Montessori praktický život – Umývanie rúk

Umývanie rúk je základ osobnej hygieny, rutinná činnosť, ktorú robíme niekoľkokrát denne, automaticky a bez rozmýšlania. A väčšinou rýchlo, pretože sa niekam ponáhlame. Naše deti sú v tom uplní experti, umývanie rúk zvládnu väčšinou doslova za pár sekúnd. Ak totiž nemajú ruky vyslovene špinavé, berú to ako nejakú prekážku, ktorá ich len spomaľuje na ceste k dôležitým veciam (ako hranie či jedenie).

Keďže v poslednej dobe sa to všade hmýri rôznymi chorobami, rozhodla som sa dodať umývaniu rúk vážnosť, akú si zaslúži, a ukázali sme si s deťmi, ako to robiť poriadne tak, aby to malo zmysel. V Montessori ponímaní totiž umývanie rúk môže byť niečo ako malý obrad. Pomalý, rozvážny, ukľudňujúci.

Starostlivosť o svoje telo

V Montessori predškolských zariadeniach je umývanie rúk samostatná aktivita praktického života, ktorú odlišujeme od toho “obyčajného”, rutinného umývania pred jedlom či po pobyte vonku.

Maria Montessori túto aktivitu zaviedla vo svojom prvom Dome detí pravdepodobne z čisto praktických dôvodov, keďže jej prví zverenci pochádzali z nižších sociálnych vrstiev a mali slabé hygienické návyky. Zistila však, že deti veľmi baví a vyvodila z toho, že v deťoch uspokojuje nejakú dôležitú vnútornú potrebu, že je pre ne akousi formou meditácie.

Umývanie rúk

Používa sa špeciálny stolík s misou, mydlom a kefkou na nechty. Dieťa si v džbáne prinesie teplú vodu a naleje si ju do misy. Po umytí rúk vodu z misy vyleje a misu vyčistí. My doma samozrejme používame umyvadlo s vodou tečúcou z kohútiku, čo je podľa mňa nielen praktickejšie, ale aj hygienickejšie. Na druhej strane ten stolík s misou má podstatne väčšie čaro ?

Postup je približne nasledovný:

1. Na úvod si vyhrnieme rukávy a (v prípade potreby) odstránime šperky či hodinky.

2. Navlhčíme si ruky a namydlíme ich.

Montessori umývanie rúk

3. Potom si ruky dôsledne masírujeme. Začneme dlaňami a chrbtami rúk.

Montessori praktický život

Namydlíme postupne jednotlivo všetky prsty, na ľavej aj pravej ruke. Toto naše deti neuveriteľne baví, a je to aj istá forma rozcvičky pre prsty, keď každý jeden pomasírujeme a ponaťahujeme.

Montessori starostlivosť o seba

Pokračujeme medzerami medzi prstami.

Montessori umývanie rúk

Na záver umyjeme aj zápästia.

M

4. Ruky dôkladne opláchneme.

Montessori umývanie rúk

5. Zoberieme kefku na nechty, nanesieme na ňu mydlo a potom kefkou vyčistíme všetky nechty.

Montessori starostlivosť o telo

6. Ruky opäť opláchneme a umyjeme kefku.

7. Ruky dôkladne osušíme čistým uterákom, opäť najprv dlane, prsty, medzery medzi prstami, zápästia.

7. Ak používate s deťmi krém na ruky, môžete si na záver dať krém.

Všetky pohyby by mali byť pomalé, sústredené a precízne.

Nemecký uznávaný Montessori pedagóg Claus-Dieter Kaul píše, že by sme sa pri umývaní mali započúvať do zvukov, ktoré mydlo na rukách vydáva, a zaloviť v spomienkach, aké asociácie sa nám vynárajú. Jemu vraj mydlenie rúk pripomína zvuky malých prasiatok alebo chôdzu naboso v blate.

C.-D. Kaul: Montessori konkrétne

Príjemné s užitočným

Deťom sa takéto dôkladné umývanie rúk veľmi páči. Snažíme sa aspoň raz denne nájsť si čas na tento malý rituál, a ja sa k nim vždy rada pridám. Dokonca som postrehla, že aj pri bežnom umývaní rúk sa občas zdržia dlhšie, masírujú si namydlené prsty či siahnu po kefke na nechty.

Lepšie raz vidieť…

Ak sa chcete inšpirovať, pozrite si napríklad toto video s názorným predvedením umývania rúk v Montessori škôlke. Vždy, keď ho vidím, som taká fascinovaná, že mám chuť rovno si ísť poriadne vydrhnúť ruky.

Pridaj komentár