20 LEGO tipov, ako sa zmysluplne hrať

20 Lego aktivit

Lego sice nie je montessori pomôcka, ale určite má mnoho uplatnení v súlade s montessori.

U nás doma je to jedna z top hračiek. Zabaví sa pri ňom celá rodina. Najčastejšie staviame dráhu pre vláčik alebo guličkovú dráhu Hubelino, ktorá je kompatibilná s Legom. Odporúčame ju každému Lego nadšencovi, u nás je v kurze už niekoľko rokov, zabaví sa pri nej celá rodina. Okrem toho sa deti ešte často hrajú rôzne rolové hry s Lego postavičkami, stavajú si ZOO, kde chovajú zvieratá, alebo “škôlku” s Lego deťmi.

Lego sa však dá využiť na celú radu ďalších zmysluplných aktivít a internet je zaplavený rôznymi nápadmi, ako deťom pomocou Lega priblížiť triedenie, sekvencovanie, písmená či zlomky. Pokúsila som sa zopár zaujímavých tipov zhrnúť na jedno miesto, dúfam, že to bude pre vás užitočné. V texte nájdete množstvo linkov na materiály na stiahnutie.

1.Triedenie a počítanie pre najmenších

Lego triedenie a počítanie

Jednoduchá aktivitka, na ktorú potrebujete zopár kociek. Predlohu si stiahnete tu.

2. Priraďovanie Lego postavičiek ku kartám

Montessori Lego

Táto aktivita na montessori kurzoch pre najmenších vždy zaujme. Pamätám si dokonca jedného chlapčeka, ktorý pri postavičkách strávil skoro celú hodinu kurzu. Popriraďoval panáčikov ku kartičkám, pozbieral ich, pomiešal, a začal odznova priraďovať. A stále dokola. Vyskúšajte doma. Odfoťte si zopár postavičiek na jednofarebnom pozadí (napríklad položené na bielom papieri). Fotku vytlačte a rozstrihajte na karty s jednotlivými postavičkami. Hru môžete ponúknuť deťom už cca od jedného roka, ale čím menšie je dieťa, tým nižší počet postavičiek a kartičiek treba zvoliť.

 3.Počítanie a stavanie podľa predlohy pre najmenších

Lego počítanie

Počítanie, zoznamovanie sa s číslami, rozlišovanie farieb, koordinácia oko-ruka a jemná motorika v jednom. Stačí vám zopár kociek 2×2 v základných farbách. Predlohy si môžete stiahnuť tu.

4. Skladanie stavieb podľa predlohy

Na internete som našla veľa predlôh na skladanie z Lega, ale často vyžadovali špecifické farby alebo príliš veľa kociek, ktoré sme doma nemali. A tak som deťom jednoduché predlohy vyrobila. Stiahnuť si ich môžete tu. Sú prázdne, takže si ich farebne môžete prispôsobiť kockám, ktoré máte doma.

LEGO PREDLOHY EASY

Podobné, rukou kreslené, predlohy som našla tu. Ale je tam treba pomerne veľa kociek a farieb a sú trochu náročnejšie.

5. Skladanie podľa predlohy pre pokročilých

Lego predlohy

Toto sú úplne úžasné a veľmi náročné predlohy, ktoré používam so staršími deťmi (školákmi) na zlepšovanie orientácie v priestore. Žiaľ sú zo stránky elefantino.sk, ktorá už nefunguje.

6. Logické postupnosti

Lego postupnosti

Schopnosť vnímať, dopĺňať a vytvárať logické postupnosti je jedným zo základov matematického myslenia. A Lego je na nácvik logických postupností ako stvorené. Skúste to s deťmi. Vytvorte nejaký vzor a nechajte deti, nech v ňom pokračujú. Môžete začať jednoducho, s dvomi rôznymi kockami, a postupne sťažovať.

Môžete aj stavať veže pomocou logických postupností. Tu sú napríklad predlohy na stiahnutie. Avšak potrebujete tam veľký počet kociek v presne stanovených farbách a ak ich nemáte, jednoduchšie je proste stavať si vlastné veže.

7. Symetria

Lego symetria

Aktivita na tréning priestorovej orientácie – vytváranie symetrických obrazcov. Predlohy nájdete zadarmo na stiahnutie na stránke Legoactivities.com.

8. Lego obrázkové puzzle

Lego sa dá využiť aj ako puzzle. Ak máte napríklad doma veľa Duplo kociek, s ktorými sa už deti nehrajú a vy pre ne hľadáte nejaké ďalšie uplatnenie. Stačí si vytlačiť  ľubovoľný obrázok a obojstrannou páskou  ho nalepiť na poskladanú vežu z kociek. Najvhodnejšie sú na to dlhé kocky, typu 2×4 alebo 2×5. Potom obrázok opatrne rozrežete tak, aby kocky išli oddeliť. A deti môžu skladať.

Obtiažnosť si nastavíte podľa počtu kociek. Pre najmenšie deti môžete použiť iba dve kocky a zvoliť jednoduché obrázky napríklad zvieratiek na bielom pozadí. Pre staršie deti môže byť kociek oveľa viac, a ak chcete zapojiť aj matematiku, môžete kocky očíslovať.

Lego obrázková skladačka

Veľmi sa mi páči tento nápad použiť fotky členov rodiny. Nájdete tam inak aj podrobný návod, ako takú obrázkovú skladačku vyrobiť. Ak deti odfotíte na rovnakom pozadí a približne z rovnakej vzdialenosti, môžu sa potom zabávať aj tým, že napríklad sestra dostane bratovu hlavu, alebo brat sestrinu sukňu. Tie naše rodinné skladačky sú už vo fáze výroby, som si istá, že u detí budú mať úspech.

