18 aktivít, ako rozvíjať PRIATEĽSTVO

priateľstvo

Priateľstvo je v živote človeka nesmierne dôležité. Nie nadarmo sa hovorí:

Dobrý priateľ nad zlato.

Na budovanie – a udržiavanie – priateľstiev dieťa potrebuje celý rad komunikačných a sociálnych zručností, s ktorými sa nikto nerodí. Vyvíjajú sa u detí pomaly a postupne.

priateľstvo

Deťom môžeme pomáhať rozvíjať tieto zručnosti prostredníctvom rôznych cielených aktivít. Spísala som zopár osvedčených tipov na hry, ktoré sú zamerané na budovanie a posilňovanie kamarátskych vzťahov medzi deťmi. Niektoré sú vhodné od prvých rokov v kolektíve, iné skôr pre školský vek. Väčšinu máme osobne odskúšanú, ale je tam aj zopár nápadov z internetu, ktoré ma oslovili a ešte sme nemali príležitosť ich skúsiť.

(Zoradila by som ich približne podľa veku, ale tento týždeň píšem z mobilu a copy-pasting je tu nočná mora, takže si to dávam za domácu úlohu najbližšie, keď budem pri počítači.)

1. Dobrý kamarát…

Prediskutujte s deťmi zoznam podmienok, ktoré podľa nich spĺňa dobrý kamarát. Jednotlivé body môžete napísať na pásiky papiera a urobiť z nich papierovú reťaz priateľstva, ktorou si vyzdobíte triedu alebo domov.

priateľstvo

Je zaujímavé sledovať, ako sa kritériá menia s vekom detí. Kým menšie deti ocenia tie najväčšie “banality”, ako že sa kamarát podelí s čokoládou, tie staršie už dokážu pomenovať také veci ako schopnosť riešiť férovo konflikt alebo podržať kamaráta pred inými.

2. Kniha o priateľstve a odvahe

Keď sme so staršou dcérou počas posledných dní debatovali o tom, ako sa správajú dobrí kamaráti, prišla s nápadom napísať knižku. Nazvala ju Kto je dobrý kamarát alebo Kniha o priateľstve a odvahe. Je to päť príbehov o kamarátoch, a v každom sa jeden z nich zachová ako dobrý a odvážny kamarát. Keďže trávime celý týždeň so starými rodičmi, vymysleli sme, že každý príbeh napíše iný člen rodiny.

Vznikla veľmi milá zbierka, pri ktorej čítaní mi občas ukápne slza ? Na konci knihy nám zostal jeden prázdny list, a tak sme si naň zhrnuli priateľské a odvážne činy našich hrdinov. Jeden sa podelil s jedlom, iný podaroval obľúbenú knihu novému spolužiakovi…

Bola by to krásna skupinová práca pre kolektív detí – každý by napísal jeden príbeh a deti by si potom mohli navzájom príbehy čítať a diskutovať o nich. Už si viem predstaviť tú parádnu knihu, ktorá by bola výsledkom takejto skupinovej práce ❤️

3. Aj ja!

Jednoduchá skupinová aktivita, vďaka ktorej sa deti o sebe dozvedia nové veci a uvedomia si, že s ostatnými deťmi majú viac či menej vecí spoločných.

Posaďte sa do kruhu a postupne každé dieťa vstane a povie o sebe niečo, čo ho charakterizuje. Obľúbená farba, činnosť, jedlo, zviera, alebo naopak čo nemá rado… Všetci, ktorí sa s jeho tvrdením stotožňujú, vykríknu Aj ja! Táto hra je dynamická, deti so záujmom väčšinou čakajú, čo povedia ostatní, sú radi, keď môžu zdielať svoje pocity, a navyše sa môžu prekrikovať, no čo je viac?

4. Náramky priateľstva

Ukľudňujúca jemnomotorická činnosť, pri ktorej s deťmi môžete popremýšlať, čo je podľa nich priateľstvo.

Stačí vám tenká guma (tú farebnú mám z obchodu Tiger), rôzne farebné koráliky a koráliky s písmenkami.

Pre mladšie deti, prípadne deti so slabšou jemnou motorikou, sa dajú miesto gumy na navliekanie použiť žinilkové drôtiky, pevne držia a ľahšie sa na ne navlieka.

