Ako sa deti učia strihať

Pomerne často sa stretávam s názorom, že nožnice nepatria do rúk malým deťom, dokonca niektorí rodičia škôlkarov sú prekvapení, keď na kurze vidia nožnice a konštatujú, že učiť deti strihať im ešte nenapadlo.

Na čo je dobré naučiť sa strihať?

Strihanie je veľmi dôležitá životná zručnosť, ktorá sa deťom zíde denne v mnohých situáciách – či pri otváraní nového balenia potravín, odstrihovaní cenoviek z novokúpených vecí, úprave nechtov, prišívaní gombíkov alebo pri tvorení s rôznymi materiálmi.

Tréning strihania je pre deti zároveň tréningom presnosti, koordinácie oko-ruka, bilaterálnej koordinácie (pracuje totiž zároveň ľavá aj pravá ruka), práca s nožnicami posilňuje jemné svaly dlane a prstov a zlepšuje grafomotoriku.

Pozor na bezpečnosť

Nožnice môžu byť naozaj nebezpečné a preto je dôležité si s deťmi jasne definovať pravidlá a naučiť ich, ako nožnice správne používať. Predovšetkým s nožnicami pracujeme vždy na mieste, nikdy s nimi nebeháme a keď sa s nimi premiestňujeme z bodu A do bodu B, máme ich položené na tácke alebo ich držíme zovreté pevne v hrsti, s hrotom smerujúcim dole.

Ako sa deti učia strihať

Strihanie je pre malé deti celkom komplexný pohyb. Nožnice musia jedným pohybom otvoriť a hneď na to opačným pohybom zatvoriť, aby sa čepele stretli a urobili strih. Toto opakovať v určitom rytme a pritom sledovať, čo strihajú. Druhá ruka musí zároveň držať strihaný materiál v správnom úhle a primeranou rýchlosťou ho posúvať. Náročné, že?

Tu je zopár tipov, ako to deťom na úvod uľahčiť:

1. Začnite trhaním papiera rukami. Je to fajn príprava. Proste pripravte tenké pásiky kancelárskeho papiera a ukážte dieťaťu, ako z neho kúsky odtrhávať.

2. Na strihanie používajte najprv nožničky s pružinkou, ktorá kladie ruke odpor. Pri nožniciach s pružinkou deťom stačí stláčať prsty k sebe – zatvárať nožnice, k otvoreniu ich vedie pružinka.

3. Papier deťom pri prvých pokusoch držte vy, aby sa mohli sústrediť len na jednu činnosť. Keďže malé deti ešte nemajú dobre ohybné zápästie a nožnice nemusia držať úplne zvisle, vyjdite im v ústrety a natočte papier tak, aby im išiel dobre odstrihnúť.

4. Keď si deti držia papier samé, dobré je použiť trošku tvrdší – taký, ktorý sice ide ľahko odstrihnúť, ale pevne drží a zbytočne sa neohýba v ruke.

S akými nožnicami začínať?

Nie som zástancom plastových nožníc. Sú sice bezpečné, ale väčšinou nefunkčné alebo fungujú len za presných podmienok, ktoré sa ledva podarí splniť dospelému. Deti skôr frustrujú a odrádzajú od strihania, ako by ich niečo učili. Z mojich skúseností je lepšie dať deťom do rúk skutočný nástroj a naučiť ich s ním bezpečne zaobchádzať, ako ponúkať im nefunkčné alebo polofunkčné atrapy.

Tu je zopár našich overených typov nožníc, s ktorými ide strihanie ako po masle. Sú zoradené podľa veku.

Nožnice pre najmenších Faber-Castell

Dobré detské nožnice

V našom Montessori ateliéri približne 20-mesačné deti už pekne pracujú s týmito nožnicami. Sú pre ľavákov aj pravákov bez rozdielu, dobre sadnú do detskej rúčky a deti pomerne ľahko s nimi pochopia, aký pohyb vykonávať, aby dosiahli efekt. Dobre posilňujú svaly dlane a sice nie sú veľmi presné, zato sú relatívne bezpečné.

Tieto nožnice sa už dávnejšie prestali vyrábať a pomerne ťažko sa dajú zohnať za prijateľnú cenu. Ak máte tip, kde sa dajú kúpiť, prosím napíšte mi a doplním túto informáciu.