9. Lego bludisko

lego bludisko

Vyrobte si s deťmi vlastné bludisko, úplne podľa vašich predstáv, a potom skúšajte cezeň prejsť s nejakou guličkou/loptičkou. Potrebujete jednu veľkú podložku, ktorú si ohraničíte zo všetkých strán a necháte voľný len vstup do bludiska a východ z bludiska. Potom urobte vnútorné steny a rôzne prekážky. Keď je bludisko hotové, pripravte na štart loptičku, chyťte podložku do rúk a nakláňaním do rôznych smerov vyveďte loptičku von.

10. Lego abeceda

Lego abeceda

Ak má vaše dieťa práve senzitívne obdobie na jazyk, alebo naopak ak má v škole problém s písmenami a niektoré si pletie, môžete mu ponúknuť vytváranie písmen z Lega.Na internete som našla viacero predlôh na stiahnutie, ale najviac sa mi pozdávala táto. (Je potrebné zadať meno a mailovú adresu do formulára na konci stránky a predlohy vám prídu do inboxu.) Je na veľké tlačené písmená, ale na rovnakom blogu je aj sada malých tlačených voľne na stiahnutie.

11. Väčšie, menšie, rovná sa

Ďalšia nenáročná aktivita, na ktorú určite všetko máte doma. Dieťa si stavia kocky, trénuje prsty, a popri tom skúma, ktoré číslo je väčšie či menšie. Výsledok si môže ohmatať, porovnať, precítiť.

12. Červeno-modré číselné tyče Duplo

Lego červeno-modré tyče

Montessori číselné tyče sú skvelá pomôcka na uvedenie detí do počítania. Ak hľadáte nejaký lacný a jednoduchý spôsob, ako sa k nim dostať, toto je podľa mňa skvelý nápad. Ako a kedy pracovať s deťmi s červeno-modrými tyčami som písala v tomto článku.

13. Lego zlomky

Lego zlomky

Niet lepšej pomôcky, ako deťom predstaviť princíp zlomkov, než je Lego. A deti určite zaujme.

14. Tieňové divadlo

Pred pár dňami som na facebooku zdieľala video, ako z Lega vytvoriť jednoduché tieňové divadlo. Podrobný návod aj s obrázkami nájdete tu.

15. Lego na cestách

Jedna z aktivít, ktoré deti skvele zabavia na dlhších cestách autom, sú malé lego boxy, ktoré som im vyrobila. Sú to uzatvárateľné plastové krabičky, ktorých dno tvorí lego podložka. Tá tam môže byť nalepená obojstrannou lepiacou páskou, alebo len tak položená. Okrem toho obsahujú rôzne lego kocky, postavičky a doplnky. Deti si tak v aute môžu stavať v boxe, bez obáv, že by sa postrácali kocky.

Lego na cestách

16. Ročné obdobia, dni v týždni…

Lego môže byť aj efektívna pomôcka na zapamätanie si poradia dní v týždni, mesiacov v roku, ročných období.

Zdroj: http://www.1plus1plus1equals1.net/2013/05/learn-it-with-legos/

17. Lego a kinetický piesok

Ak máte doma kinetický piesok, dajte deťom pár kociek rôznej veľkosti, pár panáčikov, a zvyšok nechajte na ne. Môžu kocky otláčať z rôznych strán a robiť v piesku stopy, alebo schovávať postavičky a následne ich hľadať, či dokonca postaviť si v piesku nejaký minisvet. Odporúčam používať skôr väčšie kocky, ako Duplo, pretože sa z nich ľahšie vyberá piesok. A majte po ruke špáratká 🙂

Lego kineticky piesok

Ak kinetický piesok doma nemáte, skúste napríklad plastelínu.

18. Lego, pipety a farby

Lego pipety

Duplo kocky sú ideálne aj na tréning jemnej motoriky s pipetami a potravinárskymi farbami. Deti si môžu kvapkať farby do jamiek len tak podľa ľubovôle, alebo im môžete urobiť farebné predlohy, či dávať im ústne alebo písomné pokyny. Napríklad “Daj červenú farbu do druhej jamky v poslednom riadku.”

Ak na kocky potom položíte niečo savé, ako papierovú kuchynskú utierku, farby sa krásne vpijú a vzniknú rôzne obrazce.

19. Lego tieňové veže

Na túto aktivitu je ideálne práve začínajúce leto. Postavte si vežu z Lego kociek a potom si obkreslite jej tieň. Alebo ešte lepšie, najprv si nakreslite, ako ten tieň bude podľa vás vyzerať, a potom porovnajte s realitou. Inšpiráciu som nasla tu.

20. Lego výzvy na kartičkách

Sada kartičiek, na ktorých sú rôzne pokyny. Napríklad “Poskladaj rovnoramenný trojuholník.” Alebo “Postav niečo, čo lieta.”

Na túto aktivitu, spadajúcu do kategórie STEM (science, technology, engineering, mathematics = veda, technika, inžinierstvo a matematika), sú moje deti ešte malé, ale už teraz sa teším, ako im takéto kartičky vyrobím. Ak máte doma Lego nadšencov, ktorí už takéto niečo zvládnu, a nemáte problém s angličtinou, stiahnuť sa dajú tu.

2 Replies to “20 LEGO tipov, ako sa zmysluplne hrať”

  1. Ahoj. Prosim ta nemas niekde ulozene predlohy na Lego hlavolamy z elefantino.sk? Tam v obchode nie su. dakujem

  2. […] Prečítajte si aj: 20 tipov, ako sa zmysluplne hrať s Legom […]

Pridaj komentár