Deti si môžu z písmeniek vyskladať nejaké slovíčko, ktoré im symbolizuje priateľstvo. Alebo (v stálom kolektíve) si môžu vytvoriť kamaráti náramky navzájom, prípadne spolu rovnaké, ktoré im budú ich priateľstvo pripomínať.

5. Čo máme spoločné

Rozdelíte deti do menších skupiniek a úlohou každej skupinky je nájsť 2 / 3 / 5 / 7 vecí, ktoré majú spoločné. Čím sú deti väčšie, tým viac vecí spolu dokážu pomenovať. Majú všetci jedného súrodenca? Neznášajú brokolicu? Spája ich láska k Pokémonom? Určite ich pobaví, na čo všetko prídu, a do budúcnosti ich spojí toto poznanie ?

Keď každá skupinka nájde nejaké tie spoločné znaky, môžu sa potom o ne podeliť s ostatnými a porovnať, na čo kto prišiel.

6. Telefón

Určite si túto klasiku pamätáte ešte z vášho detstva. Sedíte v kruhu, jeden pošepká nejaké slovíčko či vetu svojmu susedovi, ten to pošepká ďalej a kým to obíde celý kruh, zo sliepky je lietadlo alebo futbalu lampa. Zábava preveliká. Mimochodom deti sa z tejto hry učia jednu podstatnú vec – že nemôžu veriť všetkému, čo počujú, a že ak chcú vedieť pravdu, musia ísť k zdroju informácií ?

Naše deti nás naučili ešte verziu, kedy si ľahneme do kruhu hlavami k sebe, pochytáme sa za ruky a miesto šepkania si posúvame “odkaz” stískaním rúk (záleží na počte stisnutí, ich intenzite, aj časových intervaloch medzi nimi. Toto je krásne intímna verzia, hrávame ju občas pred spaním a veľmi sa mi páči ten pocit, že všetci rukami tvoríme nepretržitý kruh ?

Milou obmenou je aj objímací telefón, kedy každý objíme svojho suseda. Je to veľmi fajn aktivita najmä v stálom kolektíve, ktorá deti vie pekne zblížiť. Treba však, aby sa zapojili iba deti, ktoré nemajú problém s fyzickým kontaktom a aby bolo jasné, že to nie je povinnosť.

7. Tváre

Povystrihujte s deťmi rôzne tváre z časopisov a letákov. Úlohou detí je potom pomenovať, čo cítia osoby na obrázkoch, akú majú náladu a podľa pocitov ich roztriediť na kôpky. Čím väčšie deti, tým môžu byť náznaky emócií na tvárach jemnejšie a menej evidentné, o to zaujímavejšia debata sa potom môže rozvinúť.

Táto aktivita pomáha budovať u detí empatiu, ktorá je nesmierne dôležitá pri budovaní vzťahov. (Mimochodom, podľa mnohých štúdií dnešnej mládeži najviac zo všetkého chýba práve empatia.)

8. Spoločné umenie v pohári

Na internete som našla tento krásny nápad pre najmenších, ako si v novom kolektíve nájsť kamoša. Spoločnou tvorbou! A nie len tak hocijakou. Potrebujete:

? nejaký zatvárateľný pohár či fľašu,

? papier, ktorý vložíte dnu,

? zopár drobných kamienkov alebo guličiek, ktoré pridáte,

? temperové farby podľa chuti, ktoré nastriekate na papier alebo na guličky.

Pohár potom zatvoríte a necháte dvoch kamošov, aby ho spoločne gúľali, triasli, točili, kým ich to bude baviť. Nakoniec pohár otvoríte, papier vyberiete a spoločné dielo je na svete. A s ním aj dobrý pocit, že som sa zoznámil s novým kamarátom ?

9. Trojnohé preteky

Klasická hra, ktorá núti deti spolupracovať ? Pripravíte prekážkovú dráhu a deti vytvoria dvojice. Deťom v každej dvojici zviažete k sebe dve nohy tak, aby nemohli bežať každý sám, ale iba spolu. Bude to pre ne dôležitá lekcia, že niekedy je lepšie ťahať spolu za jeden povraz, ako každý za svoj.

