Voda je pre nás hlavnou témou každého leta, ba priam téma celoročná. Myslím, že to platí u väčšiny detí. Ani sa niet čomu čudovať. Veď hra s vodou nie je pre deti len taká obyčajná hra. Je to skúmanie, experimentovanie, fyzika a matematika v jednom!
Leto je ideálna príležitosť nechať deti poriadne sa vody nasýtiť, prebádať všetko, čo potrebujú, dokonale sa zmáčať a to všetko bez upozornovania a zakazovania.
Voda a praktický život
Tie najobyčajnejšie aktivity bývajú často tie najzaujímavejšie. Malé deti fascinujú bežné činnosti v domácnosti, túžia sa zapojiť a byť mame plnohodnotným partnerom. Umožnime im to! Nie len tak AKOŽE, s detskými napodobeninami, ale s reálnymi vecami. Uvidíte, s akým zanietením pracujú, ako sa budú tešiť z výsledkov, aké uspokojenie bude žiariť v ich očkách. (A potom to nepokazte tým, že ich budete prehnane okato chváliť a híkať, akí sú šikovní, oni tú pochvalu totiž vôbec nebudú potrebovať, pretože budú spokojní so svojou robotou :-))
Napríklad tieto činnosti zvládnu deti od útleho veku (a mali by mať možnosť ich robiť celoročne, ale pre slabšie povahy aspoň v lete :-))
1. Pranie.
Ak nemáte takýto stolík, postačí lavór s mydlovou vodou. A žiadne akože špinavé handričky či vreckovky, dajte im napríklad ich vlastné ponožky. Alebo u nás je v obľube oblečenie pre bábiky, ktoré je stále v rôznych stupňoch zašpinenia. K tomu malý vešiak na prádlo a štipce (my máme tento drevený, Ikea však ponúka aj lacnejšiu, trochu vyššiu verziu).
2.Umývanie riadov
Rovnaký princíp. Keď deti dojedia desiatu či olovrant na záhrade, dajte im lavór s vodou, nech si riady po sebe umyjú.
3. Umývanie okien a zrkadiel s rozprašovačom
Stačí vám rozprašovač a malá handrička z mikrovlákna.
Ak máte málo špinavé okná, ponúknite deťom najprv farbičky na sklo, nech si okno pomaľujú, aby mali čo umývať.
4. Starostlivosť o rastlinky.
Vytiahnite na balkón všetky izbové rastliny. Dajte deťom handričku a ukážte im, ako jemne utierať list po liste. Keď budú čisté, môžu ich poliať a prípadne rozprašovačom ostriekať, aby sa osviežili.
5. Starostlivosť o hračky.
Častá celoročná aktivita u nás je umývanie bábik či autíčiek. Deti dostanú lavór s vodou a uterák, prípadne malý hotelový šampónik, a o zábavu je postarané. Umývajú, sušia, vyzliekajú, obliekajú… Zapoja do toho samozrejme fantáziu a tak bábiky sú zrazu na kúpalisku či v škôlke.
6. Čistenie s kefkou
Čistiť môžete rôznu zeleninu alebo ovocie. U nás sa často čistia aj veľké ploché kamene, na ktoré deti rady kreslia kriedou.
Vodné hry
7. Prelievanie.
Stačí zopár pohárov a fliaš rôznych rozmerov a lievik. Zvyšok už nechajte na deti a sledujte, ako prelievajú, vylievajú, nalievajú. Ako si pri tom cvićia ruky a trénujú presnosť. Starším deťom pridajte odmerku a obyčajné prelievanie sa môže zmeniť na meranie objemov.
8. Vodný minisvet.
Minisvety sú vždy zábava, zvlášť ak do nich pridáte vodu. Vyrobte si doma mokraď a porozprávajte sa s deťmi, kto tam žije, čím sa živí, kde býva… Alebo vyrobte more či oceán pre ryby, mušle, delfíny a chobotnice.
9. Vodné balóny.
Zábavka, bez ktorej si leto už ani nevieme predstaviť. Pred pár rokmi som kúpila pumpu na vodné balóny (v rakúskom Action asi za 2 eurá) a v duchu rozmýšlala, či nebude len niekde v kúte chytať prach. Nechytá. Ba čo viac, nosíme ju na rôzne oslavy, chaty s kamarátmi a podobné akcie, kde sa vždy s balónmi zabavia deti od tých najmenších až po násťročných.
Pre menšie deti stačí pár balónov a nádobka s vodou na skvelú zmyslovú hru. Väčšie môžu hádzať na terč (nakreslený kriedou na stenu). Skúsiť chodiť po balónoch. Hrať s nimi baseball alebo volejbal. Urobiť si štafetu (funguje ešte lepšie, ak si najprv deti namydlia ruky, aby sa balóny dobre šmýkali :-)). Gúľať ich po zemi, kým neprasknú. Prenášať ich na lyžiči. Napísať si na ne matematické príklady. Napísať si na ne písmenká a skladať slová. Možnosti sú nekonečné.
10. Špongiovanie.
