Čítame si o jari

Jar už je zdá sa konečne tu, a my sme sa jej už nevedeli dočkať. Minulý rok som prevetrala našu knižnicu a urobila malý jarný výber, aby sme vedeli, čo nás v nasledujúcich mesiacoch čaká. Tento rok som pridala zopár noviniek, máme tu teda poriadne dlhý zoznam jarných kníh pre deti od narodenia až po školský vek 🙂

G. Muller: Jar  (vek 0+)

Krásne ilustrovaná malá knižočka, s tvrdými stranami, vhodná od útleho veku. Je bez slov, a zobrazuje deti pri rôznych jarných aktivitách. Ideálna na aktívne „čítanie“ s najmenšími typu „Kde je psík?“, „Kde letí vtáčik?“ a na rôzne debaty o tom, čo deti robia, ako sa tvária, čo majú oblečené a podobne.

Gerda Muller: Jar

Gerda Muller: Jar

Knižka je súčasťou série o všetkých 4 ročných obdobiach, ja ju mám v angličtine, už je však dostupná aj po slovensky. Rada tieto knižky vyťahujem na montessori kurzoch, ale aj moji veľkáči si ich radi prelistujú a skúmajú detaily na obrázkoch.

Minipédia Objavujeme svet! Ročné obdobia (vek 0+)

Tieto minipédie od vydavateľstva Svojtka sú veľmi obľúbené u najmenších. Majú kvalitné tvrdé strany, rôzne posuvné prvky na tréning malých prstíkov, a jednoduché kresby.

Minipédia Štyri ročné obdobia, Svojtka

V tejto je na každej dvojstrane jedno ročné obdobie.

Minipédia Objavujeme svet! Ročné obdobia

E. Dziubaková: Rok v lese (vek približne 1.5+)

Tohtoročná novinka a jedna z najkrajších detských kníh vôbec. Každá dvojstránka predstavuje jeden mesiac v roku a tak môžete sledovať, ako trávia zvieratá v lese rôzne ročné obdobia, čo jedia, kde spia… Na niektorých stránkach prší, inde sneží či je hmla, niektoré sú zase zobrazené v noci… Niektoré zvieratá trávia v lese celý rok, kým iné na niektorých stranách chýbajú… Kniha je nabitá informáciami a je zaručené, že niečo nové sa naučia aj dospelí. Na prvej strane sa navyše zoznámite so všetkými “hrdinami”, na poslednej vás čaká bludisko. Kniha je z tvrdého kartónu a zabaví rovnako jedenapolročných čitateľov v Montessori ateliéri ako moju sedemročnú prváčku.
Rok v lese
Rovnako zaujímavá na skúmanie jari je kniha
Rok na dedine.

Rok na dedine

Rok na dedine

R. S. Berner: Potulky jarou (vek približne 1.5+)

Veľkoformátové knižky z tejto série určite nemusím predstavovať. My v nich stále nachádzame nové doteraz nepovšimnuté detaily, a to už v nich listujeme tri roky.

L. Šukolová: Dážďovky (pre každý vek)

Jednoduchá, krásna kniha o živote dážďovky, o tom, ako rastie, čím sa živí, prečo sa vlastne volá dážďovka. Obrázky sú zároveň grafomotorickým tréningom, pretože sú jemne vrúbkované a teda reliéfne. Viac o knižke aj o životnom cykle dážďovky píšem tu.

S. McBratney: Hádaj ako ťa mám rád na jar (vek približne 2+)

Hadaj ako velmi ta mam rad na jar na jar

Hadaj ako velmi ta mam rad na jar na jar

Knižka o malom orieškovom zajačikovi a jeho ockovi. Sice obsahuje rozprávajúce zvieratká, a tým som sa ja v knižkách vyhýbala, keď boli deti menšie, ale vzťah medzi otcom a synom je tu taký krásny a plný lásky, že som tejto sérii nevedela odolať. Zajačik s ockom riešia, čo sa stane z maličkých zvierat, keď vyrastú, a ako sa svet stále mení. Je teda nielen milá, ale aj poučná.

