazov, sú to totiž lišty na vystavenie obrazov a fotografií. Alternatívou je malý stojan Flisat, ktorý síce netreba vŕtať do steny, zato sa doň vojdú vedľa seba iba dve až tri knižky. Ako si vytvoriť doma pekný čitateľský kútik v súlade s Montessori si prečítate tu. […]

Pridaj komentár