Dajte deťom prenášať vodu z misky do misky špongiou.
Prečítajte si aj: 15 spôsobov, ako sa zahrať s kriedou
11.Miešanie farieb.
Dajte deťom tri nádobky s vodou v troch základných farbách (použite napríklad potravinárske farby), pipetu a nechajte ich miešať, skúšať, pozorovať.
Viac nájdete v tomto článku: Miešanie farieb s kvapátkom.
12. Hra s penou.
Dajte do veľkej nádoby vodu, do nej trochu mydla, a deťom do ruky špongie. O chvíľu sa voda premení na kopec peny, ktorá sa dá naberať, prelievať, variť…
13. Polievanie písmeniek.
Napíšte kriedou na chodník abecedu a polievajte s deťmi písmenká. Napríklad tie, ktoré majú v mene. Alebo si hláskujte rôzne slovíčka. Alebo napíšte čísla a počítajte.
14. Roztápanie farebného ľadu.
Do nádobiek na ľad dajte zmraziť zafarbenú vodu. Potom kúsky farebného ľadu topte v teplej vode. Malkáči budú fascinovane sledovať, ako sa ľad roztápa, väčší môžu skúmať, aké farby vznikajú rôznym kombinovaním.
15. Roztápanie ľadu farebnou soľou.
Krásna aktivita, ktorej výsledok nadchne aj dospelého. Pripravte si farebnú soľ. My sme jednoducho do soli nastrúhali farebné kriedy. Potom dajte deťom väčší kus ľadu a nechajte ich, nech ho poriadne posolia.
Soľ vytvorí v ľade krátery, ktoré odhalíte, keď pomocou pipety budete do ľadu striekať zafarbenú vodu.
16. Farebné ľadové gule
Napustite balóny farebnou vodou, dajte ich zmraziť.
Potom vyberte, balóny puknite. Zostanú vám krásne farebné ľadové gule, ktoré môžete ponárať, polievať vodou, hádzať si, rozbíjať kladivom. Alebo hrať sa na zmrzlinárov.
17. Vyslobodzovanie predmetov z ľadu.
Zmrazte v nádobe vodu, do ktorej nahádžete nejaké predmety. Môžu to byť kamene, a deti sa môžu zahrať na baníkov, ktorí hľadajú vzácne kovy. Alebo dinosaury, a budete mať doma dobu ľadovú. Deti sa pri rozbíjaní ľadu určite poriadne osviežia.
Prečítajte si: Pokusy s vodou
18. Ľadové lodičky.
Ďalší ľadový nápad. Do malej misky nalepte na dno guličku plastelíny, do nej zapichnite drevenú špajlu. Nalejte trochu vody. Pre efekt môže byť farebná. Nechajte zamrznúť. Keď vytiahnete misky z mrazničky, môžete im pridať z papiera plachty. Potom ľadové loďky vyberte z misiek, dajte na vodu a pozorujte, ako krásne plávajú. Alebo im fúkaním do plachiet pomáhajte. Urobte si plachetnicové závody.
19. Lovenie rôznych predmetov.
Nahádžte do vody žlté kinder vajíčka, vrchnáky od výživ či z PET fliaš, dajte deťom naberačku, sitko alebo iný nástroj a nechajte ich loviť. Najmä pre tých najmenších to bude nekonečná zábava.
20. Lovenie magnetických predmetov.
Ak máte doma magnetické paličky alebo udice (z takej tej pomerne rozšírenej hry na lovenie magnetických rybičiek), nahádžte do vody rôzne magnetické (spinky, žinilkové drôty, magnetky z chladničky) aj nemagnetické predmety (pompomy, plastové miniatúry). Deti potom lovia a zisťujú, ktoré predmety magnetizujú a ktoré nie.
21. Čaj o piatej.
Čajník s vodou, dve šálky. Kto by odolal?
22. Vodné perly alebo gélové guličky.
Sú skvelým oživením každej hry, ešte som nevidela dieťa, ktoré by nezaujali. Dajú sa použiť na milión spôsobov, a hádam si zaslúžia samostatný článok.
Tvorenie s vodou
S vodou sa dá aj skvele tvoriť. Tu je zopár našich osvedčených spôsobov.
23. Maľovanie vodou a štetcom.
Ďalší dôkaz, že v jednoduchosti je krása. Dajte deťom do ruky kýblik s vodou a štetec, a kus chodníka sa hneď zmení na plátno.
24. Maľovanie s rozprašovačom.
Rozprašovač naplňte zafarbenou vodou, výkres zaveste na šnúru (aby bol vo vertikálnej polohe) a maľujte.
25. Krepový papier a rozprašovač. Ukladajte kúsky farebného krepu na výkres, striekajte na ne vodu a pozorujte, ako krásne púšťajú farbu.
26. Rozpíjanie farieb.
Rozprašovač do tretice 🙂 Pomaľujte papier alebo papierové kuchynske utierky fixkami či farbičkami, ktoré sa vo vode rozpíjajú (skvelé sú napríklad tieto z Ikea). Obraz zaveste na šnúru a poriadne ho postriekajte vodou. Potom sledujte, ako sa farby rozpíjajú a miešajú.
