Už sú tu zase. GAŠTANY. Každý rok sledujeme už od jari, ako rastú listy, kvitnú krásne voňavé kvety, odkvitajú, ako sa na stromoch zjavujú prvé chlpaté guľôčky, až nakoniec príde ten veľký deň, kedy deti objavia na prechádzke prvé zrelé plody, popadané na zemi, a víťazoslávne si ich pchajú do vrecka či ruksaku.
Okrem toho, že (tie jedlé) gaštany deti rady konzumujú, a nemôžeme prejsť okolo nejakého stánku bez toho, aby sme si aspoň malé vrecúško kúpili, ich aj veľmi rady zbierajú. Sú to totiž hotové poklady, ktoré sa nedajú nechať len tak ležať na zemi 🙂 Doma sa nám vždy na jeseň zíde pekná kopa. A aby som ich nenachádzala pri praní vo všetkých vreckách, radšej máme rovno nádobu, kde ich odkladáme. Sú prekvapivo užitočné, dá sa s nimi robiť celá rada zaujímavých vecí, od praktického života, cez zmysly, až po matematiku a jazyk.
Klasická aktivita, ktorú si ja pamätám z detstva, je robenie rôznych postavičiek z gaštanov a špáratiek. Zdá sa mi, že to nie je veľmi činnosť, ktorú malé deti zvládnu bez pomoci dospelých. Posledný rok sme objavili tento vrták na gaštany, ktorý dáva deťom do veľkej miery samostatnosť, ale nie som si istá, či ho zvládnu používať tí úplne najmenší.
Tu je zopár ďalších gaštanových aktivít, ktoré nás naozaj bavia a bavili. A zopár takých, ktoré plánujeme tento rok vyskúšať.
1. Vhadzovanie
Úplne jednoduchá aktivita, ktorú som robila deťom, keď boli malé. Na montessori kurzoch pre malkáčov má takisto veľký úspech. Stačí vedierko s dierkou a zopár gaštanov, a deti môžu vhadzovať, vysýpať späť do misky, a zase vhadzovať stále dokola.
2. Naberanie a vkladanie
Túto aktivitu si jedného dňa moje deti vymysleli samé. Vytiahli plech na muffiny, pinzetu a ja som len pozerala, ako sústredene naberali, vkladali a zase vyberali. Nástroj sa dá použiť rôzny – malé deti môžu začať iba s rukami, postupne skúsiť malú naberačku, lyžicu, pinzetu či kliešte. Dobré je mať presne toľko gaštanov, koľko “otvorov”, pre deti je to takto pekne logické a štrukturované, jeden gaštan = jeden priestor.
Alternatívou je lovenie plávajúcich gaštanov sitkom.
3. Gaštanová dráha
Bez tej by to u nás doma ani nebola poriadna jeseň. Na začiatku, keď boli deti malé, im stačilo maliarskou páskou nalepiť jednu papierovú rolku na stenu, a pod ňu položiť misku. Deti potom fascinovane hádzali gaštany a pozorovali, ako padajú cez rolku do misky.
Postupne každý rok máme dráhy čoraz komplexnejšie a deti sa už aktívne podieľajú na ich tvorbe. Minulý rok rolky najprv maľovali a olepovali washi páskami. Potom sme ich spolu lepili (na krabicu z Lidl) tak, aby vytvárali rôzne dlhé dráhy pre gaštany. Keď bola dráha hotová, poskytla ešte hodiny a hodiny zábavy. Deti s ňou hrali gaštanové preteky alebo dokonca gaštanovú škôlku. A že zaujala aj každú návštevu bez rozdielu veku, ani nespomínam.
4. Gaštanová zmyslová nádoba
Ak sa vám podarí nazbierať gaštanov dosť, dajte ich do veľkej plastovej nádoby alebo nafukovacieho bazénika.
Pridajte pár menších nádob, nejakú varechu či naberačku, a deťom viac netreba. Je to skvelá aktivita na celotelové vnímanie (deti sa v gaštanoch rady doslova kúpu) a rôzne rolové hry zároveň.
5. Gaštany a plastelína
Jeseň ponúka neskutočné možnosti na otvorené tvorenie. Nazbierajte vonku gaštany, žalude, šípky, šišky, halúzky, skrátka čo vás na prechádzke osloví. Potom dajte deťom guľu plastelíny či slaného cesta a nechajte ich tvoriť, vaľkať, tlačiť, zdobiť. Okrem poriadnej práce pre prsty táto aktivita ponúka aj úžasný rozlet pre fantáziu.
