Montessori stovková tabuľka a (skoro) 100 spôsobov, ako s ňou pracovať

Montessori stovková tabuľka

Stovková tabuľka je matematická pomôcka, s ktorou si deti upevňujú znalosť číselného radu 1 až 100 a učia sa v ňom dobre orientovať. Je to jeden z najrozšírenejších montessori materiálov, nájdete ju v mnohých škôlkach a školách na celom svete.

Čo to je?

Stovková tabuľka pozostáva z prázdnej mriežky 10×10 políčok a 100 štvorčekov s číslami 1-100 (ktoré sa veľkostne zhodujú s políčkami v tabuľke). Originálna pomôcka je z dreva. K tomu je kontrolná tabuľka, v ktorej sú čísla 1-100 vyplnené.

Stovková tabuľka predstavuje prechod k abstrakcii. Deti sa tu nestretávajú s množstvami, ale výlučne so symbolmi. Je teda určená deťom, ktoré už chápu princíp počítania a prešli si prácou s konkrétnymi materiálmi ako vretienka či perlový materiál. Odporúčaný vek je od 5 rokov.

Podľa mňa je to skvelá pomôcka, s ktorou by každé dieťa malo mať príležitosť pracovať. Má mnoho využití, od škôlkarskeho veku po základnú školu. Tu je zopár z nich.

Zmyslová predpríprava

Kontrolná tabuľka je v niektorých verziách veľkostne zhodná so samotnou tabuľkou. Dieťa môže teda – bez toho, aby poznalo všetky čísla – hľadať a ukladať číslo na číslo. Treba si však uvedomiť, že toto je práca zmyslová a nemá nič spoločné s matematikou. Dieťa si jednoducho porovnáva a priraďuje k sebe symboly, ktoré vyzerajú rovnako.

Montessori stovková tabuľka

Ako na to?

 Jednoducho. Pripravíme si prázdnu stovkovú tabuľku a vedľa nej vyložíme štvorčeky s číslami. Čísla môžeme nechať nezoradené, alebo ich zoradiť do stĺpcov-riadkov-skupiniek po desať.

Montessori stovková tabuľka

Dieťaťu potom ukážeme, že budeme postupne hľadať a dopĺňať do riadkov čísla od 1 až do 100.

Montessori stovková tabuľka

Ak máte čísla roztriedené do desiatok, pôjde vám to ľahšie. Ak sú čísla vyložené neorganizovane, bude to o dosť ťažšie. Je teda na zváženie, či dieťa zvládne sústrediť sa a hľadať medzi 100 číslami to správne. Ak máte pocit, že by ho to rýchlo frustrovalo a odradilo od práce, je lepšie mu ponúknuť čísla vopred pripravené do desiatok.

Rovnako nemusíte na jedenkrát vyložiť celú tabuľku. Kľudne začnite najprv číslami 1-20. A postupne pridávajte podľa zájmu.

Pre lepšiu názornosť môžeme skombinovať tabuľku so zlatým perlovým materiálom. Pri každej vyloženej desiatke  k nej vyložíme jednu zlatú desiatku a na konci, keď máme 10 desiatok, priložíme aj jeden stovkový štvorec.

Ďalšie práce

 1. Lotéria

Keď už dieťa dobre pozná stovkovú tabuľku, nemusí si len systematicky vykladať čísla od 1 do 100. Môže si „losovať“ ľubovoľné čísla a hľadať ich miesto v tabuľke.

Montessori stovková tabuľka

2. Schovávačka

Do tabuľky vyložíme všetky čísla a potom hráme schovávačku. Dieťa zavrie oči, alebo sa otočí chrbtom, a my mu zatiaľ jedno číslo schováme (obrátime). Dieťa potom musí uhádnuť, ktoré je schované, podľa čísiel okolo.

Montessori stovková tabuľka

3. Detektívka

Hľadajte číslam správne domčeky! Vyložte čísla do tabuľky úplne chaoticky. Potom zoberte štvorček, ktorý bol na pozícii 1, prečítajte, aké je na ňom číslo (napríklad 65), a nájdite mu správny domov. Číslo, ktoré bolo na pozícii 65 zase zoberte, a dajte tam, kde patrí. Takto postupujte, až budú čísla v celej tabuľke na správnej pozícii.

