Montessori detská izba

O pár týždňov nás čaká sťahovanie a s tým súvisí milá povinnosť naplánovať, ako by mala vyzerať detská izba. Deti sa rozhodli, že chcú (zatiaľ) izbu jednu, spoločnú. A zariadiť pekne a funkčne izbu pre tri deti je celkom náročné.

Aby som si v tom trochu urobila poriadok, rozhodla som sa, že najlepšie to bude “hodiť na papier”. Týmto článkom snáď inšpirujem aj niekoho z vás, ak stojíte pred podobnou dilemou.

Začnime tým, ako by mala detská izba inšpirovaná montessori vyzerať a čo by mala spĺňať. Maria Montessori sice neriešila konkrétne detské izby. Veľký dôraz však kládla na pripravené prostredie, ktoré je jedným z pilierov montessori učenia. Práve správne nastavené prostredie poskytuje dieťaťu dostatok podnetov, vďaka ktorým sa stáva nezávislé a zároveň zodpovedné za seba.

Zariadiť peknú a funkčnú detskú izbu je pre nás dospelých veľmi dôležitá úloha. Malé dieťa totiž nevie, ako má jeho prostredie vyzerať a v tomto smere je úplne závislé od nás dospelých. Musíme sa snažiť vytvoriť mu ho tak, aky sa v ňom cítilo bezpečne a spokojne.

Na čo musíme predovšetkým myslieť?

1. Poriadok a štruktúra

Na prvom mieste. V slovenčine je pojem poriadok trochu viaczmyselný, a tu nehovoríme ani tak o čistote, ako o dobrom usporiadaní. V angličtine je výstižné slovo order, v češtine řád.

Aby sa deti cítili v izbe “ako doma”, musí z nej totiž vyžarovať “usporiadanosť”a určitá harmónia. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale od tohto poriadku vonkajšieho veľmi závisí vnútorný – duševný – poriadok detí a ich pocit pokoja a bezpečia. V praxi to znamená, že izba nepôsobí preplneno, že každá vec v nej má svoje miesto a dieťa presne vie, kde čo nájde a kam to má vrátiť.

Na nedávnom seminári o poriadku som sa prvýkrát stretla si zaujímavou myšlienkou. Dieťa by podľa nej malo mať v izbe iba toľko hračiek, a tak uložených, aby každú jednu vedelo nájsť aj so zatvorenými očami. Ročné dieťa takýmto spôsobom zvládne 3 alebo 4 hračky, dvojročné možno 10 a trojročné 15. Aj tak je to však niekoľkonásobne menej, ako väčšinou deti dnes majú.

V montessori prostredí prevládajú otvorené policové systémy nad rôznymi zásuvkami, skrinkami a krabicami. Do poličiek dieťa ľahko vidí a vie sa rozhodnúť, čo si zoberie. Pri krabiciach, najmä ak je v nich viacero rôznych hračiek, to často končí tak, že dieťa sa pohrabe v krabici, prípadne vyhádže obsah von, a potom stratí záujem, respektíve nevie, ako má všetko upratať.

My doma máme krabice na rôzne stavebnice, plastelínu, a podobne, označené fotkami vecí, ktoré sa v nich nachádzajú. Takto deti bez otvárania hneď vidia, čo v nich je.

Detská izba montessori

2. Nezávislosť alebo sloboda

V montessori prostredí je nemenej dôležitá, a s poriadkom veľmi úzko súvisí. Dieťa musí byť vo vlastnej izbe (a viacmenej aj v celej domácnosti) čo najviac autonómne, a to de facto od narodenia. Musíme myslieť na to, aby bolo všetko potrebné v jeho dosahu.

Hlavným cieľom pripraveného prostredia je, do takej miery, ako je o možné, urobiť dieťa nezávislým od dospelého.“ Maria Montessori

Sú skrinky alebo poličky s hračkami tak nízke, aby bez problémov všade videlo a dočiahlo?

Má dieťa možnosť voľného pohybu bez obmedzení? Toto sa týka najmä najmenších detí, ktoré často radi zatvárame do rôznych ohrádok.

Sú vypínače v jeho dosahu?

Má oblečenie uložené dostatočne nízko a prehľadne, aby si vedelo nájsť všetko potrebné a samostatne sa obliecť? Zásuvky s oblečením je dobré označiť obrázkami, aby si dieťa vedelo samé nájsť nové tričko na prezlečenie alebo náhradné ponožky. V tomto článku si môžete stiahnuť pekné etikety s obrázkami oblečenia.

3. Krása a estetickosť

Detská izba musí byť krásna. Krása je samozrejme subjektívna a záleží vo veľkej miere od toho, čo za krásne považujete vy a vaše dieťa.

V montessori je tento pojem synonymom pre pokoj, harmóniu, minimalizmus.

montessori detska izba

Tradičné detské izby sú väčšinou plné sýtych farieb, či na stenách, nábytku alebo hračkách. Steny sú polepené obrázkami rozprávkových princezien, zvieratiek alebo dopravných prostriedkov. Oproti tomu montessori detské izby pôsobia jednoducho, až fádne. Steny sú biele, alebo v tlmených prírodných farbách. Zdobia ich jeden – dva obrazy alebo fotografie. Nábytok je takisto v prírodných farbách.

4. Pohodlie

Montessori kladie dôraz na prírodné materiály, ako drevo či bavlna, koré pôsobia teplo a príjemne. Majú aj tú výhodu, že sú navyše pekné a estetické.

Izba by mala mať dosť prírodného svetla. Ideálne aj nízke okno, cez ktoré dieťa vidí von.

Detská izba pre súrodencov

Zopár tipov na záver

  1. Hľadajte inšpiráciu na internete. Veľa nápadov nájdete na pintereste alebo v rôznych aplikáciách pre mobily a tablety. Mne sa veľmi páči napríklad Houzz. Obsahuje viac ako 5 miliónov fotografií, dá sa vyhľadávať podľa rôznych kritérií a ukladať si obľúbené fotky do svojich vlastných “idea books”.Montessori detska izba
  2. Ľahnite si, lezte po štyroch, vžite sa do roly dieťaťa 🙂 Uvidíte, ako sa vám zmení perspektíva, koľko nástrah zrazu odhalíte a naopak koľko vecí zrazu zostane mimo vaše zorné pole.
  3. Berte do úvahy dieťa, jeho chute, záujmy. Čím je staršie, tým viac sa môže samotné zapojiť do zariaďovania.
  4. Neberte to príliš vážne. Toto si musím ja osobne neustále pripomínať 🙂 Nič nie je navždy, všetko sa dá časom zmeniť, ak vám to nebude vyhovovať alebo nájdete nejaké lepšie riešenie.

Nabudúce sa pokúsim zhrnúť, ako by mala vyzerať izba, o ktorú sa delia dvaja alebo traja súrodenci.

A samozrejme ak máte doma už zariadenú detskú izbu, ktorá viacmenej spĺňa tieto vyššieuvedené “kritériá”, budem vám vďačná, ak ma inšpirujete 🙂

3 Replies to “Montessori detská izba”

  1. […] interiéru vrátane izieb ako spálňa, obývačka spojená s kuchyňou, detská izba v štýle Montessori, kúpeľňa a vstupná […]

  2. Maria Tamasovicova says: Odpovedať

    Dobry den,tie etikety na oznacenie oblecenia sa uz nedaju stiahnut.vedeli by ste ich prosim opatovne dat na stiahnutie?dakujem vopred

    1. Dobrý den, to neboli moje, to bol link na inú stránku..

Pridaj komentár