Tvoríme so snehom a ľadom

Sneh a ľad sú úžasné materiály na rôzne tvorenie a experimentovanie, a preto sa veľmi tešíme, že tento rok máme poriadnu zimu so všetkým, čo k nej patrí. Občas nás susedia stretnú, ako vlečieme domov nádoby plné snehu a pýtajú sa, či chceme v obyvačke stavať snehuliaka ? Ale snehuliakov si oveľa radšej postavíme vonku, a domov sneh vláčime na vznešenejšie účely 😉

Maľovanie na sneh

Napríklad pomocou pipiet a potravinárskych farieb. Robíme obrazy v snehu a pozorujeme, ako z troch základných farieb vzniká celá škála ďalších. Táto aktivitka je zvlášť zaujímavá pre deti, ktoré sa ešte len učia narábať s pipetami. Je to pre ne skvelý tréning prstíkov. Na mojich kurzoch Montessori hrania pre deti vo veku približne od jedného do troch rokov je toto vždy jedno z top stanovísk.

Pre staršie deti sú už zaujímavejšie štetce a temperky.

Jedno z týchto diel je vraj farbičková krajina. Vypočula som si k tomu aj celú rozprávku, ale už vám ju nedokážem zreprodukovať, pretože bola celkom dlhá a s komplikovaným dejom. Ostatné dve sú vraj „len pomaľovaný sneh“. Deti odmietli svoje obrazy vyhodiť a tak sme si aj názorne ukázali, čo sa stane so snehom a farbami v teple (v tomto prípade vznikla tmavohnedá voda).

Maľovanie na ľad

Pred pár dňami sme vďaka mínusovým teplotám konečne vyskúšali aj aktivitku, na ktorú sme sa už dlho chystali, ale nikdy nemali dosť miesta v mrazáku. A sice maľovanie na ľad. Jednoducho sme naliali vodu na plastové tacky a nechali vonku zamrznúť.
Samotné maľovanie sa deťom  moc nepozdávalo, nič poriadne im nešlo namaľovať. Sneh je lepšie vraj plátno. A tak to poňali skôr vedátorsky. A ja som si uvedomila, že je to ideálna príležitosť ukázať im, prečo cestári posýpajú cesty soľou (čo ich vždy mimoriadne zaujíma). Po posypaní soľou začal takmer hneď ľad praskať a začali sa v ňom tvoriť krátery.

 

 

Roztápanie ľadu zafarbenou soľou

No a roztápanie ľadu soľou malo taký úspech, že sme si to ešte museli zopakovať. Tentokrát sme  použili soľ zafarbenú nastrúhanými kriedami. Deti ju po štipkách nanášali na kusy ľadu a potom už len pozorovali, aké diery, tunely a praskliny soľ v ľade vytvára. Nakoniec sme ešte do dier striekali pipetami farebnú vodu a pozorovali, akými cestičkami putuje.

Pridaj komentár