E. Carle: Tiny seed (vek približne 2+)

Krásny (a pre moje deti aj dojemný) príbeh o malilinkom semienku a o tom, čo sa s ním deje počas štyroch ročných období. Na jeseň putuje vo vetre, v zime odpočíva v zemi prikryté snehom, na jar začne z neho rásť malá rastlinka, v lete je to už najväčší kvet široko-ďaleko, a na jeseň z kvetu opadajú lupene a vietor z neho vyfúkne semienka, ktoré začnú putovať svetom.

Ako už zopár knižiek od Erica Carle, aj táto u nás inšpirovala kopu aktivít, ale o tom napíšem viac v inom článku.

Životný cyklus – Z vajca sliepka, zo semienka slnečnica, Z jahňaťa ovca, zo žubrienky žaba, Z larvy včela, z kukly motýľ (vek 2,5+)

K jari jednoznačne patria kuriatka, žubrienky, semienka. A debaty o tom, čo alebo kto ako rastie, vyvíja sa, pretože práve na jar sa po dlhej zime všetko prebúdza k životu. Je to teda ideálny čas riešiť životné cykly rastlín a zvierat. Na to sú ako stvorené tieto tri knižky.

Životný cyklus – Z vajca sliepka, zo semienka slnečnica

Obsahujú reálne fotky zvierat a rastlín, doplnené kresbami a textom. Ten nie je podľa mňa úplne pre najmenších, pretože nie je úplne stručný, ale ani nie príliš náročný 🙂 A týkajú sa zvierat, ktoré sú deťom dobre známe, poznajú ich z okolitého sveta a môžu ich reálne spolu s knižkami skúmať.

K týmto knihám som deťom pripravila aj aktivity na rozvoj čítania s porozumením, takže sú super nielen pre malkáčov, ale aj pre školákov. Viac v tomto článku.

V záhrade (vek približne 3+)

Na jar sa púšťame do čistenia záhrady a trávime v nej s predlžujúcimi sa dňami čoraz viac času. V tejto peknej okienkovej knižke je plno informácií o tom, ako to vyzerá v záhrade, kto tam žije, čo rastie, a čo sa tam deje počas celého roka. Obsahuje množstvo vyklápacích okienok, ktoré odkrývajú samé fascinujúce informácie.

Kto žije v záhrade

V záhrade

Kto žije v záhrade

Od rovnakého vydavateľstva vyšla nedávno aj knižka Kto žije v záhrade? Je určená pre menšie deti – vo veku 2-4 roky – a ponúka im možnosť zoznámiť sa bližšie so zvieratkami, ktoré žijú v záhradách, či už je to červienka, myš, krt, jež, stonožka či pavúk. Je takej akurátnej veľkosti do malých detských rúk, navyše s rovnako kvalitnými tvrdými stranami a vyklápacími okienkami, takže sa nemusíte obávať nešetrnej manipulácie.

Kto žije v záhrade

Eliška víta jar (3+)

Milé jarné príbehy o dievčatku Eliške a jej rodine. Eliške sa vôbec nepozdáva prvý jarný deň, veď je zima a sneží! Jar ale nakoniec príde. Eliška ide s ockom na parádny bicyklový výlet aj s piknikom, v záhrade u dedka zasadí jahody, pozoruje dážďovky, skrátka všetko, čo k jari patrí. A dokonca stihne aj osláviť narodeniny.

Táto knižná novinka by mala byť prvým dielom série Eliškin svet, tak sa snaď čoskoro dočkáme aj ďalších Eliškiných dobrodružstiev.

Posvieť si na to – Tajomstvá našej záhrady (vek približne 3+)

Ďalšia kniha o záhrade, ale na úplne inom princípe. Táto patrí do novej edície Posvieť si na to, ktorá sa číta prosím pekne S BATERKOU.

Tajomstvá záhrady - Posvieť si na to

Skrýva sa v nej mnoho malých aj väčších zvieratiek, ktoré malý čitateľ odhaľuje presvecovaním strán s baterkou.