Nožnice pre dve ruky

Dobré detské nožnice

Tieto nožnice môžete použiť na prvé učenie. Detské pršteky idú do prvých otvorov, prsty dospelého do tých spodných, a tým, že dospelá ruka vykonáva správny pohyb, vedie zároveň detskú rúčku. Dieťa si takto má možnosť uvedomiť, ako fungujú nožnice, respektíve čo spôsobuje, že sa otvárajú a zatvárajú.

Dajú sa kúpiť napríklad tu. Sú aj súčasťou nášho štartovacieho Montessori boxu pre vek 1-3 roky.

Malou nevýhodou týchto nožníc je, že deti chcú všetko robiť samé, nie s pomocou rodiča. Avšak s týmito nožnicami môžete kľudne trénovať ešte pred druhými narodeninami.

Nožnice na samostatné strihanie s pružinkou

Približne dvoj- až dvaapolročné deti zvládnu samostatné strihanie s klasickými detskými nožnicami. A vtedy majte pripravenú zásobu materiálu na strihanie, pretože keď ich to chytí, dokážu rozstrihať na malé kúsky aj celý blok papierov.

Je dobré zvoliť malé nožnice s krátkou čepeľou, ktoré sa dobre ovládajú. Napríklad tieto, sú ergonomické a dobre sadnú do detskej rúčky. Majú zaoblenú špičku pre väčšiu bezpečnosť.

Dobré detské nožnice

Odporúčam na začiatok nožnice s pružinkou. Tá sa dá vždy deaktivovať tak, že dieťa už strihá bez nej, keď ju viac nepotrebuje.

Detské nožnice bez pružiny

Keď už dieťa pochopilo princíp strihania, postačia mu kvalitné detské nožnice bez pružiny. Mali by mať krátku čepeľ (aby deti dokázali strihať presne) a byť ergonomicky tvarované, aby sa dobre držali a pri dlhšom strihaní netlačili prsty. Samozrejme treba vyberať nožnice podľa dominantnej ruky.

Nožnice na posilňovanie dlane

Dobré detské nožnice

Tieto nožnice sú zaujímavým spestrením, deti s nimi rady strihajú a pritom si dobre posilňujú svaly dlane a prstov.

Dajú sa kúpiť napríklad tu. Sú aj súčasťou nášho Montessori štartovacieho boxu pre pokročilých.

Čo strihať

Na začiatok vám postačia obyčajné tenké pásiky papiera. Ak použijete papier farebný alebo vzorovaný, budete môcť odstrižky využiť na ďalšie tvorenie – deti si ich môžu lepiť s tyčinkovým lepidlom na papier a trénovať tým ďalšiu dôležitú zručnosť.

Na papier môžete aj naznačiť čiary, podľa ktorých sa má strihať. Ak sa vám nechce rysovať čiary, vytlačte si tieto predlohy. Nájdete tam rovné vertikálne čiary, šikmé čiary, lomené čiary aj vlnovky. Môžete si každý typ čiar vytlačiť na iný farebný papier, čím ich pre deti odlíšite.

Alebo si pre spestrenie môžete vytlačiť nejaké pásiky s obrázkami z internetu. Nájdete ich kopu pod názvom free cutting strips, prípadne cutting practice. Nejaká verzia zadarmo na stiahnutie existuje pre každé ročné obdobie, sviatok či príležitosť.

Na začiatok sú dobré pásiky s obyčajnou vertikálnou čiarkou, potom sú šikmé čiary, oblúky, lomené čiary.

Ako sa deti učia strihať

Ďalší stupeň sú dlhé čiary, rovné alebo rôzne kľukaté.

Ako sa deti učia strihať

A nakoniec sú fajn aj rôzne obrázky, ktoré dieťa rozstrihá podľa čiar a následne zlepuje.

Ako sa deti učia strihať

Ja som raz deťom kúpila aj sadu SES Creative Vystrihovanie pre najmenších, kde bolo celkom veľa rôznych obrázkov s predkreslenými čiarami na strihanie.

Keď vás omrzí strihať papier, skúste slamky, chlpaté drôtiky, plastelínu, rôzne kusy starých látok či staré šnúrky od topánok.

Tu je jedno pekné stručné video, ktoré názorne ukazuje, čo postupne ponúkať deťom na strihanie.

3 Replies to “Ako sa deti učia strihať”

  1. […] Strihanie je pre deti fascinujúca činnosť. O tom, ako, s čím a čo strihať s najmenšími, som písala podrobne v tomto článku. […]

  2. […] Opäť je dôležité ponúknuť dieťaťu vhodné nástroje – v tomto prípade nožnice. Viac o nožniciach píšem tu. […]

Pridaj komentár