4. Plus desať, mínus jeden…

Položíme jedno číslo do prázdnej tabule (na správne miesto). Dieťa musí povedať čísla okolo – vpravo, vľavo, nad, pod.

Časom sa dieťa dopracuje k pochopeniu, že všetky čísla podliehajú určitej logike – číslo naľavo je vždy o jedno menšie, číslo priamo dole zase o 10 väčšie.

 5. Obrázky

Môžeme pripraviť aj karty s číslami, ktoré po uložení do tabuľky vytvárajú nejaký obraz alebo vzor. Dieťa potom ukladá určité čísla podľa zoznamu, a keď všetky uloží, vyjde mu nejaký vzor, ktorý si môže porovnať s kartičkou. Zopár nájdete v mojom dokumente, ktorý si môžete zakúpiť za symbolickú sumu v mojom obchode.

Montessori stovková tabuľka

6. Puzzle

Stovková tabuľka sa dá skladať aj ako puzzle. Vytlačte si plnú tabuľku (napríklad z dokumentu, ktorý ponúkam v mojom obchode) a rozstrihajte ju. Dieťa potom skladá puzzle a ani si neuvedomuje, že pritom rieši čísla.

Montessori stovková tabuľka

(Malý tip: Vytlačte si stovkovú tabuľku na rôzne farebné papiere a kazdý inak rozstrihajte, aby ste mali tých puzzle hneď niekoľko a príliš rýchlo sa neokukali.)

Montessori stovková tabuľka

7. Peniaze

Stovková tabuľka pomôže objasniť aj hodnotu peňazí a rozdiel medzi jedným centom a jedným eurom. Skúste vyskladať celú tabuľku z jednocentoviek. A potom iných mincí, až po jedno euro 🙂

Viac som o tom písala v tomto článku.

8. Vľavo, hore…

Tabuľku môžete použiť aj na zdokonalenie pravo-ľavej a priestorovej orientácie. Zadajte dieťaťu nejake číslo a potom mu dávajte pokyny (buď hovorené, alebo napísané šípkami na kartičkách), kam sa má pohybovať. Hore, doprava, hore, hore, doľava… Aké je cieľové číslo? Čím viac pokynov, tým je to náročnejšie.

Túto hru som pre deti vytvorila, pretože sa im veľmi páčila podobná hra na orientáciu, ktorú máme s obrázkami. Obsahuje vyše 70 kartičiek s rôznymi typmi pokynov (zobrazených pomocou šípok alebo svetových strán).Deti majú podobnú aj v škôlke a vraj s ňou veľmi rady pracujú aj tam.

Hra je súčasťou súboru, ktorý si kúpite  v mojom obchode.

Prechod na papier

Časom, keď dieťa už tabuľku pozná, alebo ak má práve grafomotorické obdobie a rado maľuje či píše, miesto trojrozmernej verzie mu môžete ponúknuť verziu papierovú. S ňou sa dá robiť celý rad ďalších úloh.

9. Tajomné obrázky

Je to skvelá vymaľovanka, ale nie len taká obyčajná. Dieťa totiž okrem maľovania pri nej trénuje aj čísla, počítanie, pravoľavú orientáciu a logické myslenie. Okrem toho dopredu nevie, čo vlastne vymaľováva, a obrázok sa pred ním len pomaly odkrýva.

Stačí dať na papieri zoznam čísel, ktoré má vyfarbiť, a akou farbou. Ak sa vám nechce vymýšlať a pripravovať, zadajte si do vyhľadávania„hundred chart color by number printable“a nájdete obrázky na každú tému, ročné obdobie či sviatok.

Zopár pekných predlôh, voľne na stiahnutie, nájdete na stránke elefantino.

10. Stovková tabuľka ako krížovka

Dajte deťom vystrihnutú časť tabuľky (prázdnu) a vpíšte do nej iba jedno číslo. Úlohou detí je potom doplniť všetky zvyšné čísla.

