Ako chutí čokoláda

Posledné dni u nás rozvoniava čokoláda. Na svedomí to má malá knižka, ktorá k nám minulý rok doputovala z továrne na čokoládu Hershey’s v ďalekej Pensylvánii. Je písaná ako školský projekt a možno preto minulý rok ešte pri nej deti neobsedeli. Tentokrát sme ju zhtli na jeden šup a zistili sme, že je plná veľmi zaujímavých nápadov. A hneď nám bolo jasné, že čokoládu musíme poriadne preskúmať.

Montessori čokoláda

Čokoláda je horká

V knižke sme sa dozvedeli, že čokoláda, ktorú pôvodne konzumovali jej objavitelia, nemala takmer nič spoločné s čokoládou, akú dnes poznáme. Bol to v podstate len kakaový prášok rozpustený vo vode. Občas do tohto nápoja pridali nejaké korenie, ako napríklad čili, a niekedy si ho osladili medom.

Montessori zmyslová výchova čokoláda

Tak sme si taký nápoj pripravili a ochutnali. Deti si dali jeden glg a skonštatovali, že ho nedokážu piť. Pretože je HORKÝ. Premýšlali sme, čo ešte chutí rovnako. Deti vymenovali grep, olivu a šalát, ja som pridala kávu. Potom si deti precvičili čítanie a priraďovali názvy k potravinám. A nakoniec sme všetko ochutnali a utvrdili sa v tom, že to je naozaj horké.

Montessori zmyslová výchova čokoláda

Horká, mliečna, biela

Tiež sme si prečítali, že čokoláda sa získava z plodov stromov zvaných kakaovníky. Na tých dozrievajú kakaové bôby, plné kakaových zŕn. Z kakaových zŕn získavame kakaové maslo a kakaový prášok.

Montessori čokoláda

Čokoláda už dávno nie je iba horká. Pred pár storočiami totiž niekomu napadlo pridať do nej smotanu, aby bola lahodnejšia. A cukor, aby bola sladšia. Dokonca sme sa dočítali, že istý čas, keď chceli ponúkať čokoládu lacnejšiu, pridávali do nej strúhané tehly!

Nakúpili sme teda čokolády s rôznym obsahom kakaovej sušiny, aby sme ich mohli ochutnať a porovnať.

Montessori čokoláda

Čo vám budem hovoriť, toto deti fakt bavilo 🙂 Dokonca sa rozhodli zbaliť vzorky aj s knižkou a ísť urobiť ochutnávku aj babine.

Montessori čokoláda

Čokoládové misky z balónov

Na internete som našla jednoduchý návod, ako si vyrobiť z čokolády misky. Stačia vám na to balóny a deti to zvládnu viacmenej bez pomoci.

Postup je jednoduchý.

1. Roztopte horkú čokoládu. Ideálne takú s čo najväčším obsahom kakaovej sušiny, pretože najlepšie tvrdne.

2. Nafúknite balóny.

3. Pripravte si plech s papierom na pečenie. My sme použili tácku s alobalom.

Montessori čokoláda

4. Na plech si z čokolády urobte malý kruh, bude slúžiť ako podstavec pre misku.

Montessori čokoláda

5. Namočte balón do čokolády a potom ho postavte na plech.

Montessori čokoláda

6. Nechajte dobre stuhnúť (najlepšie v chladničke, zvlášť v týchto trópoch).

Montessori čokoláda

7. Potom stačí balón prasknúť a máte čokoládovú misku.

Montessori čokoláda

Môžete si do nich dať napríklad zmrzlinu, ako sme my pôvodne plánovali. Kým však misky tuhli v chladničke, nadpolovičnú väčšinu z nás  rozbolelo hrdlo a tak sme nakoniec mali misky s ovocím.

Montessori čokoláda

Boli skvelé. Aj keď sa nám topili skôr, ako sme stíhali jesť 🙂

Pokračovanie o čokoláde v pokuse, písaní a peniazoch 🙂

3 Replies to “Ako chutí čokoláda”

  1. […] Najprv sme skúmali, ako čokoláda chutí, aký je rozdiel medzi horkou a mliečnou, alebo ako môže existovať čokoláda biela. A urobili sme si čokoládové misky s pomocou balónov. Písala som o tom tu. […]

  2. […] sme začali testovať rôzne druhy potravín. Napríklad jablká, melóny, či čokoládu. Toto je u nás top zábava a neprejde mesiac, aby deti (pri návšteve potravín) nenavrhli […]

  3. […] plastelíny, hľadali čokoládový poklad a ešte neviem, čo všetko. Písala som o tom tu a […]

Pridaj komentár