Abeceda v umeleckých dielach

Abeceda, obrazy, pismena

Mám veľmi rada knihy, ktoré deťom približujú umenie. Úplne najviac tie, ktoré to robia nevtieravo a bez poučovania. Pred pár týždňami som objavila presne takú zaujímavú sériu knižiek. Knižky sa volajú I spy…in art a sú veľmi jednoducho koncipované. Na jednej strane je nejaký známy obraz a na protiľahlej strane krátky text, čo má dieťa na obraze hľadať.

Lucy Micklethwait: I spy animals in art

Slávne obrazy a čísla, zvieratá, dopravné prostriedky…

Každá kniha je zameraná na niečo iné. Našla som tieto:

Lucy Micklethwait: I spy animals in art

I spy animals in art

Lucy Micklethwait: I spy an alphabet in art

I spy an alphabet in art

Lucy Micklethwait: I spy numbers in art

I spy numbers in art

Po slovensky, prosím!

Už mám však doma malé (začínajúce) čitateľky, a tie čítajú momentálne všetky nadpisy, texty, krátke vety, ktoré vidia. A presne tento typ knižiek, s minimom textu, potrebujeme teraz po slovensky, aby si ich mohli čítať samé.

Abeceda, obrazy, písmená

A tak som začala gúgliť umelecké diela a vytvárať takú hláskovo-obrazovú knižku po slovensky.

Abeceda, obrazy, písmená

A ako ananás…

Niektoré hlásky išli hladko, iné mi dali poriadne zabrať. Snažila som sa používať najmä slávne diela, respektíve diela slávnych maliarov, ale nie vždy mi to vyšlo, a tak sa v knižke nachádza aj zopár súčasných, nie veľmi známych obrazov.

Abeceda, obrazy, pismena

Knižka obsahuje 26 obrazov (a hlások). Nepoužila som Q, keďže v slovenčine proste neviem nájsť slovo, ktoré obsahuje toto písmeno a nepôsobilo by umelo alebo cudzo. Pôvodne som chcela dať aj všetky mäkké hlásky (č, ď, ľ, atď), ale s toľkými stranami by kniha bola príliš hrubá a nedala by sa poriadne zviazať.

Jazyk, abeceda, obrazy

Labute odrážajúce sa vo vode ako slony

Snažila som sa použiť v knižke obrazy z rôznych období a v rôznych štýloch. Pri niektorých hláskach je odpoveď jednoznačná na prvý pohľad. Pri iných sa musia všetky tri deti dlho predlho radiť, kým na to prídu. Popri tom sa samozrejme rozprávame o obraze, čo znázorňuje, aký má názov, kto je jeho autor… A deti nenápadne, zľahka, nasávajú informácie o umení bez toho, aby o tom vedeli ?

Prosíte si?

Ak by ste si aj vy chceli urobiť takú knižku, v elektronickej forme si ju môžete objednať tu.

One Reply to “Abeceda v umeleckých dielach”

  1. […] topánočku na nácvik šnurovania Šikulkovo a jeden zase (vytlačenú, zalaminovanú a zviazanú) knižku Abeceda v obrazoch od MontessoriKids. Tešíme sa na vaše tipy, nápady, […]

Pridaj komentár