Niekedy sa u nás pečú koláče a robia palacinky, inokedy zase stavajú lode či sochy. A už boli aj rôzne dopravné prostriedky a zvieratká. Ako napríklad tieto…
6. Gaštanové slimáčiky
7. Maľovanie gaštanmi
S gaštanmi sa dajú robiť aj krásne abstraktné obrazy 🙂 Dajte do krabice výkres, nastriekajte naň ľubovoľné (temperové alebo akrylové) farby, vhoďte pár gaštanov a poriadne hrkajte, traste, hýbte, aby sa gaštany vo farbách pekne vygúľali. Je to veľká zábava (len pozor, aby nejaký dobre zafarbený gaštan nevyletel z krabice :-)) a výsledkom je dielo, ktoré môžete kľudne zavesiť v obývačke na stenu!
8. Jesenné obrazy
Po jednej jesennej prechádzke si dcéra priniesla domov gaštany a popadané listy. Vytiahla temperky a začala listy odtláčať v rôznych farbách na výkres. Na výsledný podklad potom vytvorila srdiečko z gaštanov, ktoré si nalepila tavnou pištolou.
9. Gaštany a počítanie.
Túto krásnu predlohu som našla a stiahla tu. Bolo to už pred pár rokmi, tak dúfam, že link je stále aktuálny.
10. Gaštany a počítací koberček
S gaštanmi sme využili aj náš počítací koberček. Máme na ňom čísla až do 20, takže bola potrebná celá hŕba gaštanov a deti robili postupne zväčšujúce sa kôpky. Je to pekná aktivita na prepojenie množstiev a symbolov.
11. Životný cyklus gaštanu
Keďže gaštany deti majú tak v láske, gaštany-stromy sledujeme priebežne celý rok a všímame si, ako sa menia v jednotlivých ročných obdobiach. Chcela som, aby si deti uvedomili, prečo sa tieto zmeny každoročne dejú. A tak som vyrobila životný cyklus gaštanu z filcu.
Náčrt životného cyklu s fotkami som našla na internete a upravila do slovenčiny.
12. Gaštany a grafomotorika
Jednoduchá aktivita s nulovou prípravou. Nakreslite deťom na papier rôzne čiary, vlnovky, a nechajte ich kopírovať tieto tvary ukladaním gaštanov. Je to skvelá príprava na písanie. Minulý rok sme to skúšali prvýkrát a deti to tak bavilo, že si nakoniec začali samé navzájom kresliť rôzne tvary.
13. Gaštanová abeceda
Na gaštany sme si popísali písmenká. Použiť sa dá buď biely korektor alebo fixky neriediteľné vodou – teda také, ktorými sa píše napríklad na CDčka. Deti potom skúšali skladať rôzne slová, alebo čítali slová, ktoré som im vytvorila ja. Tento rok sa už posunuli ďalej a tak skúsime skladať rovno vety 🙂
14. Gaštanové príbehy
Poznáte Story cubes? Sú to kocky s rôznymi obrázkami, podľa ktorých si vymýšlate príbehy. U nás je to obľúbená zábava. V lete sme napríklad miesto kociek využili na rozprávanie príbehov paličky od nanukov. No a minulý rok sme si povedali – prečo nevyužiť aj gaštany? A tak sme si na gaštany nakreslili jednoduché obrázky a potom sme si losovali gaštany a podľa nich vymýšlali, rozprávali a smiali sa 🙂
15. Dlhé a krátke slabiky
So školákmi na kurzoch používame napríklad gaštany a šišky na uvedomovanie si a znázornenie dlhých a krátkych slabík v slovách. Hovorte deťom slová a ich úlohou je znázorniť slabiky v slove. Poviete BANÁNY a dieťa uloží gaštan – šiška – gaštan. (Vhodné sú také tie podlhovasté šišky ako vidíte na obrázku, nie malé guľaté.)
16. Gaštanové kométy
Tip na túto aktivitu som dostala minulý rok na facebooku a je teda fakt TOP. Gaštany som predierovala otvárakom na víno (čím sú čerstvejšie, tým ľahšie to ide). Potom som cez dieru prevliekla chlpatý drôtik a pomocou neho prichytila na gaštan jeho “chvost” (pásiky krepového papiera).
Deti potom hádzali “kométy”. Tie krásne lietali vzduchom a naozaj pripomínali vesmírne telesá na oblohe 🙂
17. Gaštany a symetria
Poukladajte gaštany tak, aby tvorili polovicu nejakého tvaru. Skúste kruh, štvorec, hviezdu… A nechajte deti doplniť druhú polovicu. Prípadne použite zrkadlo a nechajte deti, nech si tvoria a symetriu skúmajú samé.
18. Spriadanie pavúčej siete
Toto určite vyskúšame tento rok. Minulý rok na to deti nemali trpezlivosť a plietla som sama 🙂 Fotka je z tejto stránky, kde píšu, že je to dánska jesenná klasika. Nájdete tam v angličtine aj podrobný návod, ale v skratke si:
- urobíte do gaštanu dierky napríklad skrutkovačom,
- zapichnete do nich zápalky alebo špáratká,
- na jedno priviažete šnúrku, ktorú potom deti obmotávajú okolo gaštanu a tvoria tak sieť.