Priateľstvo

Zábava zaručená, len sme nedávno zistili, že pri väčšej – a trochu divokej – skupine detí treba dávať pozor, aby sa nerozveselili príliš a nedošlo k zraneniu ?

10. Prekážková dráha naslepo

Trochu starším deťom môžete urobiť prekážkovú dráhu, ktorú budú prechádzať v dvojici tak, že jeden bude mať zaviazané oči. Musí sa úplne spoľahnúť na kamaráta, aby zistil, kde má zabočiť, kde pribrzdiť, aby sa nebuchol, kde dávať pozor na prekážku či zmenu terénu.

“Doľava… Povedala som DOĽAVA!”

“Veď ja idem doľava!”

“Aha, tak vlastne doprava!” ?

(Táto hra je mimochodom skvelá na priestorovú orientáciu…)

11. Priateľské miešanie farieb

Miešanie farieb je večne fascinujúca záležitosť. Stačia vám tri základné farby, abrakadabra, a máte milión rôznych odtieňov! Pridajte k tomu možnosť v tých farbách sa patlať a máte dokonalú aktivitu.

Ak chcete k tomu primiešať ešte trochu spolupráce a kamarátstva, môžete farby miešať ako? Podávaním si rúk ?

Postup je jednoduchý. Každý si odtlačí ruku do jednej základnej farby, potom si ruky podáte, poriadne potrasiete, premiešate, a výsledok odtlačíte na papier.

Silnejšie povahy môžu skúsiť aj tľapnúť si “high five”, ako pár odvážlivcov v našom poslednom tábore ?Majte ale poruke čisté oblečenie ?

“Ale ako by sme tak urobili hnedú?” ? Prišli na to ?

12. Reťaz priateľov

Skúšali ste už vystrihnúť z papiera reťaz postavičiek, ktoré sú spojené rukami a nohami? Je to veľmi jednoduché a deti určite zaujme, keď si takú reťaz samé vytvoria.

Postavičky v reťazi môžu predstavovať priateľov, ktorí sa držia za ruky. Deti si na ne môžu napísať mená a vymaľovať ich, alebo na ne môžu napísať vlastnosti dobrého kamaráta.

Tu je stručný postup, ak ste ešte takú reťaz nerobili. Z papiera si urobíte harmoniku. Aby vám to vyšlo rovnomerne, ja som si papier preložila na polovičku, a potom ešte dvakrát.

Zmestia sa vám tak na jednu A4ku 4 postavy, čo mi príde tak akurát.

Zhyby dobre prejdite prstom, a potom papier vystrite a zložte ako harmoniku.

Na zloženú harmoniku nakreslite polovicu postavy. Môže mať ľubovoľný tvar – či už jednoduchého panáčika alebo niečo komplexnejšie. Dôležité je, aby ruky (prípadne aj nohy, ako v našom prípade) išli až po kraj, aby boli postavy spojené. Potom vystrihnite.

A je to.

My sme tieto reťaze kamarátov robili napríklad posledný deň tábora, aby deti mali spomienku na svojich kamarátov.

13. Personalizovaná knižka o priateľstve pre najmenších

Tento nápad som videla na internete a mimoriadne sa mi páči. Urobiť dieťaťu vlastnú knižku – s jeho fotkami – o rôznych sociálnych zručnostiach, napríklad o priateľstve. Nápad som našla tu, odtiaľ pochádzajú aj fotky.

Zdroj: https://innerchildfun.com

Knižky s vlastnými fotkami boli u nás veľmi obľúbené, keď boli deti menšie. Táto o priateľstve – s fotkami naozajstných kamarátov – by bola určite čítaná do roztrhania!

Zdroj: https://innerchildfun.com

14. Koláč priateľstva

Ešte jeden nápad z internetu, ktorý ma nadchol, ale zatiaľ sme nemali čas ho vyskúšať. Takzvaný friendship bread (ale vraj v skutočnosti to je skôr koláč ako chlieb). Podľa receptu 10 dní pripravujete niečo ako kvások (z kvasníc, mlieka, cukru a múky). Ten potom rozdelíte na viacero častí, ktoré darujete priateľom. Tí si k vami pripravenému kvásku pridajú zopár ingrediencií a upečú si koláč ?

