Čítame si o jari

Jar už je vo vzduchu, a my už sa jej nevieme dočkať. A aby sme sa naladili na jarnú nôtu, prevetrala som našu knižnicu a urobila malý jarný výber, aby sme vedeli, čo nás v nasledujúcich mesiacoch čaká ?

G. Muller: Spring  (vek 0+)

Gerda Muller, Spring Gerda Muller, Spring

Krásne ilustrovaná malá knižočka, s tvrdými stranami, vhodná od útleho veku. Je bez slov, a zobrazuje deti pri rôznych jarných aktivitách. Ideálna na aktívne „čítanie“ s najmenšími typu „Kde je psík?“, „Kde letí vtáčik?“ a na rôzne debaty o tom, čo deti robia, ako sa tvária, čo majú oblečené a podobne.

Knižka je súčasťou série o všetkých 4 ročných obdobiach, ja ju mám, ako väčšinu anglických kníh, z bookdepository.com. Rada tieto knižky vyťahujem na montessori kurzoch, ale aj moji veľkáči si ich radi prelistujú a skúmajú detaily na obrázkoch.

A. Popprová: Jaro je tu (vek približne 5+)

Andrea Poprova JARO JE TU

Andrea Popprova: Jaro je tu

Andrea Popprova: Jaro je tu

Ďalšia séria skvelých kníh. Celou sériou nás sprevádzajú traja súrodenci. Každá kniha obsahuje mix príbehov, hier, úloh a nápadov na tvorenie. Hlavní hrdinovia opisujú sviatky a tradície pre určité obdobie ako Advent, jar či leto. Táto jarná verzia je o snežienkach, prebúdzaní prírody, pečení veľkonočného mazanca, maľovaní vajíčok a sadení rastliniek.

V rovnakom duchu autorka napísala ďalšie dve knižky Čekání na Vánoce a Pavoučí prázdniny (o lete).

Príbehy sú už pomerne dlhé a s väčším množstom textu, navyše obsahujú kde-tu prvky fantázie v podobe legiend alebo rozprávok. Preto sa mi knižka zdá vhodná skôr pre staršie deti. Ale je to taká sezónna knižka, ktorá zabaví určite niekoľko rokov po sebe. Jedinou nevýhodou je, že je v češtine a moje deti to odmietajú v češtine počúvať, takže som nútená simultánne prekladať 🙂

E. Carle: Tiny seed (vek približne 2+)

Krásny (a pre moje deti aj dojemný) príbeh o malilinkom semienku a o tom, čo sa s ním deje počas štyroch ročných období. Na jeseň putuje vo vetre, v zime odpočíva v zemi prikryté snehom, na jar začne z neho rásť malá rastlinka, v lete je to už najväčší kvet široko-ďaleko, a na jeseň z kvetu opadajú lupene a vietor z neho vyfúkne semienka, ktoré začnú putovať svetom.

Ako už zopár knižiek od Erica Carle, aj táto u nás inšpirovala kopu aktivít, ale o tom napíšem viac v inom článku.

V záhrade (vek približne 3+)

Vies uz preco? V zahradeV zahrade, Vies uz preco?

V zahrade, Vies uz preco?

 

Jar je pre nás synonymom sadenia, pestovania, pozorovania rastliniek. A v tejto peknej okienkovej knižke je plno informácií o tom, ako to vyzerá v záhrade, kto tam žije, čo rastie, a čo sa tam deje.

G. a A. Greovci: Tomáš objavuje prírodu (vek približne 4+)

Tomas objavuje prirodu

Tomas objavuje prirodu

Knižka z môjho detstva, a stále aktuálna. Prečítate si v nej napríklad ako rastie kuriatko či žubrienka.

E. Beaumont: Obrázky Zeme (vek približne 4+)

Obrazky Zeme

E. Beaumont, Obrazky zeme

Knižky z tejto série v posledných mesiacoch hltáme vo všetkých možných jazykových variáciách. Či sú o hasičoch, vílach či mestách. Sú plné pekných ilustrácií a rôznych zaujímavých faktov, a každá téma je v nich spracovaná komplexne. Obrázky Zeme hovoria o postavení Zeme vo vesmíre, ľuďoch, ktorí na nej žijú, ale aj o plynutí času, striedaní dní, mesiacov a ročných období.

S. McBratney: Hádaj ako ťa mám rád na jar (vek približne 2+)

Hadaj ako velmi ta mam rad na jar na jar

Hadaj ako velmi ta mam rad na jar na jar

Knižka o malom orieškovom zajačikovi a jeho ockovi. Sice obsahuje rozprávajúce zvieratká, a tým sa ja v knižkách vyhýbam, ale vzťah medzi otcom a synom je tu taký krásny a plný lásky, že som jej nevedela odolať.

R. S. Berner: Potulky jarou (vek približne 1.5+)

Veľkoformátové knižky z tejto série určite nemusím predstavovať. My v nich stále nachádzame nové doteraz nepovšimnuté detaily, a to už v nich listujeme tri roky.

Vytiahli sme opäť aj náš lapbook o štyroch ročných obdobiach a porozprávali sa o tom, čím sa jar líši od iných ročných období.

Lapbook 4 rocne obdobia

Toľko náš jarný výber. Ak by vás zaujímali naše ďalšie knižné tipy, na facebooku máme album Naše obľúbené knižky.

Čo teraz čítate vy?

Pridaj komentár