Ako Grinč ukradol Vianoce

Vianočnou knihou tohto roka je u nás jednoznačne slovenský preklad príbehu namosúreného pána Grinča, ktorý neznáša Vianoce. Je to čistý poklad!

Grinč nemal rád Vianoce. Neviem, prečo vlastne.

Či nemal rád rozprávky, čo sa končia šťastne…

Diela Dr. Seussa sú v anglicky hovoriacich krajinách notoricky známe. Napísal a ilustroval svojím nenapodobiteľným štýlom vyše 60 detských kníh. V našich končinách je pomerne neznámy, no vďaka filmovým spracovaniam už aj slovenské deti poznajú príbeh o tom, ako Grinč ukradol Vianoce.

Anglické originály sa mi zdajú – vďaka nenapodobiteľnému humoru a hre so slovíčkami – takpovediac nepreložiteľné. A tak som tejto vianočnej novinke, mimochodom prvému slovenskému prekladu Dr. Seussa, pôvodne odolávala. Nakoniec som sa rozhodla dať slovenskému Grinčovi šancu, a odkedy k nám dorazil, čítame si ho denne. Čo čítame, niektoré vtipné verše si z neho už recitujeme spamäti!

Ako Grinč ukradol Vianoce

Už som viackrát spomínala, že s deťmi žalostne málo čítam poéziu. Väčšina detských básní mi príde hrozne silená a “nemotorná”, a tak si neviem čítanie vychutnať. Preklad pána Feldeka je jedna báseň! Dokonca mi príde miestami lepší ako anglický originál. Verše majú krásny rytmus. Rozosmejú vás – miestami sme vybuchovali od smiechu. A v texte sú tak pestré a expresívne výrazy, že pri nich deťom žiarili oči.

Grinč však nebol ťuťmák, čo by na mozgu si sedel.

Dr. Seuss si dal za cieľ rozčítať každé dieťa, a táto knižka je veru premyslený spôsob, ako to docieliť. No tie verše tak krásne a vtipne vyznievajú nahlas, že my si ju radi čítame (a smejeme sa na nej) spolu.

Ako Grinč ukradol Vianoce

A úplná čerešnička na torte je koniec knihy. Keď Grinč ukradne všetkým obyvateľom Humna (Whoville) darčeky a škodoradostne čaká, ako sa ráno zobudia a budú nešťastní, čaká márne. Oni si zmiznuté darčeky vôbec nevšimnú a spolu začnú radostne spievať. Pre nich totiž vôbec Vianoce nie sú o darčekoch, a Grinč konštatuje:

Ach, Vianoce pre tých dole nie sú iba veci!

Sú niečo viac. Preto oni vyspevujú všetci.

No povedzte, nie je to krásne?

Ďakujeme, vydavateľstvo Verbárium, za túto nádhernú knižku, ku ktorej sa budeme s radosťou vracať každé Vianoce. Nájdete napríklad tu.

One Reply to “Ako Grinč ukradol Vianoce”

  1. […] z našich vianočných favoritov. Písala som o ňom samostatný článok, tak sa nebudem […]

Pridaj komentár