27. Maľovanie s pipetami
Miesto rozprašovača sa dajú použiť aj pipety. Tréning prstov a krásne dielo zaručené.
28. Voda a olej
Postriekajte výkres olejom a potom naň pridávajte farebnú vodu (napríklad vodové farby štetcom). Reakcia je úžasná – olej a voda nie sú kamaráti a utekajú od seba. Môžete sa aj s deťmi zahrať na molekuly oleja a vody a budete sa vzájomne odpudzovať 🙂
Keď nakoniec výkres posypete soľou a necháte uschnúť, vytvoríte veľkolepé umelecké dielo.
Pokusy s vodou
Voda je fascinujúci živel a dá sa s ňou robiť kopa zaujímavych experimentov s takmer nulovou prípravou.
29. Vznáša sa, pláva, klesá ku dnu?
Jednoduchá aktivita, ktorá ponúka nekonečné možnosti. Potrebujete len nádobu s vodou. Nazhromaždite s deťmi rôzne predmety a tipujte, čo zostane na hladine, čo zostane plávať vo vode a čo klesne úplne ku dnu. Potom svoje teórie otestujte.
Použiť môžete aj rôzne ovocie či zeleninu. Poprípade kus plastelíny, z ktorej vymodelujete rôzne tvary. Guličku, placku, loďku….
30. Vie voda stúpať hore?
Sme zvyknutí, že voda tečie smerom dole, však? Je to tak ale stále? Alebo vie voda aj stúpať?
Nakreslite niečo fixkou na papierovú utierku a tú dajte na nádobu s vodou tak, aby bol spodný kraj papiera namočený vo vode. A sledujte. Voda po papieri pomaličky vylezie hore a kresbu rozpije. Wow 🙂
31. Kolobeh vody v pohári
Kolobeh vody v prírode je rovnaký už celé tisícročia. Zjednodušene povedané, voda sa vyparuje, kondenzuje sa do oblakov a vzápätí padá naspäť na zem v podobe dažďových kvapiek či snehových vločiek. Tento cyklus si jednoducho s deťmi zreprodukujete v pohári.
Použite napríklad pohár od zaváranin. Nalejte doň horúcu vodu a prikryte ho miskou s ľadom. Para z horúcej vody bude stúpať hore, kondenzovať sa na spodnej strane misky a stekať naspäť dole v podobe kvapiek.
32. Tancujúce hrozienka v pohári
Jednoduchý pokus, pri ktorom budú deti híkať 🙂 stačí do pohára naliať trochu sýtenej vody, hodiť zopár hrozienok a pozorovať, ako padajú na dno a vzápätí ich bublinky vynášajú hore. A stále dokola 🙂
33. Otvárajúce sa lotosové kvety
Krásny pokus, ktorý mal u nás veľký úspech, aj keď na vysvetľovanie PREČO sú deti ešte malé.
Z papiera si vystrihnete kvietky, pomaľujete a lupene poohýbate, aby boli kvety zatvorené. Potom ich dáte na vodu a kvietky sa zázračne začnú otvárať.
Viac pokusov s vodou nájdete v našej knižke.
Dobrá studňa v suchu vodu dáva…
Naše deti veľmi baví spoznávať nové príslovia a diskutovať o tom, čo znamenajú. Keď sme istý čas intenzívne riešili vodu a robili sme si lapbook o vode, zistila som, že o vode existuje celkom veľa prísloví. Aktivitka na stiahnutie na tento týždeň bude teda práve o prísloviach.
V tomto dokumente nájdete 6 prísloví, ktoré súvisia s vodou:
Prečítané leto – Príslovia o VODE
Sú však rozstrihané a vašou úlohou je správne ich pospájať. Potom prediskutujte, čo znamenajú, a skúste nakresliť ku každému obrázok, ktorý ho nejak vystihuje.
A ak si chcete o vode aj čítať, tu sú naše tipy na najlepšie vodné knižky.
Peknú zábavu!
[…] Ak pre zmenu hľadáte tipy na prácu, zábavu, tvorenie a experimentovanie s vodou, tu ich nájdete rovno 33 ? […]
Nadi dakujeme za paradne inspiracie, rada by som sa poradila ze kde si kupila take tie noznice na naberanie gelovych guliciek co su na fotke, rada by som dcerkam take kupila, dakujem za radu
Wow! Dakujem velmi pekne za tento clanok! Dal mi nadej, ze leto s detmi zvladneme!!:)
Tsss leto s deťmi je najlepšie! Istí to voda, voda, voda ?
[…] Prečítajte si aj: 33 spôsobov, ako sa zahrať s vodou […]
[…] rok som spísala 33 spôsobov, ako sa hrať s vodou. Nájdete tam činnosti praktického života, pokusy, tvorenie… Pre deti maličké aj trošku […]
[…] 33 spôsobov, ako sa zahrať s vodou. […]
[…] Viac aktivít s vodou nájdete v tomto článku: 33 spôsobov, ako sa hrať s vodou. […]