Denný režim: čo robíme ráno, poobede, večer…

Denný režim

Už som viackrát písala, že orientácia v čase je pre deti v predškolskom veku pomerne náročná téma. Čas je totiž čisto abstraktný, a malé deti potrebujú žiť najskôr v konkrétnom svete, aby sa mohli začať orientovať v tom abstraktnom. Plynutie času sme s deťmi už riešili v súvislosti so striedaním ročných období, pri výrobe nášho týždenného kalendára či pri výrobe našej rodinnej časovej osi. Tentokrát sme sa zamerali na náš denný režim.

Režim dňa

Čo dnes musím urobiť

Spustila to knižka o Kvakovi a Člupovi, od Arnolda Lobela. Jeho knižky sú dokonalé všetky do jednej, zabávame sa na nich celá rodina.

V jednom z príbehov, ktoré sme čítali koncom minulého roka, si Kvak jedno ráno napísal na lístok, čo všetko musí urobiť. Prvá úloha znela: ZOBUDIŤ SA a bol nesmierne rád, že si ju hneď môže aj vyškrtnúť ako splnenú. Deti to samozrejme veľmi pobavilo a začali si aj oni písať papieriky so zoznamom úloh. A tak mi napadlo, že to je ideálny čas trochu si urobiť poriadok v plynutí dňa a pojmoch ako ráno, doobeda, večer.

Na internete som hľadala nejaké vhodné kartičky, ktoré by znázorňovali denný režim škôlkara či školáka. Nič, čo som našla, sa mi však nepozdávalo, a tak som nakoniec kúpila obrázky a karty vyrobila.

Denný režim trojzložkové karty

Denný režim na trojzložkových kartách

Karty som vyrobila vo farebnej aj čiernobielej verzii, u nás sa totiž zalaminované karty netešia veľkej obľube a tušila som, že verzia, ktorú si deti budú môcť samé dorobiť, bude podstatne lákavejšia. Nemýlila som sa.

Denný režim

Napriek tomu som urobila jednu sadu klasických trojzložkových kartičiek s približne tridsiatimi rôznymi činnosťami, ktoré cez deň robíme. Chcela som, aby si (najmä tí dvaja menší) potrénovali čítanie. Karty sme si povykladali na koberec a porozprávali sa o tom, ktorá znázorňuje akú činnosť. Deti potom čítali texty a priraďovali ich k obrázkom.

Denný režim

Zvládli to hravo, aj keď kariet bolo príliš veľa a druhýkrát by som určite nevyložila všetky naraz. Potom sme ešte skontrolovali správnosť pomocou kontrolných kariet. (Ak si chcete pripomenúť, ako sa pracuje s trojzložkovými kartami, písala som o tom tu.)

Deň na časovom páse

Veľká školáčka trojzložkové karty odignorovala a vrhla sa rovno na čiernobielu verziu. Kartičky si nastrihala a povyfarbovala. Keďže som chcela, aby aj ona si precvičila čítanie, z kartičiek som jej odstrihla texty a premiešala ich. Potom som jej nalepila na stenu dlhý pás papiera, na ktorý si ona postupne nalepovala obrázky s činnosťami približne v takom poradí, v akom ich robí. K nim si hľadala a lepila príslušné texty.

Denný režim

Pás bol nakoniec dlhší ako ona, a okrem toho, že si ho hneď v ten večer niekoľkokrát s každým členom rodiny prešla, nasledujúce dni si chodila stále kontrolovať, či robí všetko podľa zoznamu. Potom navyše pomohla urobiť časový pás aj bratovi, ktorému vymaľovávanie vôbec nevonia.

Každodenný kolobeh

Aby si deti dobre uvedomili, že dni plynú v určitom kolobehu, a po každej noci príde ráno, chcela som pôvodne, aby svoj denný časový pás robili niekoľko dní po sebe. Nakoniec sme ale zvolili inú formu.

Režim dňa

Na látkový kruh som nakreslila “ciferník” s 24 hodinami a k jednotlivým hodinám sme priraďovali tie činnosti, ktoré vtedy väčšinou robíme. Kruh sa nám tak pekne rozdelil na aktívnu časť približne od siedmej hodiny ráno do ôsmej večer, a pasívnu časť od odchodu do postele po ranné vstávanie.

Ranné a večerné povinnosti

Obrázky najbližšie využijeme na výrobu nejakej tabuľky “povinných” ranných a večerných rituálov. Len ešte presne nie som rozhodnutá, aká forma by deti najviac zaujala.

Páči sa mi verzia s magnetkami, ktorá by mohla mať na istý čas úspech:

denný režim

Prípadne táto zaklápacia:

denný režim

Ale obávam sa, že čokoľvek, čo vyrobím, bude zaujímavé nanajvýš pár týždňov.

Trojzložkové karty denný režim

Ak máte záujem o naše karty s denným režimom vo farebnej (28 kariet) aj čiernobielej (23 kariet) verzii, ponúkam ich spolu elektronicky za 3 EUR.

UPOZORNENIE: Na kartičkách sú deti rôznej pleti. Od jednej maminy som dostala reklamáciu, že “žijeme na Slovensku a do našej kultúry čierne deti nepatria.” Ja s týmto názorom absolútne nesúhlasím, denný režim sa týka detí bez ohľadu na farbu pleti, a aj na Slovensku žijú ľudia rôznej rasy, kultúry, národnosti. Napriek tomu, prosím zvážte, či máte o kartičky záujem, aj ak sú “multikultúrne”.

V prípade záujmu si kartičky môžete objednať v našom obchode, na tomto linku.

2 Replies to “Denný režim: čo robíme ráno, poobede, večer…”

  1. […] Nám sa k tomuto kruhu výborne hodia naše karty s režimom dňa. […]

  2. […] tak, ako nasledujú za sebou, od ranného vstávania až po večerné zaspávanie. Písala som o nich tu, a v pdf verzii si ich kúpite […]

Pridaj komentár