19. Gaštanový vrtulník
Na rovnakom blogu som našla aj nápad na tento jednoduchý gaštanový vrtulník. Ten sme už vyskúšali a deti boli nadšené. Chvíľu trvalo, kým prišli na techniku (ako hádzať “vrtuľník”, aby dobre letel), ale potom už lietali celkom ďaleko.
20. Navliekanie gaštanov
Keď už budete gaštany prepichovať, môžete deťom pripraviť aj aktivitu na navliekanie. Z gaštanov si môžu navliecť náhrdelníky. Alebo takéto krásne jesenné dekorácie. Potrebujete len plastové ihly, pevnejšie nite a k tomu nejaké farebné koráliky a gombíky.
21. Beh s gaštanom na lyžici
Ak vonku prší, urobte si doma prekážkovú dráhu, ktorú musíte zdolať s gaštanom na lyžici. U nás to je skvelá aktivita na vybitie prebytočnej energie, keď sa nedá ísť von.
22. Hádzanie na terč
Ak sa von dá ísť, nakreslite si kriedami na zem terč a skúste hádzať gaštany na presnosť.
23. Krmítka pre zvieratá
Odložte si zopár gaštanov na zimu a ponúknite ich zvieratám. Napríklad v takýchto jednoduchých krmítkach z pomarančových šúp.
24. Gaštan v kapsuli
Pamätáte takú tú klasickú hru s pohárikom, na ktorého dne je priviazaná malá loptička, a vašou úlohou je dostať ju do pohára? Na internete som našla verziu s gaštanom a kávovou kapsulou. Ak máte doma Nespresso alebo podobný systém, vyskúšajte 🙂
25. Conkers
V Anglicku typická gaštanová hra, ktorá na Slovensku myslím nie je vôbec rozšírená. Cieľom je triafať s gaštanom, priviazaným na špagáte, druhý gaštan na špagáte, ktorý niekde visí alebo ho niekto drží, až kým sa nerozbije. Určite dobrá aktivita na trénovanie presnosti, ale pri malých deťoch asi trochu nebezpečná.
Ak máte nejaké ďalšie tipy VY, rada sa inšpirujem 🙂 Prajem príjemnú gaštanovú sezónu!
To sú parádne nápady 😉 Tie dlhé a krátke slabiky isto vyskúšame. Minulý rok sme mali toľko gaštanov že sme nevedeli čo s nimi, tak dúfam že aj tento rok ich bude dosť.
Len aby prestalo prsat nech mozeme nabehnut zbierat! 🙂
Perfektné! máme doma gaštany a ja už som nevedela, čo s nimi 🙂 ďakujem
super , ale kde je Gastanko a Gastanik??? Robenie postaviciek z gastanov alebo zvieratiek???
Spominam to v uvode clanku, ale ako tam pisem, nikdy ma to osobne ako dieta nebavilo a nezda sa mi to aktivita, ktoru male deti zvladaju bez vyraznej pomoci dospelych. moje deti (6 a 4) by este nezvladli robit diery do gastanov a ak sa maju len pozerat, ako to robim ja, dlho by ich to nebavilo.
Ešte je dobrá aktivita nabrať do nejakej misy, alebo vedra vodu A do nej z príslušnej vzdialenosti hádzať, triafat gaštany. Potom ich napríklad loviť tým sitkom ako tu píšete. Malého to celkom bavilo ?
Diky za tip 🙂
Kaštany a počítání nejde z uložto stáhnout. Nemáte, prosím, jiný odkaz, odkud by se dalo stáhnout? Děkuji.
Ahoj Nadka, mna tiez zaujalo to pocitanie s gastanmi, a neviem sa dohladat na nete. Nemas nahodou?
kreslenie na gaštany biely fixkami… guličky, špirály a iné geometrické obrazce… idem to vyskúšať, ale podľa fotiek by mal byť veľmi pekná výsledok… 🙂
Ďakujeme za perfektné tipy. Niečo z nich určite vyskúšame, prepichovanie a vpichovanie dierok do gaštanov, hlavne keď sú staršie, je niekedy výzva aj pre dospelých. ? P.S. Nevidno/nezobrazuje sa žiaľ obrázok toho gastankoveho vrtuľníka ?
Vdaka, uz som doplnila vrtulniky 🙂 clanok je stary, uz sme ich viackrat robili 🙂
[…] Ďalších 24 gaštanových aktivít nájdete tu: 25 aktivít s gaštanmi […]
[…] Využívať pri hrách prírodniny, ktoré vonku nájdete. Na jeseň si napríklad nazbierajte do nejakej veľkej nádoby gaštany a orechy, môžete ich miešať, presýpať, prevážať na (hračkárskych) nákladiakoch, hrať sa s nimi, že varíte, odtláčať ich v plastelíne. Viac nápadov nájdete napríklad tu. […]