11. Malá násobilka

Deti si môžu precvičiť malú násobilku a vyfarbovať násobky v tabuľke. Najprv zvlásť, každé číslo v novej predlohe, aby videli, aké vzory jednotlivé násobky vytvárajú. Potom môžu skúsiť všetky čísla skombinovať v jednej tabuľke a vyfarbiť každé inou farbou. Zistia tak napríklad, že niektoré čísla zostanú nevyfarbené – a nazývame ich prvočísla.

Montessori stovková tabuľka

Existuje jeden krásny materiál, ktorý práve násobky na stovkovej tabuľke znázorňuje. Je to drevená tabuľka s číslami 1-100 a vyfrézovanými kruhmi okolo čísiel, na ktoré sa ukladajú farebné krúžky. Tie farebne samozrejme zodpovedajú farebným perlám.

Keď sú uložené krúžky všetkých násobkov, vyzerá to takto nejak. Čierne krúžky zodpovedajú prvočíslam.

Variácie

Niekde sa miesto stovkovej používa tabuľka 0-99. Jej zástancovia ako výhodu uvádzajú, že čísla, začínajúce na jednu číslicu, sú v jednom rade. Teda napríklad číslo 20 sa nachádza v rovnakom riadku ako 21, 22 atď., čo sa deťom môže zdať logickejšie.

Niekde som zase videla tabuľku „stodvadsiatkovú“. Argumentom za takúto verziu bolo, že deti sa často naučia počítať do sto, ale nevedia, čo pokračuje po čísle 100.

Kúpiť či vyrobiť?

Originálna tabuľka je z dreva. Je krásna, s okrajom, vďaka ktorému sa čísla nešmýkajú dole, a s drevenými štvorčekmi, ktoré sú príjemné na dotyk a dobre sa s nimi manipuluje. Kúpite ju napríklad tu, a za žiadnu astronomickú sumu.

Na druhej strane nie je nič jednoduchšie, ako si vyrobiť vlastnú.

Stačí vám na to kus kartónu, čierna fixka a nožnice. Alebo si môžete vytlačiť a zalaminovať tabuľku, ktorú si vytvoríte v počítači. Dobré je písmená podlepiť kartónom alebo machovou gumou, pre lepšiu manipuláciu.

Tu je napríklad taká pekná a pritom jednoduchá tabuľka, ktorú vyrobila jedna šikovná mamina.

Ja som deťom vyrobila tabuľku magnetickú. Podklad tvorí magnetická podložka a čísla sú podlepené magnetickou fóliou. Jej nespornou výhodou je, že sa na nej čísla pri sebemenšom pohybe neposúvajú (čo deti často pri iných verziách frustruje).

Montessori stovková tabuľka

Na stiahnutie

Súbor, kde nájdete stovkovú tabuľku s číslami aj prázdnu, hru na priestorovú a pravoľavú orientáciu a k tomu zopár predlôh na skladanie obrázkov, si kúpite tu.

Našu tabuľku si môžete požičať v našej Montessori požičovni.

6 Replies to “Montessori stovková tabuľka a (skoro) 100 spôsobov, ako s ňou pracovať”

  1. […] (O tom, čo je stovková tabuľka, a ako s ňou deti pracujú od útleho veku najskôr zmyslovo, a neskôr matematicky, som písala v tomto článku.) […]

  2. Dobrý deň, vedeli by ste, prosím, doplniť akú magnetickú podložku a fóliu ste použili. Uvažujem totiž o jej výrobe. Ďakujem!
    Veronika

    1. Dobry den, foliu som pouzila obycajnu samlepiacu(ked si zadate do google samolepiaca magneticka folia, najdete). Ale s tou podlozkou neporadim, mala som to robene na mieru kvoli jednemu workshopu…

  3. […] Mohlo by vás zaujať: Stovková tabuľka a (takmer) sto spôsobov, ako s ňou pracovať […]

  4. Dobrý večer
    Kde by sa dal zadovážiť materiál s farebnými krúžkami? Ďakujem

    1. Dobry den, neviem vam povedat. Je to myslim rakusky pruefl, tak skuste do google dat po nemecky…

Pridaj komentár