Presné inštrukcie a recept vrátane viacero variácií (napríklad čokoládová alebo jablkovo-škoricová verzia) nájdete napríklad tu. My to určite vyskúšame a do konca leta sľubujem samostatný článok.

15. Obraz priateľov

V tieto horúce dni väčšinu času trávime pri vode, keď nám však na chvíľu slnko zalezie za mrak, vytiahneme kriedy a skrášlujeme okolité chodníky. Minule som obkreslila deti na chodníku, ako sa držali za ruky, a každý potom obrys svojej postavy vyfarbil a dozdobil podľa ľubovôle (jeden bol policajt, druhý Messi, dievčatá si zase urobili výzdobu z kvetov…).

Deti vyhlásili, že to bude obraz priateľov ?? a tak som im domaľovala aj rám, aby to bol naozajstný obraz ☺️

16. Kútik priateľstva

Ak máte doma malé dieťa, ktoré sa nerado delí o svoje hračky, vedzte, že to nie je nič výnimočné. Určite ho do požičiavania nenúťte, ani sa mu nesnažte vsugerovať, že je lakomé, ak nechce niečo požičať. Každý máme právo rozhodovať k svojich veciach, kedy, komu a za akých podmienok ich požičiame iným, a keď deti uvidia na vás pozitívny príklad, časom aj ony pochopia, že požičiavanie je fajn.

Problém môže nastať, keď deti nechcú požičať ani jednu hračku deťom, ktoré k vám prídu na návštevu. Pre tieto prípady je fajn mať takzvaný “kútik priateľstva”. Vyčleňte doma malý priestor – polička, prútený košík, atď. – do ktorého spolu s dieťaťom vyberiete hry/hračky/knihy, ktoré budú k dispozícii aj návštevám. Výber hračiek nechajte na dieťa, ale uistite sa, že princíp “kútiku priateľstva” chápe a bude ochotné sa s vecami v kútiku deliť. Kútik môžete mať všeobecný, pre všetky návštevy, ak k vám často chodia priatelia. Alebo môžete individuálne hračky prispôsobovať konkrétnym kamarátom.

17. Písanie spoločným perom

Túto zábavnú aktivitku sme vyskúšali na jednej z dcériných školských akcií a veľmi sa nám páčila. Na pero alebo fixku priviažete viacero povrázkov. Každý z účastníkov si zoberie jeden do rúk a povrázky sa napnú tak, aby pero stálo na papieri. Potom koordinovaným ťahaním povrázkov píšu nejaké slovo alebo kreslia obrázok, na ktorom sa dopredu dohodli.

18. Príslovia o priateľstve

Naše deti milujú spoznávať a učiť sa rôzne príslovia a porekadlá. O dobrých (aj zlých) priateľoch ich existuje celkom dosť a tak som, po krátkom vyhľadávaní na internete, spísala niekoľko takých, ktoré sa mi zdali pre deti pochopiteľné.

No a obľúbená činnosť s prísloviami je u nás ich ilustrovanie. Aj tentokrát si deti vybrali každý jedno príslovie a k nemu nakreslili obrázok. Na tomto krásne poznáte, či deti prísloviam dobre rozumejú a môžete si byť istí, že si ich dobre zapamätajú. Takýto typ aktivít navyše úžasne zapája a rozvíja detskú kreativitu.

Ak si chcete s deťmi skúsiť niečo podobné, možno vám pomôže náš zoznam vybraných prísloví o priateľstve a láske. Nájdete ho tu:

Priateľstvo v prísloviach

priateľstvo

No a jedným z najdôležitejších spôsobov, ako u detí rozvíjať sociálne zručnosti ako priateľstvo, je samozrejme čítať si s nimi knihy o dobrých priateľoch. Začiatkom týždňa som v tomto článku spomínala knihy, ktoré sú všetky o skvelých priateľoch, aj keď každá je vlastne o úplne inom druhu priateľstva. O dve z tých kníh tento týždeň aj súťažíme, zapojiť sa môžete na facebooku tu.

One Reply to “18 aktivít, ako rozvíjať PRIATEĽSTVO”

  1. Parádne aktivity ste zozbierali a vyskúšali 🙂 určite sa niektorými z ich inšpirujeme aj my 🙂
    Marianna z Adamkovoihrisko

Pridaj komentár