Tajomstvá záhrady - Posvieť si na to

Tajomstvá záhrady - Posvieť si na to

My máme doma týchto knižiek hneď niekoľko, a ten pocit, keď sa k sebe túlime v posteli s baterkou a odhaľujeme tajomstvá, je skrátka na nezaplatenie 🙂

Kto rastie v parku (vek približne 3+)

Možno ste už postrehli tohtoročnú novinku Kto rastie v parku. Je to (na rozdiel od väčšiny kníh v tomto výbere) beletria. A príbehy sú u nás doma oveľa populárnejšie ako encyklopédie. Prostredníctvom originálneho príbehu deti zoznamuje s desiatimi druhmi stromov. V parku totiž vyrastie malý klíček a ako tak pozoruje svet okolo seba, uvedomuje si, že každý sa na niekoho podobá – človek na človeka, motýľ na iného motýľa… A túži zistiť, na koho sa podobá on. Knižka je krásne ilustrovaná, príbeh pútavý, a zaručujem vám, že aj dospelí budú pri prvom čítaní v napätí.

Kto rastie v parku

Kto rastie v parku

Voľným pokračovaním je knižka Kto rastie v sade, ktorá zase predstavuje ovocné stromy a kríky.

O oboch knižkách som písala samostatný článok, sú naozaj nádherné.

Všetko o vajci (4+)

K jari patria mláďatká a táto kniha sa zameriava na tie, ktoré sa liahnu z vajíčka. Táto téma bola u nás istý čas veľmi silná, deti riešili, aké sú vajíčka rôznych zvierat veľké, aké majú zafarbenie, aký majú tvar.

Tu nájdete podrobné porovnanie až 30 vajcorodých zvierat, od lienky po pštrosa. A k tomu krásny plagát. Viac som sa rozpísala v tomto článku.

Všetko o vajci

Všetko o vajci

Vajcorodým zvieratám sme sa fakt dlho venovali, tu je zopár našich tipov na aktivity.

Veľký, väčší, najväčší MONTESSORI ZOŠIT O PRÍRODE

Ak chcete prebúdzajúcu sa prírodu skúmať s deťmi nielen v knihách, ale aj “v teréne”, dobrým pomocníkom vám bude tento parádny pracovný zošit. Podrobnú recenziu som spísala tu.

Marie-Helene Place: Najväčší zošit o prírode Svojtka

G. a A. Greovci: Tomáš objavuje prírodu (vek približne 4+)

Tomas objavuje prirodu

Tomas objavuje prirodu

Knižka z môjho detstva, a stále aktuálna. Prečítate si v nej napríklad ako rastie kuriatko či žubrienka.

A. Popprová: Jaro je tu (vek približne 5+)

Ďalšia séria skvelých kníh. Celou sériou nás sprevádzajú traja súrodenci. Každá kniha obsahuje mix príbehov, hier, úloh a nápadov na tvorenie. Hlavní hrdinovia opisujú sviatky a tradície pre určité obdobie ako Advent, jar či leto. Táto jarná verzia je o snežienkach, prebúdzaní prírody, pečení veľkonočného mazanca, maľovaní vajíčok a sadení rastliniek.

Andrea Poprova JARO JE TU

Andrea Popprova: Jaro je tu

Andrea Popprova: Jaro je tu

V rovnakom duchu autorka napísala ďalšie dve knižky Čekání na Vánoce a Pavoučí prázdniny (o lete).

Príbehy sú už pomerne dlhé a s väčším množstom textu, navyše obsahujú kde-tu prvky fantázie v podobe legiend alebo rozprávok. Preto sa mi knižka zdá vhodná skôr pre staršie deti. Ale je to taká sezónna knižka, ktorá zabaví určite niekoľko rokov po sebe. Jedinou nevýhodou je, že je v češtine a moje deti to odmietajú v češtine počúvať, takže som nútená simultánne prekladať 🙂

 

Vytiahli sme opäť aj náš lapbook o štyroch ročných obdobiach a porozprávali sa o tom, čím sa jar líši od iných ročných období.

Lapbook 4 rocne obdobia

Toľko náš jarný výber. Ak by vás zaujímali naše ďalšie knižné tipy, na facebooku máme album Naše obľúbené knižky.

Čo teraz čítate vy?

Pridaj komentár